رم درحال آنالیز جزئیات برای پیوستن به اینستکس است

به گزارش سفر به کیش، رم - خبرنگاران - مانلیو دی استفانو معاون وزیر امور خارجه ایتالیا در دیدار با غلامرضا انصاری معاون مالی وزیر امور خارجه ایران تاکید نمود که ایتالیا درحال آنالیز جزئیات برای پیوستن به اینستکس است.

رم درحال آنالیز جزئیات برای پیوستن به اینستکس است

به گزارش خبرنگاران، معاون وزیر امور خارجه ایتالیا امروز پنجشنبه در نشستی در رم با غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر اهمیت برجام و لزوم انجام تعهدات طرفین، گفت که ایتالیا علاقمند به مکانیسم اقتصادی اتحادیه اروپایی است و درحال آنالیز جزئیات آن برای پیوستن به اینستکس می باشد.

دی استفانو گفت: ما با تمرکز بر شرکت های کوچک و متوسط، بر حمایت و پشتیبانی از شرکت های ایتالیایی علاقمند به همکاری با ایران اعتقاد داریم و برهمین اساس بهترین گزینه برای حمایت از شرکت ها مکانیسم اینستکس است.

انصاری نیز با تاکید بر لزوم احترام به تعهدات دو طرف درخصوص برجام، ایجاد مکانیسم اقتصادی اینستکس را اقدامی عملی در راستای تعهدات طرف های اروپایی برجام خواند و ابراز امیدواری کرد که با پیوستن سایر طرف های تجاری ایران از جمله ایتالیا به این مکانیسم، روند تجارت میان دو کشور به روند قبلی بازگردد.

انصاری همچنین بر اهمیت توجه به شرکت های کوچک و متوسط تاکید نمود و نقش آنها را در توسعه روابط اقتصادی دو کشور کلیدی ارزیابی نمود.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به تمایزهای تحریم های یکجانبه آمریکا با تحریم های دور قبلی شرایط فعلی را برای پیشبرد همکاری های اقتصادی آماده تر دانست و خواهان اقدام طرف ایتالیایی در تعدیل سختگیری های فراقانونی بانک ها و موسسات ایتالیایی در تجارت با ایران شدند.

انصاری در ادامه این سفر با بعضی از شرکت ها و موسسات تجاری علاقمند به همکاری با ایران دیدار و درخصوص راهکارهای پیشبرد تجارت دو جانبه در شرایط موجود گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگاران، وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن ماه گذشته اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس - INSTEX) به ثبت رسمی رسیده است.

این سازوکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می دهد، اما به تدریج دامنه اش گسترش خواهد یافت.

شبک**اروپام**461**1392

منبع: ایرنا
انتشار: 3 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 158

به "رم درحال آنالیز جزئیات برای پیوستن به اینستکس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رم درحال آنالیز جزئیات برای پیوستن به اینستکس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید