خانه تکانی را اصولی شروع کنید

به گزارش سفر به کیش، خبرنگاران: سال 99 را با خانه و زندگی مرتب و تمیز شروع کنیم. هیچ چیز بهتر نیست از خانه ای که می توان وسایلش را به راحتی پیدا کرد. محل کارتان نیز از این قاعده مستثنی نیست. راه های بسیاری وجود دارد که بتوانید محیط زندگی خود را همانطور که می خواهید منظم، زیبا و تمیز کنید. توصیه می کنیم با این قدم ها شروع کنید.

خانه تکانی را اصولی شروع کنید

1. وسایل اضافه و بی استفاده را دور بریزید

در خصوص این وسایل قبلا صحبت نموده ایم. وسایلی از قبیل قرص و داروها، مواد غذایی، مواد آرایشی تاریخ گذشته، لباس و کفش های کهنه و پاره. بهتر است تنها وسایلی را نگه داری کنید که به آن ها احتیاج دارید.

2. لیستی از برنامه های خانه تکانی تنظیم کنید

مثلا برنامه خرید (مبلمان، خوراکی و ..) و رنگامیزی منزل یا گردگیری و شستشو، و یا هر تغییر و تحولی که ضروری است در خانه انجام گردد را نخست در یک لیست تعیین کنید سپس با توجه به زمان و هزینه و... اولویت بندی کنید.

3. کمد لباس ها را مرتب کنید

برای مرتب کردن کمد لباس ها اول یک کیسه زباله دست بگیرید و چوب لباسی های شکسته، خراب و یا فلزی، و لباس های کهنه یا پاره را در آن بیاندازید. سپس لباس هایی که فصل پوشیدنش نیست را جدا کنید و جای دیگری برایش تعیین کنید. بهتر است با خودتان صادق باشید در خصوص لباس هایی که تمیز و سالم اند، اما هیچگاه نمی پوشید. آن ها را به احتیاجمندان ببخشید. شما می مانید و یک کمد لباس که باید گرد گیری گردد و لباس هایی که باید مرتب و جاگیر شوند.

4. یک سبد به خرت و پرت های روزانه اختصاص دهید

این کار در کم کردن شلوغی و بهم ریختگی تاثیر قابل توجهی دارد. در ضمن هر وسیله را راحت تر پیدا می کنید. یک سبد عظیم آماده کنید و هر خرت و پرت و وسیله مورد دار را در آن بیاندازید تا بعدا راحت تر در خصوص نگهداری یا کارایی آن تصمیم بگیرید.

5. لیست تقسیم وظایف تهیه کنید

تمام افرادی که در یک خانه زندگی می نمایند با توجه به توانایی هایشان باید در انجام کار ها همکاری نمایند. این وظایف را از ابتدا تعیین کنید و خانه تکانی را بهتر مدیریت کنید.

6. شروع کنید!

می دانیم، خانه تکانی کار آسانی نیست، اما بپذیریم که سخت ترین قسمتش شروع کردن است. وقتی به مرحله شروع رسیدیم، قدم اول دور ریختن وسایل اضافی است. پیشنهاد می کنیم با دور ریختن این موارد، خانه تکانی را شروع کنید.

1. بسته بندی های مواد غذایی

بسته های مقوایی و پلاستیکی مواد غذایی را دور بیاندازید. آن ها زیبا نیستند و فضایی اضافه اشغال می نمایند، غذا را تازه و سالم نگه نمی دارند. در عوض از بطری های شیشه ای برای نگه داری مواد غذایی خشک بهره ببرید.

2. چوب لباسی های فلزی

دوره چوب لباسی های فلزی به سر رسیده، بهتر است آن ها را دور بیاندازید و در عوض از چوب لباسی پلاستیکی و یا چوبی بهره ببرید.

3. اسفنج و اسکاچ شست و شو

آخرین باری که اسفنج ظرفشویی یا سرویس یهداشتی را عوض کردید را بخاطر می آورید؟ اگر بیش تر از یک ماه می گذرد، بهتر است آن ها را تعویض کنید و اگر هنوز یک ماه نگذشته است می توانید اسکاچ ظرفشویی را در ماشین ظرفشویی شستشو دهید.

4. کفش های قدیمی

از هر چه کفش قدیمی، پاره و لنگه به لنگه در خانه دارید خلاص شوید. اگر کفش هایی قابل استفاده دارید، اما برای مدت ها از آن استفاده نکردید به احتیاجمندان ببخشید.

5. لباس هایی که هیچگاه نمی پوشید

نگهداری لباس هایی که بیش از یک سال استفاده نشده، کاری بی فایده است. توصیه می کنیم با فروختن لباس و یا اهدا به احتیاجمندان کمدتان را خلوت کنید. لباس های کهنه را دور بیاندازید و یا آن ها را به دستمال گردگیری تبدیل کنید!

6. لباس هایی که برای فرزندتان کوچک شده است

مورد قبلی در خصوص لباس های فرزندتان نیز صدق می نمایند. بله، بچه ها زود عظیم می شوند و معمولا لباس هایی نو دارند که دیگر به دردشان نمی خورد. آن ها را به احتیاجمندان هدیه کنید.

7. جوراب های لنگه به لنگه

بله، همه ما کیسه هایی پر از جوراب کهنه، سوراخ و یا لنگه به لنگه داریم. بعید است نیمه گمشده این جوراب ها را پیدا کنید! پس بهتر است همه را با همان کیسه اش دور بریزید و خیال خودتان را راحت کنید!

8. لوازم آرایشی تاریخ گذشته

بخاطر می آورید چند وقت است که لوازم آرایشی در کیف آرایش جا خوش نموده است؟ ریمل باید هر 3 ماه یک بار عوض گردد. کرم پودر تا یکسال قابل استفاده است، درحالیکه رژ لب، سایه چشم و رژ گونه تا دو سال تاریخ مصرف دارد. بهتر است از مواد آرایشی کهنه دل بکنید و بهترش را بخرید.

9. ادویه جات تاریخ گذشته

معمولا ادویه جات تا 12 ماه تازگی خود را حفظ می نمایند. یک آزمایش ساده: هر کدام را یک بار آرام فوت کنید. اگر رایحه ای به مشامتان نرسید، آن را دور بریزید!

10. مسواک ها

توصیه دندانپزشکان این است که برای بهداشت و تاثیر بیشتر، بهتر است هر سه ماه یکبار مسواک هایتان را تعویض کنید.

11. تقویم سال گذشته

با دور انداختن تقویم سال گذشته، به پیشواز سال جدید برویم. همچنین در خصوص کارت تبریک و مراسم سال گذشته، آن ها را دور بیاندازید و منتظر تبریک ها و دعوت های سال جدید باشید.

12. فریزری های بی هویت

نگاهی به یخچال و فریزر بیاندازید. حتما موادی به چشمتان می خورد که مدت ها است استفاده نکردید و به کل آن را فراموش نموده اید. بهتر است از این به بعد هم فراموششان کنید و بگذارید یخچال نفس بکشد.

13. فیلم هایی که دوستشان ندارید

اگر از افرادی هستید که هر فیلم را تنها یکبار می بیند، چه لزومی دارد فضایی برای نگهداری اش اختصاص دهید. همه فیلم های بی استفاده را یکجا به کسی ببخشید و یا دور بریزید.

14. مواد غذایی منقضی شده

به تاریخ مصرف نوشیدنی ها، غذا های کنسرو شده و سایر مواد غذایی منزلتان توجه کنید. همین الان تاریخ گذشته ها را دور بریزید. همچنین غذا هایی که ظاهرا قصد استفاده کردنش را ندارید.

15.

دسته مجله های قدیمی و روزنامه ها

روزنامه ها در گردگیری و تمیزکاری به دردتان می خورد، اما تعداد بیش از حد احتیاج تنها فضایی اضافه را اشغال می نماید. این مورد شامل حال پاکت نامه و برگه های تبلیغاتی نیز می گردد.

16.

دارو های تاریخ گذشته

نگاهی به کمد لوازم دارویی و جعبه یاری های اولیه بیاندازید. تا می توانید آنجا را خلوت کنید.

17. وسایل الکترونیکی قدیمی

زمانی وسایلی مثل MP3 player در بورس بودند. اما چند سالی است که در کمدتان خاک می خوردند. بهتر است آن ها را نیز ببخشید و یا دور بریزید.

18. دفترچه راهنمای استفاده از وسایل

دفترچه راهنما معمولا بدون استفاده در گوشه کمد ها و یا در کارتن وسایل خاک می خورد. معمولا از آن استفاده نمی کنید، گذشته از آن شما می توانید اطلاعات مورد احتیاجتان را از اینترنت بگیرید، پس هر چه زودتر از شرش خلاص شوید.

19. دسته کیسه های بقالی

چندباره استفاده کردن عالیست و این کیسه ها زیاد به کارمان می آید. اما بیش از حد احتیاجتان انبار نکنید.

20. قوطی های رنگ خشک شده

حتما در انبار خانه و یا گوشه کمدتان از این دست وسایل دارید. رنگی که خشک شده است دیگر دلیلی برای نگهداری اش وجود ندارد.

21. بافته های نصفه و نیمه

چندین ماه یا سال است که به این بافتنی ها دست نزده اید و حسابی خاک گرفته است. پیش خود فکر می کنید بالاخره روزی تکمیلش می کنید. اما بعید می دانیم! با آن خداحافظی کنید. نگهداری این وسایل از نظر روانی نیز توصیه نمی گردد.

22. چاشنی های یکبار مصرف

حتما یخچال شما هم پر شده است از چاشنی های مثل سس های یکنفره یکبار مصرف. نگاهی به تاریخ مصرف آن بیاندازید اگر سالم هستند و اضافی، به کسی بدهید تا از آن استفاده کند، در غیر اینصورت آن را دور بریزید.

منبع: hgtv

منبع: برترین ها
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1060

به "خانه تکانی را اصولی شروع کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تکانی را اصولی شروع کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید