آنالیز مؤلفه&shy های تأثیر&shyگذار فضای مجازی بر توسعه ورزش

به گزارش سفر به کیش، در قالب یک پژوهش دانشگاهی که با همکاری مشترک مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی اجرا شده، مؤلفه ­های تأثیر­گذار فضای مجازی بر توسعه ورزش آنالیز و شناسایی شد.

آنالیز مؤلفه&shy های تأثیر&shyگذار فضای مجازی بر توسعه ورزش

به گزارش سفر به کیش، در بخشی از مقاله مؤلفه ­های تأثیر­گذار فضای مجازی بر توسعه ورزش، آمده است: در عصر حاضر، ورزش به عنوان یک ابزار چندبعدی با تأثیرات گسترده، صندلی و نقش ارزشمند خود را در اقتصاد، سلامتی افراد، گذران اوقات فراغت سالم و بانشاط و لذت بخش، در آموزش وپرورش مردم به ویژه نسل نوجوان و جوان، در ایجاد روابط اجتماعی بین مردم، در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها و مفاسد اجتماعی و انحرافات اخلاقی رو به گسترش در جامعه و کاربردهای عدیده دیگر، متجلی نموده است.

در سند جامع توسعه ورزش کشور مؤلفه هایی مانند منابع مالی، نیروی انسانی، فرهنگ، محیط حقوقی، علم ورزش، سازمان های ورزشی، تأسیسات و تجهیزات برای توسعه ورزش در نظر گرفته شده و از سوی دیگر پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی (ICT) مانند اینترنت در زندگی بشر سهمی بسزا داشته، به گونه ای که تغییرات بنیادین ناشی از ظهور این تکنولوژی را نمی توان نادیده گرفت.

در بخشی از این مقاله علمی آمده است: میزان رشد جمعیت مجازی جهان از سال 2000 تاکنون 801 درصد بوده و هم اکنون نیمی از جمعیت جهان از فضای مجازی استفاده می نمایند، فضاهای مجازی نسل جدیدی از فضاهای روابط اجتماعی هستند که باوجود عمر کوتاه، به­ خوبی در زندگی مردم جابازنموده اند. به گونه ای که روزانه نزدیک به 400 میلیون نفر در سراسر جهان از اینترنت استفاده می­نمایند.

در بخش دیگری از این مقاله با اشاره به ارتباط فضای مجازی با توسعه ورزش، آمده است: بیش از 65 درصد جوانانی که از شبکه های اجتماعی استفاده می­ نمایند معتقدند، رسانه اجتماعی به طور شایانی در میان صنایع و به ویژه در صنعت ورزش در حال رشد است و سازمان های ورزشی نیز در حال حاضر در حال افزایش رسانه های ورزشی از طریق فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و دیگر اپلیکیشن­ ها هستند.

این در حالی است که در برنامه پنجم توسعه، فضای مجازی و فناوری اطلاعات به عنوان فضایی برای بهره وری اقتصادی و اجتماعی موردتوجه قرارگرفته، ازاین رو با توجه به اهمیت فضای مجازی در توسعه­ جوامع و نقش انکارناپذیر فضای مجازی در شکل­ دهی و جهت­ دهی باورها، روینمودها و نگرش افراد جامعه؛ و از سوی دیگر احتیاج به گسترش و توسعه ورزش در کشور به جهت تأثیر آن در حیطه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سلامت و ...، پژوهش حاضر باهدف شناسایی مؤلفه های اثرگذار فضای مجازی بر توسعه­ ورزش اجرا شده است.

این مطالعه مبتنی بر رویکردی کیفی و به روش مصاحبه با مشارکت 35 نفر از خبرگان و صاحب نظران حوزه ورزش به روش نمونه گیری هدفمند با انجام مصاحبه های نیمه ساختاریافته و تحلیل داده ها به روش تحلیل محتوا و با استفاده از کدگذاری باز و کدگذاری محوری انجام شد و پس از تحلیل محتوای مصاحبه ها درنهایت 5 مؤلفه اصلی تأثیرگذار فضای مجازی بر توسعه ورزش شامل اطلاع رسانی، آموزش، شبکه ارتباطی، فرهنگ سازی، انگیزه و 20 خرده طبقه شناسایی شد. به گونه ای که این یافته ها می تواند اطلاعات لازم جهت برنامه ریزی و استفاده مناسب از ظرفیت های فضای مجازی برای توسعه ورزش در کشور را فراهم کند.

به عنوان نمونه اغلب مخاطبان مورد مصاحبه در این پژوهش اذعان داشتند که اطلاع رسانی درزمینهٔ ورزش و علم تربیت بدنی از بسیاری جنبه­ ها می­ تواند سبب تسهیل در ارتباطات، تبلیغات ورزشی و ارتقاء سلامت مردم گردد.

همچنین آگاهی درزمینهٔ بیماری های ناشی از فقر حرکتی و ارتقای سلامت یکی دیگر از نقاط موردتوجه در فضای مجازی برای توسعه ورزش است.

همچنین یکی دیگر از مؤلفه های فضای مجازی در توسعه ورزش، آموزش است. آموزش اصول، مبانی و تئوری­ های تربیت بدنی با استفاده از فضای مجازی می­ تواند تأثیر فراوانی بگذارد، اما جایگزینی آن در مبانی عملی موجب کم تحرکی بیشتر خواهد شد. در کل فضای مجازی در همه رشته­ ها و اصناف به رشد و توسعه آن یاری می نماید.

بر اساس نتایج این پژوهش، شبکه های اجتماعی یکی دیگر از ظرفیت های فضای مجازی است، به گونه ای که شبکه های اجتماعی با ایجاد شبکه ارتباطی میان کاربران اینترنت، ارتباطات را تقویت می نماید.

همچنین در این مقاله تأکید شده که ایجاد کانون ها و شبکه های ارتباطی در فضای مجازی؛ منجر به احساس تعلق، انسجام و اطلاع رسانی صحیح، تبادل اطلاعات، انگیزه و مشترکات ورزشی می گردد، لذا می ­توان از فضای مجازی به­ عنوان ابزاری مهم در توسعۀ ورزش دانشگاهی و ایجاد ساختارهای جدید ورزشی استفاده کرد.

به عبارت دیگر می­ توان در سطح دانشگاه­ ها بین گروه­ های مختلف دانشجویی، کارمندی، اعضای هیئت علمی و حتی خانواده­ های آن ها به منظور ترغیب و تشویق در مشارکت­ های ورزشی و ارتقای سطح سلامت، پایگاه­ های ورزشی تخصصی با موضوعات و علاقه مندی افراد زیر نظر کارشناسان ورزشی در شبکه­ های اجتماعی یا صفحات اختصاصی وب سایت های دانشگاهی ایجاد کرد و برای تشویق افراد در این مجامع امتیازها و نقاط مثبت استفاده از این فضا را تعریف کرد.

بر اساس این گزارش، در مؤلفه فرهنگ سازی نیز بسیاری از مصاحبه شوندگان بر فرهنگ استفاده درست از فضای مجازی برای ایجاد فرهنگ ورزش در سطح عمومی تأکید داشته و معتقد بودند با استفاده از فضاهای مجازی می توان الگوسازی ورزشی کرد. البته باید سعی گردد در استفاده از فضای مجازی بومی سازی کرد؛ یعنی متناسب با آداب، اخلاق و فرهنگ کشور خود، تکنولوژی­ های جدید را در اختیار مصرف نمایندگان قرارداد. لذا فضای مجازی باقابلیت گسترش فرهنگ ورزش همگانی موجب تغییر فرهنگ و رفتار در دانشگاهیان خواهد شد.

در رابطه با مؤلفه انگیزه و علاقه، برخی از مصاحبه شوندگان اظهار داشتند که برانگیختن حس رقابت و ایجاد انگیزه جهت سوگیری به ورزش با استفاده از فضای مجازی میسر است. به گونه ای که حضور در فضای مجازی نوعی احساس لذت و خشنودی در کاربران به وجود می آورد.

هدف از پژوهش حاضر شناسایی نحوه تأثیر­گذاری فضای مجازی بر توسعه ورزش بود و نتایج نشان داد که فضای مجازی به واسطه مؤلفه­ ها و قابلیت­ هایی همچون اطلاع رسانی، آموزش، برقراری شبکه ارتباطی، فرهنگ­سازی و ایجاد انگیزه و علاقه موجب توسعه ورزش می­ گردد. لذا صاحب نظران ورزشی به کارگیری فضای مجازی را با استفاده از عوامل تأثیرگذاری چون آموزش و به کارگیری تکنولوژی­ های نوین، ایجاد علاقه و انگیزه در راستای جلب مخاطبان به سمت ورزش، ایجاد شبکه ارتباطی و کانون­ ها و پایگاه­ های ورزشی، اطلاع رسانی و تبلیغات و درنهایت گسترش و اشاعه فرهنگ ورزش در سطح جامعه را به عنوان کاربردی ترین برگ خریدهای به کارگیری فضای مجازی در توسعه ورزش معرفی کردند.

این مقاله که درAsian Journal of Sports Medicine منتشر شده، توسط دکتر نبی مطلبی، دکتر کامران باقری لنکرانی، سیده کاملیا داود زاده، بهاره کاشانی موحد، دکتر سمیه برجعلی­لو، دکتر علیرضا بهرامی، دکتر حسین نیک فرجاد و مهدی عنبری تهیه شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 70

به "آنالیز مؤلفه&shy های تأثیر&shyگذار فضای مجازی بر توسعه ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز مؤلفه&shy های تأثیر&shyگذار فضای مجازی بر توسعه ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید