آنالیز جنجال تبلیغاتی جوبایدن درباره عربستان

به گزارش سفر به کیش، در سایه حمایت دونالد ترامپ از جنایت ها و سرکوبگری نظام سعودی بعضی از تحلیلگران به تاثیر یا عدم تاثیر پیروزی جو بایدن بر آزادی زندانیان سیاسی در عربستان پرداخته اند.

آنالیز جنجال تبلیغاتی جوبایدن درباره عربستان

جهت دریافت مشاوره خدمات هزینه طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری الخلیج الجدید، عبدالله العوده فرزند سلمان العوده مبلغ سعودی که تحت بازداشت به سر می برد در افشای سرکوب گری دولت سعودی از جمله توهین و تهدید به مرگ ضد افراد خاص از خلال شبکه مگس های الکترونیکی مهارت خاصی دارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی درباره آنچه به عنوان نشانه ای از اعتراضات و ناآرامی ها در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می دید، اظهاراتی مطرح نموده است.

ترول های اینترنتی تنها کسانی نیستند که انتخابات 3 نوامبر را نظارت می نمایند و علاوه بر آنها برای مخالفانی که خارج از عربستان زندگی می نمایند ، انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده پیامدهای شخصی و سیاسی دارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در کمپین های مجازی مربوط به انتخابات ایالات متحده از یک طرف افرادی حامی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را در اتهامات مربوط به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی نجات داد ،هستند و در طرف مقابل حامیان جو بایدن نامزد حزب دموکرات که در تبلیغات خود، جنایت های عربستان علیه بچه ها یمنی و سرکوبگری نظام این کشور را محکوم می نماید، در این کارزارهای انتخاباتی فعالیت می نمایند.

برای بعضی افراد مانند عبدالله العوده، این کلمات پرتویی از امید را به وجود می آورند که در صورت پیروزی بایدن در ماه نوامبر ، زندانیان عربستان ممکن است شانسی برای آزادی داشته باشند.

العوده اعلام کرد که مقامات سعودی سلمان العوده پدرش را که مبلغ اصلاح طلب بود در سپتامبر 2017 دستگیر کردند و اکنون در معرض اعدام است .به همین دلیل وی امید دارد که پیروزی جو بایدن بتواند رویکرد جدیدی را در عربستان ایجاد کند و یا شاید خواستار آزادی فعالان سیاسی در عربستان گردد.

وی درباره شعارهای تبلیغاتی دموکرات ها درباره ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر ان بر روابط با عربستان هشدار می دهد؛ اما با این وجود می گوید که شاید دولت بایدن در صورت پیروزی به اندازه ترامپ با عربستان سازگار و حامی جنایت های آن نگردد.

سلمان العوده به جرم انتشار توییتی درسپتامبر2017 دستگیر شد که در متن آن آرزو نموده بود نزاع میان دو کشور همسایه عربستان و قطر سریعتر منجر به صلح گردد. در دادگاهی که برای عوده برگزار گردید، مجموعاً 37 اتهام به وی وارد شد که می توان آنها را در سه گروه عمده تقسیم بندی کرد: ارتباط با گروه های تروریستی ، تمسخر و انتقاد از دستاوردهای دولت و ارتباط با مقامات قطر.

عربستان سعودی اولین مقصد سفر خارجی ترامپ در ماه مه 2017 بود ، بازدیدی که زمینه ساز اتحاد محکمی میان طرفین بود که از آن موقع تا به امروز ادامه داشته است.

ترامپ در کنارعبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و ملک سلمان پادشاه عربستان تیتر اصلی بسیاری از رسانه ها است. همچنین ادعاهای او در مورد تعداد مشاغل ایجاد شده توسط معاملات زیادی که وی در عربستان منعقد نموده سوژه بسیاری از روزنامه ها شد.

در این میان جلسات پشت صحنه میان جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد ترامپ با محمد بن سلمان نشان می دهد که بن سلمان درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بی تفاوت نیست.

استیفنن ماکینرنی ، مدیر اجرایی پروژه غیرحزبی مستقر در واشنگتن می گوید: ترامپ با محمد بن سلمان ارتباط شخصی و محبت آمیز دارد.

به اعتقاد ماکینرنی ارتباط محبت آمیز عربستان با آمریکا در دولت های سابق نیز وجود داشته؛ اما ترامپ تمام کوشش های خود را در راستای سرپوش گذاشتن بر جنایت های بن سلمان به کار می گیرد و این امر برای تمام کسانی که مدافع حقوق بشر هستند، است.

حمایت ترامپ از بن سلمان در مورد قتل جمال خاشقجی در اکتبر 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول نشان می دهد که دولت آمریکا به دنبال سرپوش گذاشتن بر جنایت ولیعهد سعودی است.

دولت ترامپ بارها با مقاومت در برابر پاسخ گویی به کنگره، به ویژه در جریان تحقیقات استیضاح سال گذشته، حد و مرزهای حقوقی را رد نموده است. قتل جمال خاشقجی از سوی تیمی از عاملان سعودی صورت گرفته بود و سیا با اطمینان متوسط رو به بالا این طور نتیجه گرفت که این قتل به دستور ولیعهد عربستان صورت گرفته است. از آن موقع تا به امروز اکثریت دموکرات و جمهوری خواه از نمایندگان کنگره به دنبال این بوده اند که دولت را به پاسخ گو کردن محمد بن سلمان و دیگر افراد درگیر در این قتل، ملزم نمایند. روزها پس از این قتل، 22 سناتور خواستار صدور قانونی شدند که کاخ سفید را ملزم می کرد افراد مسئول در قتل های غیرقانونی را تعیین نموده و در مورد اینکه تحریم ها در مورد آن ها اعمال خواهد شد یا نه، به کنگره گزارش دهد. ضرب الاجل قانونی برای پاسخ دولت 8 فوریه 2019 (19 بهمن 97) بود، که به آن توجهی نشد.

مارس گذشته ، رهبران دو حزب از کمیته اطلاعات سنا با ارسال نامه ای به ریچارد گرنل سرپرست اطلاعات ملی ، از وی خواستند تا گزارش مربوط به قتل خاشقجی را پس از دادن نسخه معیوب ،از طبقه بندی خارج کند.

آگنس کالامارد ، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد قتل خاشقجی گفت: ترامپ از شخص محافظت کرد نه از کشور . وی در ادامه اعلام کرد که انتظار دارد دولت بایدن حداقل روندهای دموکراتیک ایالات متحده را تضعیف و خدشه دار نکند ، همانطور که ترامپ این کار را انجام داد. وی لایحه قانونی ارائه شده توسط دو طرف مربوط به ترور خاشقجی را نادیده گرفت و تسلیحاتی به عربستان برای جنگ علیه یمن فروخت.

ترامپ ماه مه یک سازمان ناظر وزارت خارجه را که در حال تحقیق در مورد اعلام شرایط اضطراری ملی بود ، برای توجیه فروش اضطراری سلاح به عربستان اخراج کرد.

بایدن به عنوان یک نامزد دموکرات لحن تندی درباره عربستان سعودی داشت. وی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که اگر پیروز انتخابات گردد، روابط واشنگتن با ریاض را مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد داد و به حمایت ایالات متحده از جنگ یمن سرانجام می دهد.

بایدن ادعا کرد که از حق فعالان ، مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران در سراسر دنیا در ابراز عقاید آزادانه بدون ترس از آزار و اذیت و خشونت دفاع خواهد نمود.

سوالی که در ابعاد عملی هنوز مطرح است، این است که بایدن در زمانی که معاون باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا بود، از دولت این کشور درجنگ عربستان علیه یمن حمایت نموده و بیش از تمامی دولت های جمهوری خواه و دموکرات قبلی آمریکا به عربستان سلاح فروخت.

استیفنن ماکینرنی می گوید: من فکر می کنم میان کسانی که خواستار تغییر بسیار قاطعانه در روابط میان ایالات متحده و عربستان سعودی هستند و کسانی که محتاطانه عمل می نمایند، بحث بین المللی وجود خواهد داشت.

در مصاحبه های اخیر، چندین منبع دیپلماتیک و اطلاعاتی به رویترز گفتند که بعید است روابط ایالات متحده با عربستان سعودی لغو گردد، اما ممکن است جو بایدن شرایطی را برای حمایت آمریکا ازعربستان وضع کند - به عنوان مثال خواستار آزادی فعالان حقوق زنان گردد.

از برجسته ترین مدافعان حقوق زن در عربستان می توان لجین الهذلول را نام برد که خواستار حق رانندگی برای زنان درعربستان شده بود. وی در مه 2018 به همراه چند زن فعال سعودی دیگر بازداشت شد. نهادهای حقوق بشری اعلام نموده اند که لجین در زندان عربستان با جریان برق و اذیت و آزار جنسی، شکنجه شده است. لجین در شرایط جهنمی در زندان عربستان بسر می برد و مجبور شده در اعتراض به این شرایط از چند هفته قبل دست به اعتصاب غذا بزند. خواهر وی لینا الهذلول که در برلین زندگی می نماید ، به مجله تایم گفت که تردیدی ندارد اگر دولت ترامپ در مورد زندانی بودن لجین اعتراضی می کرد ، مقامات سعودی با خواهرش رفتار متفاوت تری داشتند.

به گفته تحلیلگران اگر ترامپ دوباره انتخاب گردد ، کارشناسان شانس کمی برای تغییر مسیرعربستان دارند .پیش از این نهاد موسوم به سازمان دموکراسی برای دنیا عرب اعلام کرد که نامزد جمال خاشقجی و نهاد مذکور اقدام به تهیه شکوائیه علیه ولی عهد سعودی و بیش از بیست تن دیگر در جریان قتل خاشقجی نموده و تقدیم دادگاه اداری کلمبیا در شهر واشنگتن آمریکا نموده اند.

از سوی دیگر عبدالله العوده معتقد است که که دادخواست ارائه شده در دادگاه آمریکا علیه بن سلمان در مورد قتل جمال خاشقجی نشان می دهد که راه های دیگری برای تحت فشار قرار دادن دولت عربستان وجود دارد و این امر بدون درنظر دریافت پیروزی ترامپ یا جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1259

به "آنالیز جنجال تبلیغاتی جوبایدن درباره عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز جنجال تبلیغاتی جوبایدن درباره عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید