شروع پینگ پنگ تهران- سئول

به گزارش سفر به کیش، مردی میانسال به نمایندگی از دولت ترقی خواه کره جنوبی، اگرچه سمت سفیر سئول در تهران را بر شانه هایش دارد اما مدت هاست که دیگر مانند قبل و مانند پیشینیان خود، به دنبال رایزنی هایی برای توسعه همکاری در استان های ایران نیست، سکوت سردی بر رابطه ایران و کره جنوبی سایه افکنده؛ سکوتی که از زمان علنی شدن میزان بدهی هفت میلیاردی کره جنوبی به ایران شروع شده است از حدود دو سال پیش. اگرچه رفت وآمدهای دیپلماتیک ادامه دارد و کمتر از یک ماه پیش هیئتی از سئول برای رایزنی با ایران به تهران سفر کرد؛ هیئتی به سرپرستی قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی که بعضی شنیده ها حاکی از این است که مهم ترین مأموریتش پیگیری مسائل فی مابین ایران و کره جنوبی است.

شروع پینگ پنگ تهران- سئول

شاید همین انتصاب نشان می دهد وضعیتی که بین این دو کشور اتفاق افتاده مطلوب کره جنوبی نیست. سفر این هیئت به تهران اما مقارن بود با اتفاقی که اگرچه دلایلی دیگری داشت اما به نظر می رسد تکانی شدید به مقامات سئول داد که آن هم توقیف کشتی کره جنوبی در آب های خلیج فارس بود. علت این توقیف آلودگی آب اعلام شد. اما دست کم به دستور کار های هیئتی که از کره جنوبی راهی تهران شد، آزادی این کشتی نیز اضافه نموده شد. عصر سه شنبه سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که قوه قضائیه حکم آزادی ملوانان این کشتی را صادر نموده است. شاید این نزدیک ترین نشانه حسن نیت از سوی ایران بود که امید می رود از سوی کره جنوبی نیز دیده گردد.

رایزنی های تلخ

روز دوشنبه سفیر کره جنوبی برای چندمین بار در دو سال گذشته با ماسکی ضخیم به صورت، راهی ساختمان شماره 9 وزارت امور خارجه شد تا در رایزنی با مقام مسئول حوزه کره جنوبی با راه های عملی پیشنهادهایی که در رایزنی های هیئت کشورش در تهران به دست آمده، برنامه ریزی نمایند.

شنیده ها از نتایج این دیدارها حاکی از این است که به نظر می رسد تهران- سئول به قاعده ای برای اجرای یک پینگ پنگ مفید دست یافته اند. شاید تعبیر دیپلماتیک آن این باشد که رایزنی نزدیک ادامه دارد و امید می رود بر اساس رویه های شناخته شده، طرفین به نتایجی برسند. اگرچه در این بین گلایه های مقامات ایرانی همچنان ادامه دارد و معلوم است که فضای تعامل دیپلماتیک تهران- سئول تلخ پیش می رود.

دیپلماسی اگرچه فن بازکردن گره های کور، سخت و خسته نماینده است اما بیراه نیست وقتی دیپلمات ها قرار است از حقوق ملتی دفاع نمایند، به سخت ترین و تلخ ترین افراد تبدیل می شوند. آن هم وقتی که کشوری با دور جدیدی از سخت ترین تحریم ها دست و پنجه نرم می نماید و کشوری که روبه روی دیپلمات نشسته، بخش بزرگی از پول کالایی که خریداری نموده را باز نمی گرداند آن هم به این بهانه که از تحریم شدن توسط آمریکا می ترسد و آمریکا اجازه آزاد کردن پول ایران را نمی دهد.

شاید هر کدام از شما که این مطلب را می خوانید، این شرایط را درک می کنید به ویژه اگر زمانی چنین تجربه شخصی ای در رابطه اقتصادی با دیگری داشته اید، آن هم وقتی که تحت سخت ترین فشار بوده اید.

رایزنی بعد از آزادی ملوانان

روز سه شنبه هم زمان با انتشار خبر آزادی ملوانان کشتی کره ای سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با چوی جونگ کان قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی تلفنی گفت وگو کرد. در این گفت وگو بار دیگر موضوع آزادسازی هرچه سریع تر منابع ارزی ایران در این کشور مطرح شد و طرفین درخصوص سازوکارهای مؤثر جهت استفاده از این منابع رایزنی کردند. طرف کره ای بر اراده دولت این کشور و کوشش حداکثری برای برطرف محدودیت از این منابع در اسرع وقت تأکید کرد.

کره ای ها روی میز مذاکره چه گذاشتند

در سفر هیئت کره جنوبی به تهران بر پیشنهادهایی رایزنی شد. از جمله پیشنهادهای مطرح شده این بود که به جای هفت میلیارد طلب ایران، دارو، سه هزار آمبولانس و واکسن آنفلوانزا به ایران داده گردد، همچنین پرداخت حق عضویت سازمان ملل. ایران پیشنهاد کرد که خرید مواد کشاورزی برای ایران از محل پول بلوکه شده ایران و به وسیله کانال انتقال پول به سوئیس آنالیز گردد. همچنین یکی دیگر از پیشنهادها این بود که مبلغی که ایران برای واکسن کرونا باید در مجموعه کوواکس واریز کند از محل این بدهی پرداخت گردد. اما همه این پیشنهادها با مشکلاتی روبرو بود از جمله اجازه آمریکا، احتمال دزدیده شدن پول در یکی از مسیرهای جابه جایی همچنین کم بودن مبلغ پیشنهادها نسبت به کل بدهی.

اما هیچ یک از راه ها، نادیده گرفته نشد و شنیده ها حاکی از آن است که کار روی همه پیشنهادها در حال مطالعه و آنالیز است. از جمله پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از محل دارایی های بلوکه شده. اگرچه این موضوع نیز نیازمند اجازه و هماهنگی با واشنگتن بود.

روز گذشته خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی گفت که رایزنی های سئول با واشنگتن برای پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از محل دارایی های بلوکه شده ایران در کره در حال نهایی شدن است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی در اظهاراتی از پیشرفت چشمگیر در فرایند رایزنی های این کشور با آمریکا برای آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در حساب های بانکی کره ای و استفاده از آن در جهت پرداخت بدهی تهران به سازمان ملل اطلاع داد.

این مقام کره ای که خواست نامش فاش نگردد، اضافه نمود: مسئله تقریبا حل وفصل شده است. ما رایزنی هایمان را با آمریکا برای پرداخت این پول انجام داده ایم و تنها می بایست درباره جزئیات کار گفت وگو کنیم. پیشرفت چشمگیری در فرایند رایزنی ها حاصل شده و من فکر می کنم که این یک فرصت است تا ایرانی ها حسن نیت ما را احساس نمایند. وی همچنین گفت که مقامات سئول در حال رایزنی با واشنگتن برای پرداخت غیردلاری این پول به سازمان ملل هستند. این مقام وزارت امور خارجه کره در ادامه از مذاکرات کشورش با آمریکا برای توسعه تجارت های بشردوستانه با ایران به وسیله دارایی های بلوکه شده تهران اطلاع داد.

انتظار برای تعبیر رؤیا

اگرچه این اتفاق می تواند کوششی برای بهبود رابطه کره جنوبی با ایران باشد اما هم زمان می تواند نشانه ای از گشایش هایی در واشنگتن نسبت به همکاری با تهران نیز باشد. اگرچه بازگشت دولت جو بایدن به برجام، همان گونه که وعده داده بود و طبیعتا لغو تحریم ها می تواند جهشی در تجارت ایران ایجاد کند که قطعا کره جنوبی برای تعبیر شدن این رؤیا، لحظه شماری می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1457

به "شروع پینگ پنگ تهران- سئول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع پینگ پنگ تهران- سئول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید