گران ترین هنرمند زنده تجسمی کیست؟

اثر نقاشی دیوید هاکنی به نام استخر با دو پیکر آخرین رکورد گران ترین اثر هنری از یک هنرمند زنده تجسمی را به نام خود ثبت کرد.

گران ترین هنرمند زنده تجسمی کیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، دیوید هاکنی با یکی از بهترین آثار نقاشی خود که با قیمت 90 میلیون دلار (70 میلیون پوند) در حراجی کریستیز نیویورک فروخته شد، به گران ترین هنرمند در قید حیات تبدیل شد.

حراجی کریستیز پیش از این تخمین زده بود که این اثر با قیمتی معادل 80 میلیون دلار به فروش رود.

این اثر روز پنجشنبه پس از 9 دقیقه در حراجی کریستیز چکش خورد و توانست رکورد گران ترین اثر یک هنرمند زنده را که قبلا به نام جف کونز (نقاش و مجسمه ساز معاصر امریکایی) با اثر سگ بادکنکی، نارنجی در سال 2013 با قیمت 58 میلیون دلار ثبت شده بود، بشکند.

اثر استخر با دو پیکر از مجموعه نقاشی های دیوید هاکنی با موضوع استخر در سال 1972 انتخاب شده است. در این نقاشی تصویر مردی را می بینیم که در لبه استخر به تماشای مرد دیگری که در حال شناست، ایستاده.

گفته شده شخصیت ایستاده کنار استخر یکی از شاگردان سابق دیوید هاکنی در دانشگاه لس آنجلس بوده است.

حراجی کریستیز هویت فروشنده و خریدار اثر را فاش ننموده ولی وب سایت های بلوم برگ و آرت نت گزارش داده اند که این اثر سابقا به یک میلیونر به نام جو لوئیس صاحب استادیوم تاتنهام تعلق داشته است.

صاحب سابق اثر به طور غیرمعمول و بدون در نظر دریافت یک قیمت پایه، تصمیم به فروش اثر گرفت. بر این اساس حراج نقاشی استخر با دو پیکر با قیمت پیشنهادی 18 میلیون دلار شروع شد.

خانه حراجی کریستیز این اثر را به عنوان یکی از شاهکارهای هنری عصر مدرن و بهترین اثر هاکنی معرفی نموده است.

دیوید هاکنی در تاریخ 9 ژوئیه 1937 در انگلستان به جهان آمد. او یک نقاش، طراح، تصویرگر، طراح صحنه و عکاس است. هاکنی به عنوان یک عضو مهم در جنبش پاپ آرت دهه 1960، یکی از تأثیرگذارترین نقاشان قرن بیستم بریتانیا محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گران ترین هنرمند زنده تجسمی کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ترین هنرمند زنده تجسمی کیست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید