همه چیز درباره استون هنج

به گزارش سفر به کیش، استون هنج در جنوب انگلستان، یکی از بناهای بزرگ سنگی است که توسط مردم باستان در اروپا ساخته شده است. سازندگان استون هنج، از سال 3100 پیش از میلاد، سنگهای این بنا را به شکل چند دایره تو در تو، در مکان فعلی آن کار گذاشتند. احتمالاً از این دایره های سنگی برای مشاهده حرکات خورشید، ماه و ستارگان که در آن موقع طی مراسم مذهبی مورد پرستش قرار می گرفتند، استفاده می شده است. سنگهایی شبیه به آنچه که در این بنا به کار رفته، در مناطق دیگر مانند کارناک فرانسه و نیوگرنج ایرلند، یافت شده است.

همه چیز درباره استون هنج

ساخت استون هنج

چه کسی می داند که استون هنج دقیقا چگونه ساخته شده است. سنگهایی بزرگی، که تا 50 تن وزن داشتند روی غلطکها از طریق گروهی از مردان، کشیده شده وبه محل آورده می شدند. وقتی سنگها به محل می رسیدند، با استفاده از طناب و در صورت لزوم با ایجاد سراشیبی خاکی، آنها را در حالت ایستاده قرار می دادند

بیشتر بناهای بزرگ برای دنیای امروزی یک معما می باشند. دانشمندان و باستان شناسان در سراسر اعصار سعی در یافتن اسرار ساخت این بناها نموده اند. برای آنها یک کار بسیار مشکل بود که بتوانند این سنگهای بزرگ را طوری در کنار هم قرار دهند که دارای یک شکوه عظیم گردد. این بناها می توانستند به عنوان محل سکونت، معابد، مقابر و یا حتی تقویم های بزرگ در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند. مردم می توانستند با دنبال کردن حرکت اجرام آسمانی، درباره فصلهای سال چیزهایی یاد بگیرند. مردم دانشمند اولیه به مقدار زیادی برای درو کردن محصولات و غذای خود به فصول سال متکی بودند. آنها فصلها را از طریق مراسم و تشریفات مذهبی جشن می دریافتد. احتمال اینکه این مناطق و نواحی حکم مقدس برای مردم داشته است، بسیار زیاد می باشد.

تفسیر استون هنج

بسیاری از متخصصان بر این باورند که این حلقه بزرگ سنگی در استون هنج برای نظارت و همچنین به عنوان معبدی برای ستایش کردن به کار می رفته است. آنها به خاطر شرایط قرار دریافت سنگ بزرگ به نام سنگ هیل (سنگ پاشنه) که 6 متر 20 پاارتفاع دارد و 35 تن وزن آن است، بر این باور هستند. هنگامی که در زمان تغییر تابستان 22 ژوئن، طولانی ترین روز سال، خورشید طلوع می نماید، به سنگ هیل می تابد و یک سایه بلند بوجود می آید که تدریجاً از مرکز بنا عبور می نماید. این امر ثابت می نماید که استون هنج بر اساس دستورات نجومی ساخته شده است و اهداف مذهبی داشته است.

در سال 1960، منجم آمریکایی جرالد هاوکینگ چنین نظر داد که استونهنج، یک رصدخانه و تقویم پیچیده ای بود. تفاسیر نجومی استونهنج با وجود بی دقتی هایی که دارد هنوز هم محبوب مانده است. بسیاری از محققین حدس می زنند افرادی که استونهنج و جاهای دیگر را ساخته اند دانسته های ریاضی را که برای پیش گویی بسیاری از وقایعی که در نظریه جرالد هاوکینگ موجود است بدست آورده بودند.

تاریخ استون هنج

قصه گویان می گفتند مارلین جادوگر سنگها را در زمان شاه آرتور افسانه ای قرن پنجم میلادی از ایرلند به استون آورده است. امروزه متخصصان پی برده اند که قدمت استون هنج بسیار بیشتر از تاریخ فوق است. این بنا در سه مرحله ساخته شده است که تقریباً شروع بنای آن از سال 3100 قبل از میلاد بوده است. این مسئله ثابت می نماید که استون هنج از اهرام مصر هم قدیمی تر است.

حقایق ثبت شده

حرکت دادن سنگ های عظیم الجثه به محل استقرارشان، یک کار بسیار عظیم بود. یک مطالعه نشان می دهد که یک هزار نفر در مدت 3 هفته می توانستند فقط یک قطعه را به استون هنج حمل نمایند. حتی با استفاده از چنین نیروی کار عظیمی، ساخت قسمت مرکزی بنا بیش از ده سال طول می کشید. همچنین خرسنگ هایی نظیر استون هنج در شمال انگلستان موسوم به دایرهٔ سویین ساید که در طی قرن ها در زمین فرو رفته اند و دایرهٔ کالانیش یافت می گردد و به علاوه خرسنگ های عمودی باشکوهی در میان دشت آدبری که نماد جنس مذکر و مونثند نیز موجود است. برخی براین باورند که این خرسنگ ها خاصیت شفادهندگی نیز دارند، مثلا بچه ها بیمار را از میان سوراخ های واقع در خرسنگ های دایره ای شکل واقع در کورن وال عبور میدهند و گفته می گردد عده ای از این سنگ ها نشان دهندهٔ کانالهای نیرو در زمین نیز هستند.

+منبع

منبع: لست سکند
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 561

به "همه چیز درباره استون هنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره استون هنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید