می دانستید ماهی ها هم پرواز می کنند؟

خبرنگاران: Exocoetidae یا ماهی پرنده، خانواده ای از ماهی ها هستند که می توانند از آب بیرون بیایند و با باله های سینه ای بزرگ خود فواصل طولانی پرواز کنند. شکل بدن این ماهی ها به آن ها کمک می کند زیر آب به اندازه کافی سرعت بگیرند تا سطح آب را بشکنند و مسافت قابل توجهی را در هوا پرواز کنند.

می دانستید ماهی ها هم پرواز می کنند؟

پرواز های آن ها معمولا حدود 50 متر است، اما برخی ماهی ها تا 200 متر یا بیشتر هم پرواز می کنند. برخی گونه های ماهی پرنده باله های لگنی و سینه ای بزرگی دارند که به آن ها امکان می دهد تا 400 متر پرواز کنند و قابلیت مانور بیشتری داشته باشند. این ماهی ها را به عنوان ماهی پرنده چهار بال می شناسند.

ماهی پرنده برای بیرون پریدن از آب، دمش را 70 بار در ثانیه تکان می دهد. سپس بال های سینه ای خود را کاملا باز کرده و کمی آن ها را به سمت بالا کج می کند تا بالا برود. در انتها پرواز، باله های سینه ای خود را جمع می کند تا دوباره وارد دریا شود یا دم خود را در آب فرو می کند تا به آب فشار وارد کند و خودش را برای یک پرواز دیگر بالا بکشد.

شکل منحنی باله قابل شبیه شکل آیرودینامیک بال های پرنده است. تصور می شود ماهی پرنده این توانایی را طی تکامل برای فرار از شکارچیان کسب کرده است. شکارچیان این ماهی شامل ماهی خال خالی، ماهی تُن، شمشیرماهی، مارلین و سایر ماهی های بزرگتر می شود.

متاسفانه این توانایی برای فرار از شکارچیان بزرگی مثل انسان ها کافی نیست. ماهی پرنده در کشور های آسیایی مثل ژاپن، ویتنام و چین صید می شود و در غذا های ژاپنی برای تهیه انواع سوشی استفاده می شود. همچنین جزء ثابت رژیم غذایی مردم تائو در تایوان است.آلودگی و صید بیش از حد در باربادوس، ماهی پرنده را تهدید می کند.

منبع: amusingplanet

منبع: برترین ها
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 245

به "می دانستید ماهی ها هم پرواز می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می دانستید ماهی ها هم پرواز می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید