مجموعه نمایشنامه اجرای ویژه منتشر شد

به گزارش سفر به کیش، به گزارش خبرنگاران ، این اثر دربرگیرنده 5 نمایشنامه تازه از این نمایشنامه ویس صاحب سبک ایران است که در هر کدام از آنها به لحاظ مضمونی و فرمی می توان دغدغه های قدیمی و مجذوب کننده عاشورپور برای اعتلای وسعت فکری مخاطب ایرانی هنر نمایش را جست وجو کرد و خواند.

مجموعه نمایشنامه اجرای ویژه منتشر شد

صادق عاشورپور متولد سال 1332 است و به گفته خود او از سال سوم دبیرستان به نگارش نمایشنامه روی آورد و در سال های پس از انقلاب این هنر در خدمت پژوهش نیز قرار گرفت که تنها یکی از مهم ترین نتایج آن تالیف و انتشار مجموعه نمایشنامه های ایرانی است که در نوع خود اثری بی بدیل و بسیار مجذوب کننده به شمار می رود.

عاشورپور در اجرای ویژه سعی کرده با تدابیری مجذوب کننده فضای نمایشنامه را به فضایی کنایی و زمینه ای برای خلق جهانی خاص، انتزاعی و در عین حال انتقادی ایجاد کند که در این جهان نویسنده می تواند از زبان انسان هایی که به ظاهر غیر عادی و غیر نرمال به شمار می فرایند، جدی ترین انتقاداتش را درباره فکر و زبان و تفکر جاری و ساری در میان مردمان و جامعه بیان کند. نمایش گوشه هایی از نابسامانی های اجتماعی و نوع زیست و تفکر انسان در بستر آن، تنها یکی از زیرشاخه های مفهومی است که در نمایشنامه های عاشورپور قابل رصد و ردیابی است.

یکی از مجذوب کننده ترین بخش های این کتاب نگارش نمایشنامه ای بر مبنای هنر نمایش سنتی ایران و جهان به نام کچلک بازی است. کچلک بازی که از آن به عنوان نیای نمایش نامه نویسی مدرن ایران یاد می شود، نمایشنامه ای عروسکی است بر مبنای قهرمانی عروسکی به نام کچل که به نظر می رسد مبنای خلق نمایش و شخصیت نمایشی عروسکی پهلوان باشد. کچلک قهرمانی است که با لودگی ها و طنازی های خود در قالب عروسکی که با مجموعه ای از بندها از بالا از طریق هنرمند به حرکت در می آید سعی دارد تا زشتی ها و سیاهی های پیرامون خود را به زبان طنز و البته با گزندگی منحصر به فردش به زبان بیاورد.

صادق عاشورپور پیش از این نیز در انتشارات کتاب نیستان آثاری چون فرمان خاتون، پنج طیاطر، شاکی و سقای دیگر را منتشر کرده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2046

به "مجموعه نمایشنامه اجرای ویژه منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه نمایشنامه اجرای ویژه منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید