قرص والپرات سدیم موثر در درمان بیماری صرع

به گزارش سفر به کیش، بیماری صرع از بیماری های عصبی است که اگر کنترل و درمان نشود با توجه به حملاتی که به دنبال دارد می تواند در زندگی روزمره بیمار اختلال ایجاد کند. والپرات سدیم از داروهای ضد صرع و ضد تشنج است که به منظور درمان صرع توسط پزشک تجویز می شود. اگر قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید.

قرص والپرات سدیم موثر در درمان بیماری صرع

قرص والپرات سدیم چیست؟

والپرات سدیم (sodium valproate) از داروهای ضدصرع و ضدتشنج است. در بیماری صرع بیمار به طور ناگهانی دچار از دست دادن هوشیاری می گردد به طوری که چهره اش بی حالت شده و بی حرکت باقی می ماند. این دارو با کاهش فعالیت های الکتریکی غیرطبیعی مغز حملات تشنجی را کنترل می نماید. والپرات سدیم برای تثبیت خلق در اختلال دوقطبی (افسردگی-مانیا) و میگرن هم به کار می رود.

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

نام های تجاری orelpot
موارد مصرف درمان صرع

درمان تشنج

عوارض گیجی، تغییرات خلقی یا رفتاری، تاری دید، حرکت های غیرعادی چشم ها، دوبینی، مشاهده لکه در میدان بینایی، افزایش دفعات صرع، کبودی یا خونریزی غیرعادی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، درد شکمی شدید، خستگی و ضعف، زردی پوست یا چشم ها، اسهال، یبوست، سرگیجه یا خواب آلودگی خفیف، سوءهاضمه، سردرد، بی قراری، مشکل در به خواب رفتن، ریزش مو، تغییرات دوره ماهانه، بثورات جلدی، افت مهارت های حرکتی بدنی، کاهش یا افزایش غیرعادی وزن و همچنین قرمز شدن چشم ها
تداخل دارویی فنوباربیتال، فنی توئین، اتوسوکسیمید، پریمیدون، داروهای ضد افسردگی و ضد جنون، سایمتیدین، دارو های ضدصرع، کلروکین، کاربامازپین، لاموتریژین، باربیتورات ها، پریمیدون، داروهای مضعف CNS

مقدار و نحوه مصرف

نحوه مصرف این دارو باتوجه به شرکت سازنده و نام برند دارو متفاوت است. بطور مثال قرص های آهسته رهش باید بصورت کامل بلعیده شوند و از خرد کردن یا نصف کردن آن ها خودداری گردد. بعضی از برندها را بهتر است بعد از غذا و بعضی را باید قبل از غذا مصرف کنید به همین دلیل دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید. ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن، مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر گردد.

توجه: ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر گردد.

توجه: در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی یک بار در روز باشد، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف گردد و از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری گردد. درصورتی که رژیم درمانی چند نوبت مصرف دارو در روز باشد، اگر طی 6 ساعت به یاد آورده گردد، آن نوبت باید مصرف گردد. نوبت های مصرف بعدی در همان روز باید در فواصل مساوی از یکدیگر مصرف شوند. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

 1. در صورت بارداری یا شیردهی، سابقه مسائل کبدی و کلیوی، خونی و در صورتی که مبتلا به بیماری لوپوس می باشید حتما پیش از شروع مصرف این دارو پزشک خود را مطلع سازید.
 2. از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد، مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.
 3. قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک، می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله تشنجی برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع این دارو باید بصورت تدریجی و تحت نظر پزشک انجام گردد.
 4. در زمان مصرف این دارو از روش مناسب جهت پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.
 5. مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
 6. این دارو در بیماری های فعال کبدی و سابقه فامیلی نارسایی شدید کبد نباید مصرف گردد.
 7. بدلیل اینکه این دارو خواب آور می باشد، تا زمانی که اثر خواب آوری آن را احساس می کنید از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید.
 8. در صورت مشکل در شنوایی، حرکات ناخواسته عضلات، کاهش تمرکز و واکنش های حساسیتی به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت ها و توصیه های پرستاری

 • در مورد این دارو پیگیری شرایط سلامت و درمان بیمار در دراز مدت بسیار حائز اهمیت می باشد لذا معاینات و آزمایشات دوره ای را بطور منظم جهت بررسی شرایط کبدی و خونی انجام دهید.
 • قبل از شروع درمان ودر طول 6ماه ماه اول درمان با این دارو ،باید عمل کرد کبد تحت نظر باشد.
 • در صورت بروز درد حاد شکمی که ممکن است نشانه پانکراتیت باشد، باید مراقبت های لازم انجام گردد.
 • در صورت وجود نارسایی شدید کلیوی لوپوس اریتماتوز سیستمیک یا پورفیری باید با احتیاط فراوان مصرف گردد.
 • این دارو در در بچه ها کمتر از 3 سال ، مبتلایان به بـیماری های مـتابولیک ارثی ، آسـیب ارگـانیک مـغزی ، اختلالات تشنجی شدید همراه با عقب ماندگی ذهنی ، تجویز همزمان با داروهای مرتبط با انعقاد خون و مبتلایان به لوپوس اریتماتوز با احتیاط باید مصرف گردد.
 • قبل از شروع درمان با این دارو از عدم وجود زمینه یا عوامل مستعد کننده خونریزی در بیمار باید اطمینان حاصل گردد.

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1638

به "قرص والپرات سدیم موثر در درمان بیماری صرع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص والپرات سدیم موثر در درمان بیماری صرع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید