فستیوال دندان مقدس بودا یا فستیوال اسالا پراهرا

به گزارش سفر به کیش، در این مطلب از فستیوال دندان مقدس بودا برایتان می گوییم از فستیوال اسالا پراهرا (Esala Perahera). فستیوال در واقع جشن بزرگی است که پایکوبینده های زیادی با لباس های سنتی و محلی در آن به پایکوبی می پردازند . این پایکوبی و پایکوبی با موسیقی های خاصی همراه است که معمولا بوسیله طبل های بزرگ نواخته می شود . برپایی این فستیوال ها به دلایل و انگیزه های خاص صورت می گیرد فستیوال Esala Perahera یا فستیوال اسالا پراهرا نیز یکی از این جشن ها است که در کشور سریلانکا و در شهر کندی برپا می شود . مدت زمان این جشن 10 روز بوده و به احترام یکی از ارزشمندترین گنجینه های کشورشان برگزار می شود . این دارایی با ارزش دندان مقدس بودا نام دارد.

فستیوال دندان مقدس بودا یا فستیوال اسالا پراهرا

برنامه فستیوال

در این ده روز خیابان ها مملو از پایکوبینه هایی است که با لباس های خاص و سنتی و رنگارنگ در کنار فیل ها به پایکوبی می پردازند . صدای طبل های بزرگ در همه جا به گوش می خورد . فضا آکنده از بوی انواع عود است . زمانی که در این فستیوال شرکت می کنید و برای تماشا آن می روید احساس جالبی خواهید داشت . مانند آن است که در کنار قبیله ای قرار دارید و از نزدیک شاهد مراسم آن ها شده اید و یا حس می کنید در آن شرکت دارید . مراسمی که تا پیش از این تنها از تلوزیمو دیده اید و یا تنها در کتاب ها خوانده اید اما اکنون خود در بطن آن قرار دارید و می توانید به وسیله دوربین این اتفاق را برای همواره ثبت نمایید . یکی از رمان نویس های انگلیسی به نام دی . اچ . لارنس که این فستیوال را از نزدیک دیده است در این رابطه چنین می گوید که این جشن مانند قهقهه ای ابدی است که در میان رژه فیل ها انجام می گیرد . یکی از جذابیت های دیگر این فستیوال وجود فیل های زیادی است که بهزیبایی تزیین شده اند و در این جشن شرکت داده شده اند . همانطور که گفتیم این فستیوال در شهر کندی که مقام دوم از لحاظ بزرگی را در میان شهر های سریلانکا دارد برگزار می گردد . این شهر در لیست میراث فرهنگی نیز به ثبت رسیده است .

پیشینه ای خلاصه در رابطه با فستیوال اسالا پراهرا

موضوع فستیوال اسالا پراهرا یا فستیوال دندان مقدس بودا به 1700 سال قبل باز می گردد و در افسانه های این کشور چنین بیان می گردد که زمانی که بودا را برای خاکسپاری و انجام مراسم تدفین می بردند یکی از دندان های وی به سرقت رفته و به صورت پنهانی به کشور سریلانکا برده شده است و به تدریج تبدیل به سنبل این کشور یعنی سریلانکا بدل شده است . امروزه این دندان در معبدی به نام دالامالیگاوا نگهداری می گردد . نام آن به معنی زیارتگاه دندان است و در واقع مقدس ترین معبد کشور سریلانکا محسوب می گردد . البته به مرور زمان جشن های هندو نیز با این جشن تداخل پیدا نموده و به گونه ای برگذار می گردد که مبدا رژه معابد هندو هستند . در واقع در این جشن بزرگ 10 رژه برگزار می گردد . فستیوال دندان مقدس بودا چند شب ادامه دارد و هر شب رژه خاص خود را دارا می باشد . هر چقدر از روز اول جلوتر می رود دسته های شرکت نماینده در جشن بزرگتر و طولانی تر می گردد و جمعیت بیشتری در آن شرکت می نمایند . این رژه ها مملو از رنگ و هیجان هستند . تمام وسایل و تخت روان ها و فیل ها بوسیله انواع گل ها تزیین شده اند . گل هایی مانن یاسمن و یاس که بوی آن ها فضا را پر می نماید و شامه بیننده را نوازش می دهد . طبل هایی که در طول جشن نواخته می گردد هر بیننده و مخاطب ای را به وجد می آورد به طوری که شما نمیتوانید ساکن جایی بایستید و تنها نظاره گر حرکت دسته های رژه باشید . در کنار فیل ها مردانی حرکت می نمایند که در دستانشان حلقه هایی شعله ور وجود دارد . این حلقه ها زنجیره هایی از پوست نارگیل هستند و بعلاوه شلاق هایی دارند که دائم آن ها را در هوا چرخانده و ضربه می زنند و معتقدند که با این کار شیاطین را از کنار تماشاچیان دور می نمایند . در کنار آن ها رقاصان با حرکات خاص و سرشار از هیجان با لباس های سنتی و رنگارنگ به پایکوبی می پردازند و فیل های تزیین شده نیز در رژه فستیوال دندان مقدس بودا سهم به سزایی دارند .

آشنایی بیشتر با فستیوال دندان مقدس بودا یا فستیوال Esala Perahera

انجام فستیوال Esala Perahera یا فستیوال دندان مقدس بودا با کارهای خاصی همراه است که به ترتیب باید انجام گردد . بدین شکل که برای شروع جشن درختی به نام درخت جک فروت را به طور کاملا تشریفاتی قطع می نمایند . هر بخش از فستیوال و هر روز آن نام مخصوص به خود را دارد . به طور مثال نام 5 شب اول فستیوال دندان مقدس بودا Kumbal Perahera است . که در آن گردهمایی های محبت آمیز در معابد و بعلاوه رژه های کوچکی برگزار می گردد . که در واقع از Kandy Lake است . اما 5 شب دوم فستیوال دندان مقدس بودا نام دیگری دارد و به آن Randoli Perahera می گویند . هر چقدر از شب اول جلوتر می رویم رژه ها بزرگتر شده و تعداد شرکت نماینده ها در آن بیشتر می گردد و این ادامه می یابد تا زمانی که ماه کامل می گردد . در آن موقع است که رژه و فستیوال به اوج خود می رسد . که در واقع کالسکه نماد دندان بودا (در واقع نمادی از دندان به صورت بدلی بر روی آن واقع شده است) از راه می رسد . به این کالسکه Maligawa Tusker می گویند . در این زمان فیل هایی را می بینید که عظمت آن ها هر کسی را میخکوب می نماید . این فیل های بزرگ که لباس های سنتی خاصی را پوشیده اندبا صدای طبل ها به حرکت در می آیند و حرکاتی پایکوبی گونه از خود دارند . صبح روز بعد از این مراسم در کنار رودخانه Mahaweli Ganga مراسم دیگری برگزار می گردد . این مردم معتقدند که این جا مرزی بین پاکی و ناپاکی بوده و خدایان آب ها در این زمان مورد پرستش قرار می گیرند و از آن ها برای سال پیش روی خود طلب نیکی می نمایند . این مراسم Water Cutting نام دارد . در این مراسم مقداری ازآب تقدس شده را نگهداری می نمایند تا در زمان انجام مراسم کاشت درخت برای آبیاری آن استفاده گردد . این موضوع نشانه شروع فستیوال سال بعد است .فستیوال Esala Perahera به علت طولانی بودن و هیجان زیاد آن در جهان مشهور است و این جشن پرهیاهو گاهی طاقت فرسا نیز به نظر می رسد . اما با این وجود نه تنها افراد خود آن کشور را به هیجان و تکاپو وا می دارد بلکه هر شرکت نماینده ای از هر کجای جهان که در آن موقع آنجا باشد نمی تواند بی تفاوت ایستاده و تنها نگاه کند زیرا این حرکت و هیجان مانند آن است که در بند بند وجود انسان رخنه می نماید .

چند نکته درباره فستیوال اسالا پراهرا که دانستن آن ضروری است

1 - باید بدانید که با لباس باز و تابستانی نمی توان وارد معابد شد . پس اگر قصد دارید همراه جمعیت داخل معابد شوید باید سارونگ و یا شال به همراه خود داشته باشید . زیرا باید بازو ها و کمر شما پوشیده باشد .

2 - هر چقدر از شروع فستیوال اسالا پراهرا (فستیوال Esala Perahera) می گذرد رژه بزرگتر شده و تعداد شرکت نمایندگان آن بیشتر می گردد و به طبع آن تعداد تماشاچیان نیز بیشتر می گردد پس اگر می خواهید که جایی برای ایستادن پیدا کنید که اشراف خوب و کاملی به رژه داشته باشد باید 3 - 4 ساعت زودتر به محل بروید تا جای مناسب داشته باشید و بتوانید صندلی هایی که به همین منظور در کنار خیابان به وسیله خانه ها و هتل ها و یا فروشگاه ها اجاره داده می گردد را اجاره کنید و جای مناسبی برای خود داشته باشید .

3 - در روز اختتامیه و در زمان بعد از ظهر که جشن آخر برگزار می گرددمی توانید از جمعیت کمی دور شده و عکس های زیبایی به یادگار بگیرید .

4 - در صورتیکه برنامه سفر به شهر کندی را دارید و قصد شرکت در فستیوال دندان مقدس بودا را هم دارید باید کمی زودتر برای اجاره مکانی برای اقامت خود اقدام نمایید زیرا اقامتگاه ها و هتل ها در این شهر به سرعت پر می شوند . پس برای راحتی از دو ماه قبل از سفر خود اقدام نموده و مکان مورد نظرتان را رزرو کنید . این شهر زیبا با فرودگاه بین المللی Colombo s Bandaranaike در حدود 100 کیلومتر فاصله دارد اما نباید نگران بود زیرا از این فرودگاه به شهر روزانه تعداد زیادی اتوبوس و قطار تردد دارند . البته تاکسی نیز وجود دارد که قیمت آن بسیار مقرون به صرفه نیز است . پس اگر قصد سفر دارید این شهر و شرکت در فستیوال دندان مقدس بودا را از دست ندهید .

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2182

به "فستیوال دندان مقدس بودا یا فستیوال اسالا پراهرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فستیوال دندان مقدس بودا یا فستیوال اسالا پراهرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید