سیارک عجیب دور زمین می تواند تکه ای از ماه باشد

به گزارش سفر به کیش، به نظر می رسد یک قطعه سنگ عجیب فضایی که در مدار زمین می چرخد، می تواند بخشی از قمر زمین باشد.

سیارک عجیب دور زمین می تواند تکه ای از ماه باشد

رصدهای نو نشان می دهد که سیارک Kamo`oalewa که مدار گردش عجیبی دارد و به همین دلیل قمر کوچک زمین به شمار می آید، می تواند در حقیقت قطعه ای جدا شده از ماه باشد.

سیارک Kamo`oalewa که در سال 2016 کشف شد حدود 40 متر قطر دارد و هر 28 دقیقه یک بار به دور خود می چرخد. این سیارک به دور خورشید می چرخد و در جهت گردش خود به دور خورشید، زمین را نیز دور می زند. فاصله این سیارک به زمین 13.6 برابر از فاصله ماه به زمین بیشتر بوده و این موضوع آن را تبدیل به یک شبه قمر کرده است.

به رغم فاصله تقریبا نزدیک آن به زمین، مطالعه این سیارک کار دشواری است زیرا اندازه آن کوچک و نور آن کم است و تنها در ماه آوریل برای چند هفته قابل رویت است. بنابراین در این مطالعه نو، ستاره شناسان از این پنجره زمانی برای مطالعه این سیارک با استفاده از تلسکوپ بزرگ دو چشمی(LBT) و تلسکوپ اکتشافی لاول(LDT) استفاده کردند.

محققان طیف های منتشر شده از این سیارک را اندازه گیری کردند و الگوهای نور که از سطح آن منتشر می شد را مورد بررسی قرار دادند. از آنجا که عناصر مختلف امواج گوناگونی از نور منتشر و جذب می کنند، دانشمندان قادرند با استفاده از طیف نوری اجرام، ترکیبات آنها را تشخیص دهند.

در این مورد، سیارک Kamo`oalewa به طور عمده از سیلیکات ساخته شده بود.

نشانه های به دست آمده از آن شبیه به هیچ یک از سیارک های نزدیک به زمین نبود و به گفته محققان این سیارک بیشترین شباهت را با سنگ هایی که فضانوردان آپولو از ماه به زمین آورده بودند، داشت. این موضوع نشان می دهد که Kamo`oalewa بخشی از قمر زمین است که در گذشته شاید در اثر یک رویداد برخوردی، از آن جدا شده است.

این اولین سیارکی است که منشا آن ماه است و مدار غیر معمول آن این نظریه را تقویت می کند.

رنو مالهوترا(Renu Malhotra)، از نویسندگان این مقاله می گوید: احتمال آن که یک سیارک در مدار شبه قمر زمین قرار بگیرد بسیار کم است. این سیارک برای مدت طولانی در این مدار باقی نمی ماند و تنها برای 300 سال در آینده در این مدار خواهد بود. ما تخمین می زنیم که سیارک Kamo`oalewa حدود 500 سال قبل وارد این مدار شده باشد.

محققان تحقیقات بیشتری برای یافتن منشا این سیارک با جزئیات بیشتر انجام خواهند داد.

این تحقیقات به تازگی در مجله Nature Communications Earth and Environment به چاپ رسیده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1924

به "سیارک عجیب دور زمین می تواند تکه ای از ماه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیارک عجیب دور زمین می تواند تکه ای از ماه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید