ساخت سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا

به گزارش سفر به کیش، سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا (UMFILTER) در راستای مقابله با ویروس کرونا، توسط فناوران مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه محقق اردبیلی ساخته شد.

ساخت سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا

به گزارش برومند صلاحی رئیس مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از ساخت سیستم تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا توسط فناوران این مرکز اطلاع داد و گفت: این سیستم بر مبنای طراحی دستگاه هایی پایدار است که بتوانند فرآیند ضدعفونی کردن را بدون استفاده از مواد و مایعات که در بعضی موارد خود عامل آسیب به پوست و ریه هستند، انجام دهند.

او اضافه نمود: از این سیستم می توان در انبار های دارویی، محیط های حمل و نقل فرودگاهی، بیمارستان ها و بطور کلی بر حسب احتیاج در مکان هایی که احتیاج به فیلتر کردن هوا و محیط وجود دارد استفاده کرد.

صلاحی ادامه داد: این دستگاه یک سیستم کامپکت برای تصفیه هوا و اشیا با قیمت پیاده سازی کم و کارایی بالاست و مصرف جریان آن کم است و طراحی بدنه آن به صورتی قابل انجام است که در سایز های مختلف قابلیت نصب روی پایه، آویز از دیوار و ... برای اماکن مختلف را داشته باشد.

میثم عباسی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک دانشگاه محقق اردبیلی و مسئول واحد فناور سداس (SADAS) مرکز رشد واحد های فناوری این دانشگاه و طراح سیستم، گفت: دستگاه مذکور یک دستگاه تصفیه کننده است که از تلفیق چند عمل استفاده می نماید و ساخت ازن برای از بین بردن باکتری ها و غیرفعال کردن ویروس ها یکی از این عمل هاست.

او اضافه نمود: سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا یک سیستم مرکب از چندین بخش بوده که شامل یونیت مکش هوا، یونیت تصفیه، فیلتراسیون و یونیت پمپاژ هوا است که با قرارگیری سیستم در محیط آلوده و به محض آغاز به کار، دستگاه آغاز به مکش هوای محیط به درون محفظه نموده و آن را تصفیه می نماید.

عباسی توضیح داد: هوای وارد شده به محفظه دستگاه در چندین مرحله تصفیه می گردد، از جمله با مدار ویژه چندطبقه مولد O3. در مرحله بعد پس از گذر از محفظه فیلتراسیون بر مبنای تابش UVC از یک لایه فیلتر نانو عبور نموده و هوای عاری از عوامل بیماری زا وارد محیط می گردد. انجام فرآیند های مذکور بسته به محیطی که استفاده می گردد و نیز بسته به سطح آلودگی و مدار و طراحی دستگاه، بین 45 ثانیه تا 80 دقیقه متغیر است.

عضو مرکز رشد واحد های فناوری دانشگاه محقق اردبیلی بیان نمود: این سیستم به گونه ای طراحی شده تا در کمترین زمان ممکن آغاز به فعالیت کند و طراحی ماژولار و کامپکت آن این قابلیت را دارد که بتوان از آن جهت ضدعفونی تجهیزات و لوازم نیز استفاده کرد.

او اضافه نمود: بر مبنای دانش فنی به دست آمده و مطالعه بر روی روش های نوین ضدعفونی سازی، یک سیستم محفظه دار برای فرآیند فیلتراسیون تجهیزات پزشکی و مصرفی هم طراحی شده است. محفظه دستگاه به گونه ای طراحی شده که تجهیزات را بتوان داخل آن قرار داد تا ضدعفونی شوند. در طراحی و ساخت محفظه ضدعفونی کننده، از ترکیب UMFILTER و یک روش نوین و کارآمد دیگر استفاده شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 970

به "ساخت سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت سیستم ماژولار تصفیه کننده هوا و محیط از عوامل بیماری زا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید