دولت آلمان عضویت بانوان در هیات مدیره شرکت ها را اجباری کرد

به گزارش سفر به کیش، دولت آلمان روز چهارشنبه پس از سال ها کشمکش، قانون عضویت اجباری دستکم یک زن را در هیات مدیره شرکت های عمده عضو بازار سهام این کشور، تصویب کرد.

دولت آلمان عضویت بانوان در هیات مدیره شرکت ها را اجباری کرد

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ این قانون براساس مصوبه سال 2015میلادی سهمیه 30 درصدی عضویت بانوان در هیات های نظارتی، شرکت های دارای بیش از سه عضو هیات مدیره را در برمی گیرد که سهامشان در بورس به معرض خرید و فروش گذاشته شده است.

هرچند آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در باره اقدام بسیار کند شرکت ها برای انتصاب مدیران زن، ابراز ناامیدی کرده، اما مدت ها در برابر تصویب این قانون که از دیرباز درخواست حزب چپ گرای میانه سوسیال دموکرات بوده، مقاومت و مخالفت می کرده است.

فرانسیسکا گیفی از حزب سوسیال دموکرات آلمان، وزیر خانواده دولت آنگلا مرکل صدراعظم

به گفته فرانسیسکا گیفی وزیر خانواده از حزب سوسیال دموکرات، این قانون نشانه مهمی برای جای دریافت زنان بیشتری در مواضع مدیریتی است. ما سالهاست که شاهد تغییرات داوطلبانه در این زمینه نبوده ایم و پیشرفت در این مورد بسیار کند بوده است.

به گفته وزیران خانواده و دادگستری آلمان، حدود 70 شرکت مشمول این قانون می شوند که حدود 30 عدد آنها، حتی یک زن نیز در هیات مدیره خود ندارند. نسبت حضور بانوان در هیات های نظارتی شرکت های آلمان در سال 2017 از آستانه 30 درصد گذشت و در نوامبر 2020 به 35.2 درصد رسید. اما میزان حضور بانوان در هیات مدیره تقریبا 100 شرکت بزرگ عضو بورس این کشور، تنها 11.5 درصد ارزیابی شده است.

این قانون همچنین مقررات سخت تری در باره برقراری برابری جنسیتی در شرکت های تحت پوشش دولت دربردارد، به گونه ای که با داشتن بیش از 2 عضو در هیئت مدیره، موظف به عضویت دستکم یک زن شده اند.

اما اندیشکده اقتصادی دی آی دبلیو براین باور است که این سهمیه تاثیر اندک و محدودی خواهد داشت. کاتارینا رولیچ رئیس بخش اقتصاد جنسیتی این اندیشکده به روزنامه راینشه پست گفت: این قانون نسبت حضور حداقلی بانوان در هیات مدیره شرکت ها را فورا تغییر نخواهد داد، زیرا دربرگیرنده شمار اندکی از شرکت هاست.

براساس بررسی انتشار یافته در سال گذشته (2020)، با اینکه بانوان یک سوم اعضای هیئت مدیره بزرگ ترین شرکت های اروپا را تشکیل می دهند، اما اقلیت بسیار کمی از آنان در جایگاه های مدیریتی حضور دارند. نروژ در صدر کشورهای اجرا کننده گوناگونی جنسیتی و پس از آن فرانسه قرار گرفته است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1419

به "دولت آلمان عضویت بانوان در هیات مدیره شرکت ها را اجباری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آلمان عضویت بانوان در هیات مدیره شرکت ها را اجباری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید