خبرنگاران شناسایی 7 مورد جدید مبتلا به کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی

به گزارش سفر به کیش، بیرجند - خبرنگاران - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: با شناسایی هفت مورد جدید مبتلا به کرونای جهش یافته انگلیسی، آمار کل مبتلایان به این نوع ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی به 26 نفر رسید.

خبرنگاران شناسایی 7 مورد جدید مبتلا به کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی

محمد دهقانی روز دوشنبه به رسانه ها خاطرنشان کرد: از هفت مورد جدید مبتلا به کرونای انگلیسی 2 مورد مربوط به شهرستان طبس و پنج مورد در شهرستان بیرجند شناسایی شدند.

وی توصیه کرد: مردم پروتکل های بهداشتی از قبیل شست و شوی مکرر دست ها، استفاده از ماسک، پرهیز از تردد غیرضروری، حضور در تجمعات، دورهمی ها و شب نشینی ها، بازار و مغازه ها را رعایت نمایند تا مانع از انتشار این ویروس شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دیروز هم از افزایش آمار مبتلایان به کرونای جهش یافته در خراسان جنوبی خبر داده و گفته بود: با شناسایی 2 مورد جدید در شهرستان بیرجند، آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در این استان به 19 بیمار افزایش پیدا کرد.

وی اولین بار چهارم اسفند سال جاری خاطرنشان کرد: تست اولیه 2 مورد محتمل ابتلا به کرونای انگلیسی در بیرجند مثبت و این تست ها برای تایید به انستیتو پاستور ارسال شد.

دهقانی 2 روز بعد (ششم اسفند) گفت: طی سه روز گذشته تست 2 نفر از کسانی که مشکوک به کرونای انگلیسی بودند، مثبت گزارش شد و بعد از آن تمامی اعضای خانواده و کسانی که در تماس نزدیک با این افراد در 2 هفته گذشته بودند، مورد رصد قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: از اطرافیان این افراد که مبتلا به ویروس جهش یافته یا انگلیسی بودند، تست انجام شد و هفت نفر دیگر از اطرافیان آنان مثبت شدند که در حال حاضر 9 مورد مبتلا به کرونای جهش یافته یا انگلیسی را در استان داریم و تست آنها هم برای توالی یابی به انستیتو پاستور ارسال خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند توضیح داد: بعد از این با توجه به اینکه در سایر نقاط کشور هم با این ویروس جهش یافته روبرو بوده ایم مطمئنا هیچ جای استان در امان نیست و احتمال اینکه این ویروس در هر جایی از خراسان جنوبی دیده گردد، وجود دارد.

اولین مورد ابتلا به بیماری کووید 19 در خراسان جنوبی اوایل اسفند 98 در پی همه گیری جهانی ویروس کرونا اعلام شد و پس از گذر خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و تیر سال جاری، فرایند بیماری بار دیگر در مهر سال جاری صعودی شد که این فرایند تا آبان و آذر ماه ادامه یافت به طوری که آمار مبتلایان روزانه (24 ساعت) سه رقمی و فوتی های کرونا در این استان دورقمی شد.

به دنبال اجرای محدودیت های جامع از اول آذر ماه و همراهی مردم و اصناف به تدریج موارد ابتلا به کرونا، بیماران مراجعه نماینده به بیمارستان ها، تست های مثبت، موارد بستری و فوتی در خراسان جنوبی کاهش یافت.

بنابر اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از هفته آخر دی ماه و اوایل بهمن سال جاری فرایند افزایش نمونه گیری در استان آغاز شد و به دنبال آن افزایش موارد مثبت کرونا و بستری بیماران روی داد که تغییر رنگ شهرستان های استان را در پی داشت.

براساس آخرین رنگ بندی شرایط شیوع کرونا در خراسان جنوبی، هشت شهرستان این استان در شرایط زرد (متوسط خطر) و سه شهرستان در شرایط آبی (کم خطر) قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1550

به "خبرنگاران شناسایی 7 مورد جدید مبتلا به کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شناسایی 7 مورد جدید مبتلا به کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید