تور ارزان ارمنستان: جمهوری آذربایجان پیشنهاد جدیدی برای عادی سازی روابط به ارمنستان ارائه کرد

به گزارش سفر به کیش، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان از ارائه پیشنهاد 5 ماده ای نو برای عادی سازی روابط به دولت ارمنستان اطلاع داد.

تور ارزان ارمنستان: جمهوری آذربایجان پیشنهاد جدیدی برای عادی سازی روابط به ارمنستان ارائه کرد

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آناتولی، جیحون بایرام اف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان که برای شرکت در مجمع دیپلماسی آنتالیا به این شهر سفر نموده، علت اصلی عدم ارتباط چندین ساله ارمنستان و آذربایجان را فاکتور اشغال دانسته و گفت: همه می دانیم که ارمنستان بیش از 30 سال از اوایل دهه 90 به زور خاک آذربایجان را اشغال کرد که منجر به آوارگی شهفرایندان آذربایجانی شد.

بایرام اف در ادامه اضافه کرد: علی رغم چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نفع آذربایجان، نتیجه ای در مورد اشغالگری حاصل نشد، این نیز یکی از موانع اصلی بر سر راه برقراری روابط بود.

وی ضمن اشاره به اعلام آمادگی الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان برای امضای پیمان صلح با ارمنستان، توضیح داد: نزدیک به یک سال است که هیچ پاسخی به پیشنهاد ما از سوی ارمنستان داده نشده است. طرف آذربایجانی برای نشان دادن حسن نیت خود اخیراً پیشنهاد جدیدی به ارمنستان داده است.

وزیر امور خارجه آذربایجان اظهار داشت: اصول اساسی که شامل عادی سازی روابط دو کشور است به ارمنستان ارائه کردیم. ما آماده توسعه روابط بر اساس اصول خاصی هستیم. ارمنستان باید اینها را آنالیز و نظر خود را اعلام کند.

بایرام اف ادامه داد: اگر ارمنستان صادقانه خواستار عادی سازی روابط است، این فرصت بسیار خوبی برای آنها به شمار می رود. پاسخ ارمنستان به زودی تعیین خواهد شد و البته از این پس اقدامات مناسب را انجام خواهیم داد. یک سند یک صفحه ای بر مبنای اصول روابط بین الملل ارائه شده که هیچ مورد غیرعادی در آن وجود ندارد.

وی تاکید نمود: هیچ پیش شرطی برای شروع فرایند مذاکرات قابل قبول نیست، باید یک گروه همکاری دوجانبه تشکیل شده و کار خود را شروع کند.

بایرام اف در انتها درباره پیشنهاد ارائه شده به ارمنستان گفت: این پیشنهاد شامل پنج ماده اصلی است که نظرات ما در آن لحاظ شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1994

به "تور ارزان ارمنستان: جمهوری آذربایجان پیشنهاد جدیدی برای عادی سازی روابط به ارمنستان ارائه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ارمنستان: جمهوری آذربایجان پیشنهاد جدیدی برای عادی سازی روابط به ارمنستان ارائه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید