باغبانی شیرین می گردد

به گزارش سفر به کیش، شکر، این بلور شیرینی که از آن به عنوان بدترین ماده خوراکی در رژیم غذایی مدرن نام می برند و سخن ها در باب مضراتش می رانند و حتی آن را یک ماده اعتیادآور معرفی می نمایند و برایش نسخه ترک می پیچند، برای آنها که دستی در گل و گلکاری دارند، ماده مفیدی است.

باغبانی شیرین می گردد

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا یک طبقه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

شاید باورتان نگردد که همین ماده به اصطلاح مضر در پرورش گل و گیاه دارای فوایدی است. حتما شما هم تا پیش از این به یک یا چند مورد از این محاسن برخورد نموده اید اما نگاه کارکردی به آن نداشته اید.

برای نمونه با استفاده از شکر می توان طول عمر گل های شاخه بریده را بیشتر یا آفات را از گل و گیاهان دور کرد. در ادامه چند نمونه از آنها را باهم مرور می کنیم.

افزایش عمر گل های شاخه بریده

یک دسته گل یا هر تک شاخه گل بریده وقتی در یک گلدان آب قرار داده می گردد، تا مدت محدودی شادابی و جذابیتش را حفظ می نماید. به این مدت زمان، عمر گلجای، عمر گلدانی یا Vase Life گفته می گردد. عوامل زیادی برافزایش یا کاهش عمر گلجای مؤثرند.

می دانید که دلیل تمایز گل های شاخه بریده ازگل های گلدانی بی ریشه بودن شان است. بنابراین آنها آب و مواد غذایی را فقط به وسیله آوندهایی که در محل بریده شدن ساقه قرار دارند، جذب می نمایند.

وقتی ساقه را قطع می کنیم، گیاه به صورت اتوماتیک سطح برش خورده را مثل یک زخم می بیند درنتیجه آغاز می نماید به ترمیم و بازسازی اش. اولین کار هم بستن این آوندهاست اما بستن آوندها همانا و اختلال درروند جذب آب و پژمردگی گل همان.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی گردد.عوامل دیگری هم در کاهش عمر گلجایی دخیلند. ازجمله کاهش مواد غذایی مثل قندها، حمله باکتری ها، بلوغ و پیری گل، لهیدگی آنها در حین انتقال به بازار، کیفیت پایین آب، نوسانات دمایی در گلخانه، گلفروشی و خانه.

اگر در گوگل جست وجو کنید مواد زیادی را به عنوان افزاینده عمر گل های شاخه بریده معرفی نموده اند مثل نوشابه، سرکه، قند، وایتکس، سکه مسی، اسپری مو، شکر، آسپرین، آبلیمو و عسل. تجربه نشان داده قند و وایتکس بهترین هستند البته شما هم می توانید خودتان تجربه کنید.

نحوه کاربرد: بعد از گذاشتن گل در گلدان یکی دو حبه قند یا یک قاشق غذاخوری شکر به آب آن اضافه کنید. قند در حکم مواد غذایی برای گل است. البته در یک محیط قندی رشد و تکثیر باکتری ها هم شدت می گیرد و اینجا ست که وایتکس به کار می آید.اگر روی استفاده از مواد شیمیایی حساس هستید به جای آن از یک قاشق غذاخوری سرکه بهره ببرید.

تله شیرین

حتما تابه حال در گلدان های تان پشه های ریزی پیداشده که جدای از خسارت شان به گل ها از تعداد زیادشان کلافه شده اید. چون چرخه زندگی اینها به گونه ای است که در همه فصول حاضرند اما در پاییز و زمستان چون در و پنجره ها بسته است بیشتر به چشم می آیند.

در این مرحله حشرات که بالغ هستند پرواز می نمایند و مزاحمند البته توانایی پروازشان ضعیف است و بالای سرشاخ و برگ گیاه می چرخند. در خاک گلدان خیلی سریع تکثیر می شوند به خصوص اگر خاک آن مرطوب، سرشار از مواد آلی یا دارای کود دامی نپوسیده باشد.

این آفات در اصل به محیط های کشت و ریشه آسیب می زنند، چون در مرحله نوزادی که کرمی شکل هستند از ریشه گیاه تغذیه می نمایند.

روش های زیادی برای از بین بردن این آفات وجود دارد که یکی از آنها استفاده از تله شیرین است، چون مواد قندی جاذب حشراتند و مثل یک تله عمل نموده و پشه های گلدان را به سمت خودشان جلب می نمایند.

روش کار: اول چندتکه کاغذ ضخیم مثل مقوای جعبه شیرینی یا کاغذهای گلاسه دورریختنی را به صورت نواری برش بزنید. بالای آنها را سوراخ کنید و یک نخ به آن ببندید و کنار بگذارید. بعد مقداری آب درون یک قابلمه کوچک بریزید و یک چهارم فنجان شکر به علاوه یک چهارم فنجان عسل به آن اضافه کنید تا روی حرارت کم بجوشد. اگر عسل نداشتید مقدار شکر را دو برابر کنید. وقتی محلول قوام گرفت، کاغذها را داخل شهد سفت شده بزنید و آنها را در بین گلدان ها یا حتی در قسمت های مختلف باغچه آویزان کنید.این روش برای از بین بردن سایر حشرات مثل مگس ها و پشه های دیگر هم مفید است. بهتر است نوار را بافاصله کمی از بالای گلدان آویزان کنید یا اگر آویزان کردن برایتان ممکن نیست آن را به یاری یک تکه چوب بلند در خاک گلدان فروکنید. بعد از هر بار که سطح نوار از پشه ها پر شد، آن را عوض کنید.

نکته: حشرات درشت جثه تری مثل مگس ها ممکن است به این نوارها نچسبند و فقط سفتی شهد پاهایشان را سنگین کند. به همین علت بهتر است یک ظرف آب زیر گلدان ها قرار دهید تا این حشرات داخلش بیفتند.

علیه مورچه ها

اگر در گلدان های داخل خانه یا حیاط و باغچه تان گرفتار مورچه ها شده اید برای خلاصی از آنها از شکر یاری بگیرید. مورچه ها عاشق شیرینی اند.

روش کار: شکر و مقدار بسیار کمی سم مورچه را درکمی آب گرم خوب حل کنید. بعد یک گلوله پنبه را به این محلول آغشته نموده و در راستا حرکت مورچه ها قرار دهید. شما با این کار یک طعمه مسموم ساخته اید که در اصل شکر گول زننده است و سم عامل کشنده.

پایکوبی پروانه های زیبا

این روش هم رمانتیک است و هم خطرناک. چون در طبیعت حشراتی مثل پروانه ها و زنبورها جلب گرده خوشمزه و شیرین گل ها می شوند.

روش کار: شما می توانید به طور مصنوعی با حل کردن آب و شکر و درست کردن یک شهد غلیظ، آنها را به سمت گل و گیاهان تان بکشانید اما حواس تان باشد اگر این کار را در بالکن یا باغچه انجام می دهید و به خصوص در حضور بچه ها در زیبایی پروانه ها غرق نشوید و زنبورها نیش تان بزنند، مراقب باشید.

لکه بری حاصل از چمن

برایتان پیش آمده که بعد از کار در باغچه یا چمن زنی، لباس های تان سبز شوند و پاک کردن این لکه ها به نظرتان سخت برسد؟ چه باید کرد؟

روش کار: نصف فنجان شکر را در مقداری آب گرم حل کنید به شکلی که حالت خمیری بگیرد. بعد این خمیر را روی لکه بمالید تا به خورد لباس برود. بعد از یک ساعت و نیم خمیر را با آب بشویید و بعد کل لباس را با مواد شوینده تمیز کنید.

تمیزنماینده دستان آلوده

تصور کنید تصمیم گرفته اید دستی به سر و روی گلدان های تان بکشید اما غرق تعویض گلدان شوید و یادتان برود دستکش بپوشید و دست های تان رنگ خاک و گل به خودش بگیرد. اینجا شکر به دادتان می رسد و دستان آلوده تان را پاک می نماید.

روش کار: مقداری شکر را در آب حل کنید. دست های تان را در آن بزنید و مثل وقتی که با صابون می شویید شست وشو دهید. شکر، ضدعفونی نماینده نیست فقط پاک نماینده اثر گل ولای و چربی احتمالی است. پس از تمیزی با شکر دست تان را با مواد شوینده بشویید.

جادوی سرکه

برویم سراغ بخش ترش قصه و نقش سرکه در پرورش گل و گیاهان زینتی و باغ و باغچه ها. ماده ای که شاید به اثربخشی مواد شیمیایی نباشد اما برای محیط زیست کاملا بی خطر است.

از بین بردن آفات مثل شته ها: برای این کار آب و سرکه را به نسبت سه به یک مخلوط کنید و روی برگ گیاهان اسپری پاشی کنید.

دور کردن مورچه ها: اسپری کردن سرکه سفید به اطراف گلدان یا آغشته کردن پنبه و پارچه به آن و گذاشتن در راستا حرکت این حشرات، باعث می گردد مورچه ها قید مهمانی گل و گیاهان تان را بزنند. البته باید چند بار این کار را تکرار کنید.

علیه مگس ها: آب و سرکه و کمی شکر را باهم حل کنید و در ظرفی آبی رنگ بریزید و از درختان آویزان کنید یا پای درخت بگذارید. مگس ها جلب آن شده و به دام می افتند.

دور کردن حیوانات: برای دور کردن حلزون ها می توان از پاشیدن سرکه و نمک استفاده کرد. همچنین خرگوش، موش، سگ و گربه از بوی سرکه متنفرند. برای دور کردن شان چندتکه لباس کهنه را به سرکه آغشته کنید و در اطراف باغ و باغچه آویزان کنید.

از بین بردن بیماری های قارچی: این بیماری ها اگر روی برگ باشند معمولا به شکل پژمردگی، لکه برگی، جوش، موزائیکی شدن، بدشکلی و کوچکی هستند. اسپری آب و سرکه یک روش درمانی برای آنها ست.

افزایش عمر گل های شاخه بریده: بعد از گذاشتن گل ها در گلدان پر از آب، بسته به حجم آب یک قاشق سرکه به آن اضافه کنید. سرکه خاصیت ضدعفونی نماینده و باکتری کشی دارد.

از بین بردن علف های هرز: با پاشیدن سرکه روی علف های هرز باغچه و سوزاندن برگ هایشان می توان آنها را از بین برد.

برق انداختن گلدان های سفالی: این گلدان ها بعد از مدتی به خاطر جذب مواد معدنی و املاح موجود در آب، زیبایی ظاهری خود را از دست می دهند. با سرکه آنها را دوباره براق و تمیز کنید.

تمیز کردن ادوات باغبانی زنگ زده: آنها را با سرکه بشویید و بگذارید چند ساعت در این حالت بمانند بعد دوباره با آب شست وشو بدهید.

زینب خزایی - جامعه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1477

به "باغبانی شیرین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغبانی شیرین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید