بازدید گروه ایسکارسا از آثار تاریخی خوزستان

به گزارش سفر به کیش، تعدادی از اعضای ایسکارسا (کمیته علمی بین المللی تحلیل و مرمت سازه های میراث معماری) به منظور آنالیز و اعلام نظر درخصوص وضعیت بناهای شاخص تاریخی خوزستان، به این استان سفر کردند.

بازدید گروه ایسکارسا از آثار تاریخی خوزستان

به گزارش سفر به کیش به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، سید حکمت الله موسوی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به سفر این گروه به خوزستان که از شامگاه سه شنبه اول آبان 97 شروع و تا بعدازظهر پنج شنبه 3 آبان ادامه داشت، اضافه نمود: اعضای ایسکارسا مرکب از مهندسان مشهور بین المللی، دانشمندان، معماران، متخصصان و مدرسان این حوزه هستند که هدف آنها پیشرفت سازه ای و تکنولوژی حفاظت، حمایت، باززنده سازی و استحکام بخشی سازه ای تاریخی و میراث معماری است.

سید حکمت الله موسوی با بیان اینکه این بازدیدها در ادامه برگزاری اولین دوره آموزش بین المللی ایسکارسا (تهران، 28 تا 30 مهرماه امسال)، صورت پذیرفت، ادامه داد: افرادی که به خوزستان سفر نموده بودند، گروهی از متخصصان متشکل از کشورهای ایران، لهستان، یونان، ژاپن، ایتالیا، مکزیک و ترکیه بودند که در طول سه روز حضور در استان از پل قدیم دزفول، بقعه امامزاده رودبند، معبد چغازنبیل، حرم دانیال نبی، قلعه تاریخی شوش، سازه های آبی شوشتر و دانشکده ادبیات (ساختمان سه گوش) اهواز، بازدید و مسایل سازه ای آن ها را آنالیز کردند.

او به راهکارهای ارائه شده توسط این گروه اشاره نمود و اضافه نمود: از جمله این موارد، پیشنهاداتی بود که درخصوص روش ها و نحوه مستندنگاری، مطالعه، آزمایش، چگونگی شناخت آثار از نظر سازه، معماری و قدمت، مطرح گشت. همچنین روش های مختلف مانیتورینگ و پایش هر اثر ارایه شد.

موسوی توضیح داد: در ادامه این بازدیدها، الزامات مطالعاتی پروژه ها توسط این گروه، اعلام و مقرر شد برای هر پروژه ساختار خاصی تدوین گردد. همچنین پس از انجام مطالعات اولیه در صورت لزوم از ظرفیت کارشناسان ایسکارسا و یا مشاوران بین المللی و نیز با توجه به رویکرد بین بخشی پروژه های مرمتی، از تخصص های مختلف در این پروژه ها بهره گیری خواهد شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 78

به "بازدید گروه ایسکارسا از آثار تاریخی خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید گروه ایسکارسا از آثار تاریخی خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید