امپراطوری پارکوربازها

علی احمدوند-خبرنگار:اگر تعدادی جوان را در بوستان ها و زمین های ورزشی دیدید که به راحتی از دیوار بالا می روند و روی هوا چرخ می زنند یا اینکه بالای یک دیوار با عرض چند سانتیمتر روی دست هایشان ایستاده اند تعجب نکنید آنها پارکورکار هستند.

امپراطوری پارکوربازها

ورزشی نوین که طرفدارانش روز به روز بیشتر می گردد. سر و کله پارکورکارها نخستین بار در اکباتان پیدا شد. محله پر هیجانی که به گرافیتی ها و جوان های پر شورش معروف است. در این گزارش به پاتوق پارکورکارها در اکباتان می رویم. باشگاه آنها مثل ورزششان کمی متفاوت است. یک باشگاه رو باز با زمین خاکی ای که با چند لاستیک و تعدادی مانع طراحی شده است.

  • اکباتان؛ نقطه آغاز

زیر برج های اکباتان، انتهای یک زمین بدون استفاده که نخاله های ساختمانی را خالی می نمایند، یک باشگاه ورزشی وجود دارد. وارد باشگاه که می شوید انگار پا در دنیای متفاوتی گذاشته اید. جوان هایی که روی هوا چرخ می خورند، از مانع ها می پرند و روی دست هایشان فرود می آیند. با هر پرش آنها دل ما که تازه وارد هستیم می ریزد. خیال می کنیم هر لحظه ممکن است دست و پای شان بشکند. اما هر بار مسلط تر کار خودشان را انجام می دهند.

اسم گروه آنها اکباتان پارکور و سرگروهشان نادر عسگری جوانی 26 ساله است. او جزو نخستین کسانی است که عکس ها و فیلم های او در حال پارکورکاری منتشر شد. علاقه او به این ورزش آنقدر جدی بود که برای دریافت مدرک بین المللی به مسابقات خارج از کشور رفت و مدرک مربیگری این رشته را دریافت کرد. عسگری خودش دراین باره می گوید: اکباتان پارکور گروهی ورزشی است که در زمینه ورزش پارکور به صورت حرفه ای فعالیت می نماید.

هدف این گروه رشد و گسترش هرچه بیشتر این ورزش و به اشتراک گذاری حس هیجان آن، با تمامی علاقه مندان این رشته است. اکباتان پارکور از سال 1385 رسماً آغاز به فعالیت نموده و به عنوان یکی از نخستین و بزرگ ترین گروه های پارکور ایران شناخته شده است. این گروه که در سال 1384 ورزش پارکور را آغاز کردند، از طریق کلیپ ها و فیلم ها و مستندهای خارجی با پارکور آشنا شدند.

  • ما ورزشکاریم

عسگری و گروه او تا به حال کارهای زیادی برای پیشرفت این رشته انجام داده اند. او می گوید: در این مدت پیشرفت های چشمگیری را در پارکور ایران شاهد بوده ایم. تیم اکباتان پارکور از طریق ساخت کلیپ، برگزار کردن فستیوال های پارکور، ساخت مستندهای مختلف، پرورش هنرجو در باشگاه، تربیت مربی، اجرای برنامه در فضای آزاد و در صدا و سیما، بدل کاری در فیلم های داخل و خارج از کشور و ساخت کلیپ های آموزشی پیروز به این کار شد. در ابتدا نگاه عده ای به پارکورکارها همراه با بدبینی بود.

افرادی که خیال می کردند این جوان ها حالت عادی ندارند تعدادشان کم نبود. اما این طرز تفکر اصلاً نتوانست جلو پیشرفت آنها را بگیرد، حتی خانواده هایشان هم از حمایت این جوان ها دست نکشیدند. عسگری می گوید: در سال های اولیه حرف و حدیث ها در خصوص رشته ما زیاد بود. گاهی به خودمان می گفتند، حتماً مواد محرک استفاده می کنید که این طور از در و دیوار بالا می روید، اما ما توانستیم نشان بدهیم که تعدادی ورزشکار هستیم و قدرت بدنی و ذهنی مان را به رخ می کشیم. البته خیلی جالب است بدانید درصد مصدومیت در رشته ما، اگر اصولی آموزش داده شده باشد، خیلی کم است. خانواده هایمان اوایل نگران بودند که فقط دچار حادثه شویم وگرنه به شایعاتی مثل جو ناسالم گروه های پارکورکار توجهی نداشتند.

  • این گروه 100 نفره

در حال حاضر همه پایتخت نشین ها پذیرفته اند که امپراطوری پارکورکارها در اکباتان است. حالا از سراسر تهران برای یادگیری و آموزش یا شرکت در برنامه های ورزشی پارکورکارها به اکباتان می آیند. اکنون نزدیک به 100 نفر در گروه اکباتان پارکور فعالیت می نمایند. هسته اولیه این گروه 15 نفر است که 5 نفر آنها مربی این رشته شده اند. اعضای این گروه روز به روز بیشتر می شوند و خانواده هایی که با رضایت فرزندانشان را به پارکور می فرستند هم زیاد شده اند.

عسگری می گوید: اوایل گرایش جوان ها به پارکور فقط در اکباتان زیاد بود اما حالا از کل تهران شاگرد دارم. جالب است بدانید پدر و پسرهایی با هم برای ثبت نام می آیند. عسگری می گوید: این ورزش سن و سال و محدودیت ندارد. ورزشکار 40 ساله هم داشته ایم. اما برای آغاز حرفه ای این ورزش بهترین سن 16 سال است. اما در هر سن و سالی که هستید می توانید پارکور را آغاز کنید. به شرطی که زیر نظر مربی باشید و اصولی آموزش ببینید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 136

به "امپراطوری پارکوربازها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امپراطوری پارکوربازها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید