افزایش بی سابقه مصرف گاز مایع در کشور

به گزارش سفر به کیش، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از مصرف بی سابقه گاز مایع در کشور اطلاع داد و گفت: مصرف گاز مایع برخلاف فرایند توسعه شبکه گاز طبیعی، نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم داشته است.

افزایش بی سابقه مصرف گاز مایع در کشور

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی وزارت نفت، کرامت ویس کرمی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه تقاضای کنونی بازار گاز مایع (ال پی جی) واقعی نیست، گفت: با یک آنالیز ساده متوجه می شویم احتیاج روزانه بسیار کمتر از مصرف کنونی کشور است، اما با تقاضایی که اکنون از طرف مردم وجود دارد، ما تمامی فراوری را به بازار داخل می دهیم و نمی توانیم صادراتی در این زمینه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: این موضوع تا به امروز سابقه نداشته و بسیار عجیب به نظر می رسد، زیرا بر خلاف اینکه شرکت ملی گاز به صورت سالانه در حال توسعه زیرساخت ها و گازرسانی به مناطق مختلف کشور است، اما مقدار مصرف گاز مایع نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش هم یافته است. گاز مایع یکی از پنج فرآورده اصلی است که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی وظیفه اصلی تأمین آن را به عهده دارد.

ویس کرمی گفت: پخت و پز خانوارهای شهری، روستایی و عشایری که از نعمت گاز طبیعی برخوردار نشده اند، به عنوان کاربرد گاز مایع در سبد مصرف تعریف شده است، ضمن اینکه این دسته از افراد برای مصارف گرمایشی از نفت سفید استفاده می نمایند. یک سری صنوف سیار و ثابت هم مثل پیمانکاران ایزوگام و بعضی رستوران های بین شهری هستند که به دلیل دسترسی نداشتن به گاز طبیعی از سوخت گاز مایع استفاده می نمایند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: برآورد ما این است که در همه سطح کشور یک میلیون و 800 هزار خانوار مصرف نماینده نفت سفید وجود دارد که یعنی این افراد به گاز مایع هم برای پخت و پز احتیاج دارند. از نظر پراکندگی هم عمده این خانوارها یعنی حدود 720 تا 750 هزار خانوار مصرف نماینده گاز مایع در استان سیستان و بلوچستان و حدود 170 هزار خانوار دیگر هم در استان آذربایجان غربی هستند؛ استان های کرمانشاه، خراسان رضوی و خوزستان هم در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی اضافه کرد: هر خانوار ماهانه حدود سه کپسول 11 کیلوگرمی گاز مایع استفاده می نماید و این یعنی در هر روز حدود 2100 تن و در هر ماه حدود 66 هزار تن گاز مایع در کشور استفاده می گردد، اما در آبان ماه بالغ بر 6 هزار تن گاز مایع به صورت روزانه در حال توزیع است.

74 شرکت توزیع نماینده گاز مایع در کشور فعالیت می نمایند

ویس کرمی درباره شرکت های توزیع گازمایع گفت: در کشور 74 شرکت توزیع نماینده گاز مایع وجود دارد که طرف قرارداد با شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی هستند و خود شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی هم در حقیقت تأمین نماینده این سوخت است که در شرکت پالایش فراوری می گردد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی توضیح داد: این شرکت ها به صورت ماهانه بر اساس سهمیه ای که توسط شرکت ملی پخش برای آنها معین می گردد، اقدام به توزیع گاز مایع در سطح استان های خود می نمایند. یعنی گاز مایع فراوریشده در پالایشگاه ها را با ناوگان حمل ونقل خودشان تحویل می گیرند و به مشترک هایی که احتیاج دارند می رسانند. این شرکت های خصوصی توزیع نماینده، زیر نظر انجمن گاز مایع کشور در حال فعالیت هستند و وظیفه نظارت بر آنها به عهده این انجمن است.

وی درباره نرخ گاز مایع هم گفت: قیمت این سوخت را سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان معین می نماید که اکنون برای هر کیلوگرم گاز مایع، 230 تومان در نظر گرفته شده و با احتساب هزینه های شارژ سیلندر، حقوق کارکنان، حمل ونقل و دیگر هزینه های جانبی، قیمت یک سیلندر 11 کیلوگرمی را 9700 تومان اعلام نموده است.

در سیستان و بلوچستان کسی برای دریافت گاز مایع در صف نمی ایستد

ویس کرمی درباره مسائل سوخت رسانی به استان سیستان و بلوچستان هم گفت: تأمین گازمایع برای این استان از دو مبدأ بندرعباس و اصفهان در حال اجرا است و اکنون کسی در این استان نیست که بخواهد برای دریافت گازمایع در صف بایستد. در دو سال گذشته شرکت های توزیع نماینده گاز مایع در این استان مسائلی را در ناوگان حمل ونقل خود داشتند و به همین دلیل نمی توانستند سوخت را به نقاط مصرف برسانند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: با کوشش های بسیار، این ناوگان تقویت شد و اکنون با کامیون های گازکش و مخزن دار ریلی، گاز مایع در حال انتقال به این استان است. سهمیه در نظر گرفته شده برای این استان ماهانه 25 هزار تن است و تا به امروز سابقه نداشته است که در یک ماه 1400 تن ذخیره در تأسیسات شمال این استان داشته باشیم.

وی اضافه کرد: زمانی که ناوگان حمل ونقل ضعیف بود، نمی توانستیم ذخیره ای در این استان داشته باشیم، بلکه سوختی که به این استان می رسید روزانه مصرف می شد. اکنون 20 کامیون گازکش برای این استان اضافه شده است.

توزیع خارج از شبکه گاز مایع در شهرهای سبز شبکه گاز

ویس کرمی اضافه کرد: شهر سبز در گازرسانی یعنی شهری که همه نقاط آن از نعمت گاز طبیعی برخوردار است، اما می بینیم که در این شهرها هم تقاضای مصرف گاز مایع وجود دارد و دلیل آن این است که تعدادی از خودروها به طور غیراستاندارد از گاز مایع برای سوخت خود استفاده می نمایند که این کار ممنوع و خطرناک است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تأکید کرد: برای مقابله با مصارف غیراستاندارد، یک روش الکترونیکی و نوین را اجرا نموده ایم که از مزایای آن این است که قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان کشور در این سامانه درج می گردد؛ مزیت مهم دیگر این است که با ثبت نام خانوارهای مصرف نماینده گاز مایع که مصرف نمایندگان واقعی این سوخت هستند، شرکت های توزیع نماینده فقط مکلف به تأمین سوخت مورد احتیاج آنها می شوند.

وی اضافه کرد: این سامانه در گذشته تجارت آسان نام داشت و اکنون به سامانه درخواست فرآورده های نفتی که مخفف آن سدف است، تغییر نام داده و تا به امروز یک میلیون و 600 هزار خانوار در آن ثبت نام نموده اند. برآوردها حاکی از آن است که در آینده نزدیک حدود 200 هزار خانوار دیگر که تا به امروز پیروز به ثبت نام در این سامانه نشده اند، ثبت نامشان تکمیل گردد. همچنین شماری از خانوارها در مناطق محروم به امکانات لازم برای ثبت نام دسترسی ندارند که کارکنان شرکت پخش با مراجعه به آن مناطق در حال رسیدگی به مشکل ثبت نام آنها هستند.

کاهش قابل توجه مصرف بنزین ارتباطی به سهمیه بندی ندارد

ویس کرمی درباره ساماندهی مشترکان در استان خراسان جنوبی گفت: ساماندهی حدود 90 درصد مشترکان خراسان جنوبی تا به امروز اجرا شده و اکنون در این استان هم صفی برای گاز مایع به آن صورت دیده نمی گردد؛ یک مقدار در شهرستان های نهبندان و سربیشه مسائلی وجود دارد که همکاران ما در این استان با حضور در آن مناطق در حال رسیدگی به ثبت نام خانوارهای باقی مانده هستند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در خاتمه ضمن اشاره به مصرف روزانه 75 میلیون لیتر بنزین از ابتدای سال تا دوازدهم آبان ماه که نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش قابل توجهی داشته است، گفت: این کاهش مصرف ارتباطی به سهمیه بندی بنزین ندارد و ناشی از کاهش سفرها پس از شیوع کروناست.

وی در خاتمه از رسانه ها درخواست کرد در زمینه فرهنگ سازی استفاده رانندگان از سوخت سی ان جی و تبدیل مخزن خودروهایشان برای استفاده از این سوخت به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور یاری نمایند، زیرا این شرکت این تبدیل را رایگان انجام می دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1299

به "افزایش بی سابقه مصرف گاز مایع در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بی سابقه مصرف گاز مایع در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید