ارز دیجیتال؛ واسطه بی واسطه!

به گزارش سفر به کیش، ارز دیجیتال در جامعه جهانی امروز یک ثروت است. شاید این جمله را اغراق آمیز بدانید. ولی اگر با دنیای جذاب این ارزها و مزیت های استفاده از آن ها آشنا شوید قطعا نظرتان عوض می گردد.

ارز دیجیتال؛ واسطه بی واسطه!

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - این روزها بحث بیت کوین و چند ارز دیجیتال محبوب دیگر داغ شده ولی دانش ما از ارز دیجیتال تنها به شناخت نام و استخراج این ارزها محدود شده است. دانستن این که ارز دیجیتال چیست و رمزارزها یا ارزهای مرزی چه هستند و از چه فناوری استفاده می نمایند نه تنها بسیار جالب است، بلکه می تواند شما را برای ورود به این جهانی عجیب و غریب آماده کند. این موضوعی است که در این مطلب به آن پرداخته ایم و پس از اینکه شما به یک تسلط کلی از این بحث رسیدید با چند ارز دیجیتال مهم نیز آشنا خواهید شد.

ارز دیجیتال چیست؟

به زبان ساده ارز دیجیتال همان فرم الکترونیکی پول است. پولی که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می گردد و به صورت الکترونیکی قابل استفاده است. این پول می تواند بر اساس تکنولوژی های مختلفی باشد، انواع متفاوتی داشته باشد و باپشتوانه یا بی پشتوانه باشد. در حقیقت می توان گفت که ارزهای دیجیتال ویژگی هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارند، مثلا می توان با آن خرید کرد. ولی انتقال آن ها می تواند خیلی سریع و بدون مرز صورت بگیرد. می توان استفاده از برخی از ارزهای دیجیتال را به جوامع خاصی محدود کرد، مثل یک پول مجازی که فقط در فضای یک بازی کامپیوتری یا شبکه اجتماعی خاص دارای اهمیت است. در مجموع همه این نکات ارز دیجیتال را تبدیل به یک موضوع وسوسه نماینده برای استفاده، کار و مطالعه نموده است.

رمزارزها چیست؟

رمزارزها یکی از انواع ارزهای دیجیتال هستند. در حقیقت وقتی می گوییم ارز دیجیتال بیشتر منظورمان همین رمزارزها هستند و همانطور که از اسمشان پیداست به قابلیت رمزنگاری شدن شان اشاره دارند. ارزهای رمزنگاری شده می توانند مانند سایر ارزهای بدون پشتوانه قابلیت مبادله، انجام تراکنش، خرید آنلاین و ... داشته باشند. اولین رمزارزی که پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشت بیت کوین بود که در سال 2009 به عنوان اولین ارز غیر متمرکز ایجاد شد. البته بعد از بیت کوین رمز ارزهای دیگری هم به وجود آمدند مثل اتریوم، ریپل، لایت کوین و...

متمرکز یا غیرمتمرکز؟

وقتی می گوییم بیت کوین یک رمزارز غیر متمرکز است استفاده از کلمه غیر متمرکز اشاره به سیستمی متضاد با نظام بانکداری متمرکز دارد. به این معنی که در اینجا ما با یک پایگاه داده طرف نیستیم که همه اطلاعات فقط و فقط آنجا ذخیره شده باشند و بصورت متمرکز فقط در اختیار دولت باشند. بلکه همه چیز در اختیار همه است و بدون واسطه ای به نام بانک نقل و انتقال پول می تواند صورت بگیرد. دولت هم هیچ دخالت و کنترلی نمی تواند انجام دهد. بنابراین اگر جرم یا سرقتی هم صورت گرفت نمی تواند پیگیری کند و این یکی از بدی های این تکنولوژی است با وجود همه مزایایی که دارد. این امکان به وسیله فناوری بلاک چین ایجاد شده، فناوری ای که جدای از کاربردش در ایجاد و کنترل ارزهای دیجیتال می تواند جهان را متحول کند. در هر جایی که از دیتابیس یا پایگاه داده استفاده گردد، می توان از بلاک چین هم استفاده کرد. بزرگترین مزیت ارزهای دیجیتال هم همین غیر متمرکز بودنشان است. حذف بانک ها و کاغذبازی های بی مورد یعنی دیگر واسطه بی واسطه! خود کاربران از عهده اش بر می آیند!

بلاک چین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بلاک چین یا همان تکنولوژی زنجیره بلوکی یک پایگاه داده توزیع شده است. وقتی می گوییم پایگاه داده یعنی این فناوری یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوتش با سیستم های دیگر هم این است که اطلاعات ذخیره شده روی این سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است. رابطه بیت کوین و بلاک چین اینگونه است که اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است. در خصوص کاربردهای بلاک چین هم می توانید آن را نوعی قاضی عادل در نظر بگیرید که کسی نمیتواند سر او کلاه بگذارد. ارزهای دیجیتال، انتخابات، بانکداری، صعنت بیمه و ... تنها بخشی از کاربردهای بلاک چین هستند. با بلاک چین می توان تمام فرایندهای هوشمندسازی را با استفاده از تکنیک تمرکززدایی به بهترین نحو انجام داد.

بیشتر بدانید: بلاک چین تلگرام چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بیت کوین، اولین ارز دیجیتال

مشهورترین رمز ارز بیت کوین است. هر بیت کوین سلسله ای از کد و ارقام است که ویژگی خاصی دارند. اگر این اعداد را درون یک عملگر معلوم وارد نماییم، خروجی آن عددی به اندازه کافی رُند خواهد بود. سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید که خب ارزش این بیت کوین به چیست؟ چه می گردد که بدون هیچ پشتوانه ای صاحب ارزش است؟

به طور کلی یک چیز وقتی که کاربردی و کمیاب باشد، ارزش پیدا خواهد نمود. بیت کوین ویژگی و کاربردهای بی نظیری دارد و کمیاب بودن و عرضه محدود آن باعث ایجاد ارزش در آن می گردد. از این نظر طلا هم با بیت کوین تقریبا مشابه است. طلا هم مانند بیت کوین کاربردی است و همچنین منابع طلا مانند بیت کوین، محدود است سیستم بیت کوین فقط اجازه استخراج تا 21 میلیون واحد را می دهد. هر دو هم برای استخراج احتیاج به انرژی دارند. طلا احتیاج به انرژی مکانیکی و بیت کوین به الکتریسیته احتیاجمند است. بنابراین بیت کوین دارای ارزش است.

بیشتر بخوانید: افزایش عجیب ارزش بیت کوین!

نکته جالب بیت کوین این است که در عین حال که تراکنش ها و فعالیت ها در دفتر کل توزیع شده و باز انجام می شوند، نام ها در این تراکنش ها ناشناس هستند، فقط یک رشته از اعداد و حروف استفاده شده اند که آن هم قابل کشف نیست. کاربرد این اعداد و حروف که نتیجه رمزنگاری است، در پروتکل می تواند یاری به ردیابی تراکنش هاست، به شکلی که تعیین نباشد چه کسی این بیت کوین را داده و چه کسی گرفته؟ یعنی اصلا با نام ها سر و کار نداریم.

بیشتر بخوانید: حکم شرعی خرید و فروش بیت کوین چیست؟

معروف ترین ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال دیگری هم به جز بیت کوین وجود دارند که معروف ترین آن ها این عبارتند از:

  • لایت کوین: اولین ارز دیجیتالی که بعد از بیت کوین در سال 2011 معرفی گردید و تراکنش ها در آن سریع تر از بیت کوین انجام می گردد.
  • اتریوم: اتریوم در سال 2014 روی کار آمد و به جز اینکه ارز دیجیتال است امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن های توزیع شده را بدون تقلب، کنترل یا مداخله شخص ثالث فراهم می آورد. در حال حاضر از نظر محبوبیت و ارزش بازار پس از بیت کوین، اتریوم واقع شده است.
  • زی کش: زی کش در سال 2016 به بازار آمد. Zchash برای تراکنش ها امنیت بالا و شفافیت گزینشی را وعده می دهد. سازندگان آن ادعا می نمایند که امنیت و حریم شخصی بالایی را فراهم می نماید که به موجب آن، تمام تراکنش ها روی زنجیره بلوکی ثبت و منتشر می شوند، اما جزئیاتی نظیر ارسال نماینده، دریافت نماینده و مبلغ پنهان می مانند. Zcash به کاربران خود این امکان را می دهد تا تراکنش های محافظ دار را انتخاب نمایند.
  • دش: Dash (که دراصل دارک کوین نامیده می شد) نسخه پنهانی تری از بیت کوین است. این ارز از آنجا که روی شبکه مسترکد غیرمتمرکزی کار می نماید که ردیابی تراکنش ها را تقریبا غیرممکن می سازد، امنیت بالاتر و قابلیت ناشناخته ماندن بیشتری نسبت به بیت کوین دارد.
  • ریپل: ریپل یک شبکه پرداخت آنی جهانی است که امکان پرداخت های بین المللی فوری، قطعی و کم هزینه را فراهم می آورد. ریپل بانک ها را قادر می سازد تا پرداخت های بین المللی و فرامرزی را به صورت آنی، با شفافیت خاتمه به خاتمه و هزینه های پایین تر انجام دهند.
  • مونرو: این ارز هم از سال 2014 روی کار آمد و توسعه آن کلا مبتنی بر یاری های جمعی است. این ارز با تمرکز بالایی بر قابلیت مقیاس گیری و تمرکززدایی راه اندازی شده و با استفاده از تکنیکی خاص به نام امضاهای حلقوی حریم شخصی بالایی فراهم می نماید.

سخن آخر

انسان در هر زمینه که مسئله ای احساس کند فوری راه چاره می آفریند. ارزهای دیجیتال هم راه چاره بسیاری از مشکلاتی هستند که با پول واقعی وجود دارد و همه دولت ها و کشورها دارند به سمت استفاده بیشتر از این ارزها کشیده می شوند. خوب است کاربران ایرانی هم اطلاعات شان را در این زمینه توسعه دهند و از سرمایه گذاری غافل نباشند. خصوصا که ارزهای دیجیتال یک راه چاره خوب برای بهره مندی از دلار و سپس استفاده از امکانات بسیاری از سایت های خارجی است. امیدواریم که این مقاله به گسترش دانش شما از ارز دیجیتال یاری نموده باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1467

به "ارز دیجیتال؛ واسطه بی واسطه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارز دیجیتال؛ واسطه بی واسطه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید