اثر تارانتینو چیست؟ و چگونه این کارگردان توانست فیلم های هالیوودی را تغییر دهد؟

به گزارش سفر به کیش، کوئنتین تارانتینو یکی از تاثیرگذارترین فیلم سازان صنعت ساخت فیلم است و همین امر سبب شده که عبارت رایج اثر تارانتینو در سینما به کرات به گوش برسد. البته این مفهوم بسته به زمینه ای که در آن مطرح شود دو تعریف کاملا مجزا دارد. تارانتینو به لطف سبک بصری و روایی خود به شدت به وسیله مخاطبان و منتقدان مورد تشویق قرار گرفته، اگرچه بعضی از آثارش با جنجال های زیادی همراه بوده اند. هرچند این امر بیشتر به خشونت زیاد موجود در فیلم هایش بازمی شود.

اثر تارانتینو چیست؟ و چگونه این کارگردان توانست فیلم های هالیوودی را تغییر دهد؟

فعالیت حرفه ای کوئنتین تارانتینو به عنوان فیلم ساز در سال 1992 با فیلم جنایی سگ های انباری آغاز شد، فیلمی که توانست نظر مثبت منتقدان را جلب کند و به یک فیلم کلاسیک کاملا محبوب تبدیل شود. تارانتینو پس از یک وقفه دو ساله با فیلم داستان عامه پسند که یک فیلم جنایی پرمحتوای دیگر بود پای به میدان نهاد. از آن موقع تا به امروز، تارانتینو فیلم های زیادی را در ژانرهای مختلف فراوری نموده که همگی آن ها در نوع خود بی نظیر بوده اند. از فیلم هایی در سبک هنرهای رزمی نظیر بیل را بکش گرفته تا فیلم های اسلشری مانند ضد مرگ و حتی فیلم های تاریخی منحصربه فردی نظیر حرامزاده های لعنتی و روزی روزگاری در هالیوود که در کنار مهارت او در دیالوگ نویسی، سبک بصری غیرقابل انکار و کیفیت داستان پردازی اش را به مخاطبان نشان می دهند.

در نتیجه، تارانتینو توانسته به یکی از تاثیرگذارترین فیلم سازان سینمای معاصر تبدیل شود و به جایگاهی دست یابد که دیگران او را همچون الگوی الهام بخشی برای خود ببینند و حتی بتواند نحوه روایت داستان ها و به طور کلی فیلم های هالیوودی را تغییر دهد. در حقیقت او از وجود چنان شخصیت کاریزماتیکی بهره می برد که سبب خلق مفهوم اثر تارانتینو شده است. مفهومی که همانطور که پیش تر نیز گفتیم بسته به زمینه دو معنای متفاوت دارد و لذا ما در اینجا می خواهیم به آنالیز این موضوع بپردازیم که اثر تارانتینو چیست و چگونه هالیوود را تغییر داد.

اثر تارانتینو در فیلم های خودش

همان طور که در بالا ذکر شد، آثار کوئنتین تارانتینو به علت سبک روایی و بصری بسیار خاص و منحصربه فردشان برجسته شده اند و لذا در حالی که این آثار در محبوبیت و پیروزیت او نقش کلیدی ای را بر عهده داشتند، اما سبب شدند که این کارگردان معروف، نقدها زیادی را نیز دریافت کند و بحث های بی حد و حصری در رابطه با بعضی از فیلم های او به راه بیفتد. فیلم های تارانتینو از خشونت گرافیکی خاصی بهره می برند و لذا بسیاری از آثار او به همین علت در کشورهای مختلف توقیف شده اند، هر چند او در بعضی از مصاحبه ها از نمایش خون و صحنه های خشونت آمیز در فیلم هایش دفاع نموده است. یکی از معین کننده ترین عناصر بسیاری از فیلم های تارانتینو، استفاده از ساختار غیرخطی است.

این امر در فیلم داستان عامه پسند به وضوح مشهود است. اگر فیلم را دیده باشید قطعا می دانید که در این فیلم، سکانس ها بدون نظم خاصی ارائه می شوند، اگرچه او در فیلم هایی مانند سگ های انباری و هشت نفرت انگیز نیز به واسطه درهم آمیختن صحنه هایی از گذشته با سکانس های زمان حال به نحو ظریفی از همین سبک استفاده نموده است. در کل، این جدول زمانی عجیب و غریب که در بیشتر فیلم های تارانتینو مشهود است به وسیله منتقدان به عنوان اثر تارانتینو نام گذاری شده است.

عناصر دیگری که جزو ویژگی های مفهوم اثر تارانتینو قلمداد می شوند عبارت اند از به کارگیری بسیاری از ارجاعات فرهنگ عامه، خلق محصولات و برندهای خودش که تقریبا در هر فیلمی که می سازد مشهود هستند، استفاده از ویژگی بن بست مکزیکی، خلق سکانس های کلوزآپ بسیار زیاد از پاها، نماهای تنه و استفاده از حس شوخ طبعی تاریک و بی نظیرش. اثر تارانتینو در طول سال ها بر بسیاری از فیلم سازان دیگر تاثیر گذاشته، اما تعریف دیگری نیز از این واژه وجود دارد که به سبک روایتی و بصری فیلم ها و نحوه تکامل آثار تارانتینو هیچ ربطی ندارد.

اثر تارانتینو در هالیوود

همان طور که در بالا ذکر شد، تارانتینو، حرفه خود را با فیلم سگ های انباری آغاز کرد. فیلمی که در مقایسه با پروژه های بعدی او مانند روزی روزگاری در هالیوود فیلمی بسیار پیش پا افتاده تر به نظر می آید. اما با این وجود می توان به جدیت گفت که تا به امروز تمام آثار تارانتینو کیفیت ثابتی داشته اند و همه آن ها از سبک خاصی پیروی می کنند که به اثر تارانتینو معروف شده است. او توانست با استفاده از همین سبک، فیلم های کم هزینه خود را به پیروز ترین فیلم های هالیوودی تبدیل کند. فیلم سگ های انباری با بودجه بسیار اندکی ساخته شد. در این فیلم هاروی کایتل نقش اصلی فیلم را بر عهده داشت اما متعهد شد که وظیفه تهیه کنندگی فیلم را نیز بر عهده بگیرد تا تارانتینو و لارنس بندر که تهیه کننده اصلی فیلم بود بتوانند این فیلم را با بودجه بسیار پایینی فراوری کنند. همین امر سبب شد که سگ های انباری با بودجه 1.2 میلیون دلاری ساخته شود و به یکی از برترین فیلم های تاریخ هالیوود مبدل شود.

پیروزیت فیلم سگ های انباری باعث شد که درهای زیادی به روی تارانتینو باز شود و او بتواند از فرصتی که به دستش آمده به برترین وجه ممکن استفاده کند. در حقیقت دیگر تامین مالی فیلم بعدی که داستان عامه پسند نام داشت برای تارانتینو راحت تر از فیلم قبلی بود. این فیلم که با بودجه ای معادل 8 میلیون دلار ساخته شد توانست به اولین پیروزیت بزرگ تجاری تارانتینو تبدیل شود و حدود 213 میلیون دلار در سرتاسر دنیا درامد کسب کند و لذا می توان گفت که فیلم داستان عامه پسند به نقطه پرتابی برای انتقال تارانتینو به دنیای هالیوود عمل کرد، اگرچه ورود او به هالیوود به تدریج رخ داد و اما بزرگ ترین فیلم مالی ای که تارانتینو تا به امروز ساخته، جنگجوی زنجیر گسسته با بودجه ای 100 میلیون دلار است که به عنوان پردرآمدترین فیلم او نیز شناخته می شود، اما بزرگ ترین پیروزیت او از دید منتقدان پس از فیلم داستان عامه پسند، فیلم روزی روزگاری در هالیوود است.

وقتی تارانتینو توانست از آن فیلم های کم بودجه به فیلم های هالیوودی برسد گروه بازیگران فیلم هایش نیز تغییر کردند، زیرا او دیگر می توانست فرصت همکاری با بعضی از محبوب ترین بازیگران این صنعت مانند رابرت دنیرو، برد پیت و لئوناردو دی کاپریو را داشته باشد. با وجود این تغییر بزرگ، کیفیت و سبک فیلم سازی او ثابت باقی ماند و در واقع می توان گفت اثر تارانتینو 1 چندان تحت تاثیر اثر تارانتینو 2 قرار نگرفت.

چگونه اثر تارانتینو بر فیلم های هالیوود تاثیر گذاشت

اثر تارانتینو از نظر روایی به شدت بر فیلم های هالیوودی موثر بوده است. کارگردان های بسیار زیادی تحت تاثیر آثار تارانتینو و سبک او قرار گرفتند و لذا بر آن شدند تا از همان سبک زمان بندی، خشونت و گنجاندن فرهنگ عامه و یا ارجاع به سایر فیلم های هالیوود در آثارشان استفاده کنند و همین امر باعث شده که اثر تارانتینو به مبحثی فراگیر در عرصه هالیوود تبدیل شود.

بعضی از فیلم های هالیوودی که به وضوح می توان اثر تارانتینو را بر روایت و سبک بصری آن ها درک نمود عبارت اند از اثر تحسین شده کریستوفر نولان و میشل گوندری تحت عنوان درخشش ابدی یک فکر پاک که در آن از ساختاری غیرخطی استفاده شده و آس های دودی جو کارناهان که خشونت موجود در آن کاملا یادآور فیلم های تارانتینو است. این در حالی است که سایر کارگردانان، اثر تارانتینو را در آثارشان به نحو ظریف تری به تصویر کشیدند. البته، فیلم سازان زیادی نیز بوده اند که به واسطه به کارگیری اثر تارانتینو توانستند از فراوری فیلم های کم هزینه به فیلم های هالیوودی برسند. هرچند راستای که این کارگردان ها طی نمودند همچون راستا تارانتینو به هالیوود صاف و هموار و بی دغدغه نبود.

آیا اثر تارانتینو در فیلم های مدرن و امروزی نیز مشهود است؟

با توجه به تاثیری که اثر تارانتینو از نظر سبک بصری و روایی بر فیلم های هالیوودی داشته و با توجه به تاثیر آن بر تاریخ سینما، قطعا تا سال های زیادی شاهد آثاری خواهیم بود که با الهام از این سبک ساخته خواهند شد. اما وقتی صحبت از گذار از فیلم های کم هزینه به فیلم های هالیوودی به میان می آید، باید بگوییم که ممکن است فیلم سازان، دیگر نتوانند از همین تاکتیک برای ورود به هالیوود استفاده کنند.

چراکه امروزه دیگر استفاده از اثر تارانتینو به آسانی گذشته نیست و فیلم سازان امروزی باید برای ورود به هالیوود، خلاقیت بیشتری به خرج دهند. صنعت فیلم در حال حاضر تحت تسلط فرنچایزهای بزرگ ترین استودیوهای هالیوودی، مانند دنیای سینمایی مارول دیزنی و دنیای پیشرفته دی سی برادران وارنر واقع شده است که از وجود کمپین های بازاریابی قویی ای نیز بهره می برند و لذا به واسطه صرف بودجه هنگفت و جلوه های بصری بی نظیر، توجه مخاطب نهایی را به سمت خود جلب می کنند و همین امر باعث می شود که کار برای فیلم های خرده پایی که با بودجه محدود فراوری می شوند سخت تر شود.

این به آن معنی است که این گونه فراوریات برای یافتن مخاطب، دچار مشکل خواهند شد و در نتیجه تعداد معدودی به تماشایشان خواهند نشست. البته، این به آن معنا نیست که فیلم سازانی که روی پروژه های کم هزینه کار می کنند، نمی توانند مانند کوئنتین تارانتینو وارد دنیای هالیوود شوند، اما بهتر است این طور بگویم که رقابت در حال حاضر بسیار سخت تر شده و اثر تارانتینو به این راحتی برای کسی اتفاق نمی افتد و کارگردانان برای اینکه عرصه را از آن خود کنند باید خلاق تر باشند.

منبع: screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2078

به "اثر تارانتینو چیست؟ و چگونه این کارگردان توانست فیلم های هالیوودی را تغییر دهد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "اثر تارانتینو چیست؟ و چگونه این کارگردان توانست فیلم های هالیوودی را تغییر دهد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر تارانتینو چیست؟ و چگونه این کارگردان توانست فیلم های هالیوودی را تغییر دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید