Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ

به گزارش سفر به کیش، گشت ناوهای کلاس Skjold از طریق کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal واقع در نروژ با حداکثر سرعت 60 گره دریایی معادل 110 کیلومتر بر ساعت ساخته شدند.

Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ

به گزارش خبرنگاران به نقل از گانز مانیتور، کلاس Skjold(در زبان نروژی به مفهوم سپر است) متشکل از 6 فروند گشت ناو یا همان ناوچه سبک (کشتی جنگی با قابلیت مانور بالا و آتشبار سبک)، فوق سریع، رادارگریز و مجهز به موشک است که به نیروی دریایی سلطنتی نروژ خدمت می نمایند. گشت ناوهای کلاس Skjold از طریق کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal واقع در نروژ با حداکثر سرعت 60 گره دریایی معادل 110 کیلومتر بر ساعت ساخته شدند.

طراحی و توسعه

گشت ناو کلاس Skjold با پروژه SMP 6081 نیروی دریایی سلطنتی نروژ وارد مراحل طراحی و توسعه خود شد و اولین سفارش از نسخه فراوریی نیز مربوط به تاریخ 30 اوت سال 1996 می گردد. نخستین کشتی از این کلاس هم با نام P960 در تاریخ 22 سپتامبر سال 1998 راه اندازی شد و در 17 آوریل سال بعد خدمت رسمی خود را شروع کرد. در نهایت 6 فروند گشت ناو کلاس Skjold توانستند با موفقیت جایگزین شناورهای گشتی قدیمی کلاس Hauk شوند. این ناوچه ها برای مدت زمان زیادی به نیروی دریایی سلطنتی نروژ خدمت نموده بودند.

تصویری از کلاس Hauk

تصویری از گشت ناو کلاس Skjold

گشت ناو مورد بحث عمدتا با استفاده از الیاف شیشه و مواد کامپوزیت کربن فراوری شد. علاوه بر این به منظور تقویت قابلیت های رادارگریزی، از مواد جاذب رادار برای بخش های وسیعی از این کشتی کوچک یاری گرفته شد. مواد جاذب رادار در تکنولوژی رادارگریزی برای پنهان کردن یک وسیله از دسترس امواج رادار کاربرد دارند. از سوی دیگر استفاده از کامپوزیت های پیشرفته نقش مهمی در کاهش وزن این کشتی داشت.

در ادامه با عبور از برنامه های اصلاحی متعدد، طراحی نهایی نسبت به پروتوتایپ Skjold تغییرات زیادی را متحمل شد. از همه مهم تر آن که نمونه های فراوریی مجهز به 4 توربین گازی بودند. مواد مورد احتیاج برای ساخت بدنه تحت روش های مختلف تهیه شدند تا استحکام آنها افزایش و آسیب پذیری نسبت به آتش دشمن کاهش یابد.

مشخصات گشت ناو P965 KNM Gnist

- نام: کلاس Skjold

- سازنده: کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal

- اپراتور: نیروی دریایی سلطنتی نروژ

- تعداد برنامه ریزی شده: 6

- تعداد فعال: 6

- نوع: گشت ناو ساحلی

- طول: 47.50 متر

- پیشرانه: 2 موتور پرت اند ویتنیST18M و دو موتور ST40M

- سرعت در آب آرام: بیش از 60 گره دریایی

- برد: 1500 کیلومتر در سرعت 40 گره دریایی معادل 74 کیلومتر بر ساعت

- تسلیحات: 8 موشک ضد کشتیKongsberg/ یک توپ اتوماتیک اوتو ملارا 76 میلی متری/ 2 تیربار برونینگ M2HB

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1388

به "Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "Skjold؛ ناوچه سبک نیروی دریایی سلطنتی نروژ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید