3 راه حل موثر برای افزایش امنیت رمز عبور

حتی در دورانی که روزبه روز بهره گیری از سیستم های تشخیص چهره و حسگر اثر انگشت عادی تر می گردد، همچنان برای انجام انواع و اقسام کارها تا حد زیادی از رمز عبورهای مختلف استفاده می کنیم. در حال حاضر قابلیت های مرورگرها، نرم افزارهای جداگانه و حتی سخت افزارهای تخصصی می توانند در افزایش امنیت رمز عبور یاری برسانند و بهتر است که از آن ها بهره ببریم.

3 راه حل موثر برای افزایش امنیت رمز عبور

پیش از این در مطلب جداگانه نوشته بودیم که بهترین رمز عبورها، رمز عبورهایی هستند که فراموشی آن ها غیرممکن باشد ولی در عین حال قابل حدس هم نباشند. یعنی حتی اگر کسی از تاریخ تولد فرزند شما یا خیابانی که در آن زندگی می کنید خبردار باشد، نباید بتواند رمز عبور اکانت های شما را حدس بزند. به همین خاطر برای افزایش امنیت رمز عبور باید آن ها را طولانی کنید، از کاراکترهای مختلف بهره ببرید و برای دو اکانت مختلف از یک رمز عبور یکسان استفاده نکنید.

بیشتر کارشناسان توصیه می نمایند که کاربران از رمز عبورهای ترکیبی (passphrase) بهره ببرند که این یعنی باید از کلمات، کاراکترها و اعداد تصادفی برای رمز عبور خود بهره ببرید. البته به خاطر سپردن چنین رمز عبورهای پیچیده ای آن هم برای اکانت ها مختلف به هیچ عنوان کار راحتی نیست و به همین خاطر برای این کار می توانید از ابزارهایی که در ادامه به آن ها می پردازیم، بهره ببرید.

ابزارهای موجود در مرورگر

مرورگرهای امروزی نه تنها رمز عبورهای شما را ذخیره می نمایند، بلکه می توانند رمز عبورهای جدید و ایمنی هم پیشنهاد دهند و در صورت استفاده از رمز عبور یکسان برای اکانت های مختلف، هشدار هم می دهند. به عنوان مثال، می توانیم به مرورگر سافاری در سیستم عامل macOS موهاوی اشاره کنیم. از منوی سافاری، گزینه Preferences را انتخاب کنید و بعد از کلیک بر تب Autofill، گزینه مربوط به Usernames and passwords را فعال کنید. با کلیک بر گزینه Edit که در سمت راست این بخش قرار گرفته است، می توانید تمام رمز عبورهای ذخیره شده در این مرورگر را مشاهده کنید و در کنار اکانت هایی که از رمز عبور منحصربه فرد بهره نمی برند، می توانید یک علامت تعجب زردرنگ را مشاهده کنید.

اگر می خواهید برای اکانت جدیدی ثبت نام کنید، در حین این فرایند در بخش رمز عبور می توانید آیکون یک کلید را مشاهده کنید و برای افزایش امنیت رمز عبور خود بهتر است بر آن کلیک کنید. بعد از این کار، گزینه Suggest New Password را انتخاب کنید تا مرورگر سافاری یک رمز عبور بسیار پیچیده و البته بسیار ایمن را پیشنهاد دهد. اگر هم می خواهید رمز عبور مذکور را خودتان انتخاب کنید، مرورگر سافاری میزان امنیت آن را نمایش می دهد.

در چنین مواردی، مرورگر سافاری مجموعه ای از کاراکترهای بی معنی را به عنوان رمز عبور انتخاب می نماید. از آنجایی که این مرورگر تمام این رمز عبورها را ذخیره می نماید، لازم نیست که نگران پیچیدگی آن باشید و فقط کافی است آن را تایید کنید و به ادامه کار خود برسید.

جدیدترین نسخه مرورگر گوگل کروم هم کار مشابهی را انجام می دهد. ابتدا باید به اکانت گوگل خود وصل باشید و اطلاعات مرورگر را با آن سینک کنید. برای بهره گیری از این تعیینه به Setting مراجعه کنید و بعد از کلیک بر بخش password، می توانید گزینه Suggest Strong Password را مشاهده کنید.

همانند سافاری، در مورد مرورگر کروم هم نیازی نیست نگران پیچیدگی رمز عبور موردنظر باشید و اگر به دنبال افزایش امنیت رمز عبور اکانت های خود هستید بهتر است رمز عبورهای پیشنهادی را بپذیرید و با این کار این مرورگر آن ها را ذخیره می نماید. البته این تعیینه یعنی ایجاد رمز عبورهای ایمن هنوز به مرورگرهای دیگر مانند فایرفاکس و مایکروسافت اج راه پیدا ننموده ولی آن ها هم به راحتی می توانند رمز عبور اکانت های مختلف را ذخیره و سینک نمایند.

بیشتر بخوانید: نحوه ایمن سازی حساب کاربری در زمان فراموشی رمز عبور

بهره گیری از ابزار مدیریت رمز عبور

بسیاری از ابزارهای مدیریت رمز عبور می توانند رمز عبورهای ایمن را ایجاد نمایند و آن ها را به خاطر بسپارند. در ضمن قابلیت آن ها محدود به وب نیست و در بخش های مختلف گوشی ها و تبلت ها هم می توان از آن ها استفاده کرد. این ابزارها معمولاً هم به صورت اپلیکیشن جداگانه و هم به صورت افزونه مرورگر نصب می شوند تا هنگامی که کاربر می خواهد اکانت جدیدی را ایجاد کند، از رمز عبورهای تولیدشده توسط آن ها بهره ببرد. با بهره گیری از این ابزارها، تنها کافی است یک رمز عبور بسیار قوی برای آن ها تعیین کنید تا دیگر نیازی به حفظ کردن دیگر رمز عبورها نداشته باشید.

در اینجا قصد نداریم به مزایا و معایب این ابزارها و مقایسه آن ها با یکدیگر بپردازیم ولی باید بگوییم که به نظر ما بهترین ابزارها برای افزایش امنیت رمز عبور سرویس های LastPass، 1Password، Dashlane و Keeper هستند. هرچند برخی از مرورگرهای جدید از قابلیت های مشابهی بهره می برند، ولی این ابزارها امکانات بیشتری دارند و در محیط خارج از مرورگر هم می توان از آن ها استفاده کرد.

تایید هویت دومرحله ای

قبلاً بارها به این موضوع اشاره نموده ایم و باز هم می گوییم: برای هر اکانتی که از تایید هویت دو مرحله ای پشتیبانی می نماید، این تعیینه را فعال کنید. این یعنی حتی اگر کسی بتواند به نام کاربری و رمز عبور اکانت شما دسترسی پیدا کند، باز هم نمی تواند وارد اکانت موردنظر گردد، زیرا باید یک کد جداگانه (که معمولاً به گوشی ارسال می گردد) را وارد کند.

البته این روش هم عاری از مشکل نیست و مثلاً اگر تلفن خود را از دست بدهید تا مدتی با مشکل روبرو می شوید ولی با وجود تمام این قضایا، تایید هویت دومرحله ای تأثیر بسیار زیادی در افزایش امنیت رمز عبور و در کل امنیت اکانت دارد. بعد از اینکه سرویس مذکور موفق به شناخت گجت موردنظر شد، دیگر لازم نیست برای هر بار ورود، چنین فرایندی را تکرار کنید.

فعال کردن این تعیینه در بیشتر اپلیکیشن ها و سرویس ها تقریباً مشابه است. برای این کار معمولاً باید به بخش Setting مراجعه کنید و در این بخش به احتمالاً زیاد می توانید قسمت مربوط به Two-Factor Authentication را مشاهده کنید.

بهره گیری از رمز عبورهای ایمن

فارغ از اینکه برای افزایش امنیت رمز عبور از ابزار مدیریت اختصاصی یا یک مرورگر استفاده می کنید، باید برای تمام نام های کاربری کامپیوتر خود یک رمز عبور بسیار قوی انتخاب کنید و در ضمن باید حواستان به امنیت لاک اسکرین گوشی هم باشد.

رمز عبور اصلی مربوط به لپ تاپ یا ابزار مدیریت رمز عبور باید طولانی، پیچیده، کاملاً غیرقابل حدس باشد و در جایی نوشته نشده باشد. در غیر این صورت، یک فرد با بهره گیری از آن به راحتی می تواند به تمام رمز عبورهای اکانت های شما دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال می تواند به مرورگر کروم سر بزند و در بخش رمز عبورهای ذخیره شده، آن ها را به راحتی مشاهده کند.

با توجه به تمام این روش ها و ابزارها-که بسیاری از آن ها رایگان هستند-هیچ بهانه ای برای عدم رسیدگی به امنیت رمز عبور وجود ندارد و فقط کافی است چند دقیقه از وقت خود را صرف این موضوع کنید تا دیگر نگران چنین مواردی نباشید.

بیشتر بخوانید: 3 گام ساده برای انتخاب رمز عبور قوی

منبع: Gizmodo

منبع: دیجیکالا مگ

به "3 راه حل موثر برای افزایش امنیت رمز عبور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 راه حل موثر برای افزایش امنیت رمز عبور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید