راهکارهای پیشگیری از خراش قرنیه؛ مشکل دردناک چشم

به گزارش سفر به کیش، قرنیه لایه شفاف و خارجی چشم است که وظیفه راهنمایی پرتوهای نور به داخل چشم و محافظت از اجزای داخل چشم از جمله عنبیه و مردمک را دارد. زخم قرنیه یکی از مسائل شایع است که معمولا با احساس ناراحتی شدید چشم، قرمزی، اشک ریزش و حساسیت به نور همراه است. علاوه بر درد شدید، زخم قرنیه زمینه احتمال عفونت های چشمی را هم تشدید می نماید. به دلیل این که این روزها استفاده از تلفن همراه و صفحه نمایشگر افزایش یافته است و دانش آموزان و دانشجویان زیادی از این فناوری ها استفاده می نمایند بهتر است اطلاعات مان را در این زمینه و راه های پیشگیری از آن افزایش دهیم:

راهکارهای پیشگیری از خراش قرنیه؛ مشکل دردناک چشم

چرا قرنیه خراشیده می گردد؟

تقریبا تمام اجسامی که در تماس مستقیم با صورت و چشم است، می تواند موجب آسیب به قرنیه و خراش روی آن گردد. شاخه درختان، پرزهای برس آرایش، ناخن دست، تراشه های جوشکاری، کناره کاغذ، شن و ماسه و لنزهای آلوده یا شکسته از مهم ترین علل فیزیکی آسیب به قرنیه محسوب می شوند. البته در بسیاری از موارد عادت های اشتباه در زندگی روزمره مانند استفاده مدام و طولانی مدت از رایانه و تماشای صفحه تلفن همراه و کشیدن دایم دست ها به چشم زمینه ساز این مشکل است.

مواجهه مستمر با صفحات نمایشگر و خشکی چشم

این روزها خشکی چشم یکی از مهم ترین علل بروز خراش قرنیه است. زمانی که اشک به اندازه کافی در چشم ها ترشح نگردد، چشم دچار خشکی به خصوص طی خواب شبانه می گردد. در این شرایط، هنگامی که فرد صبح چشم ها را باز می نماید، پلک روی قرنیه اصطکاک پیدا می نماید وقرنیه آسیب می بیند. گرچه ترشح ناکافی غدد اشکی می تواند ناشی از علل متعددی مانند مصرف برخی داروها، مواجهه مستمر با نور خورشید، استعمال دخانیات، افزایش سن و برخی بیماری های خودایمنی باشد اما این مسئله در افرادی که به طور مداوم با رایانه یا تلفن همراه کار می نمایند، کاملا شایع است.

علایم ابتلا به خراش قرنیه

قرنیه یکی از حساس ترین اجزای بدن است و حتی کوچک ترین آسیب به آن می تواند با درد شدید همراه باشد. زمانی که قرنیه دچار خراش می گردد، بارزترین علامت هشدار درد و احساس وجود جسم خارجی در چشم است. این مسئله در مراحل اولیه معمولا فرد را به خاراندن مداوم چشم ترغیب می نماید که عامل تشدید خراش خواهدبود.

علاوه بر این، قرمزی، اشک ریزش به خصوص هنگام بیدار شدن از خواب، حساسیت به نور، سردرد، احساس گرفتگی در چشم و تاری دید از دیگر علایم مهم ابتلا به این مشکل است.

درمان خراش قرنیه

درمان خراش قرنیه متناسب با عامل زمینه ای شدت عارضه متفاوت خواهدبود. معمولا در مراحل اولیه، استفاده از قطره های اشک مصنوعی 3 تا 4 مرتبه در روز به بهبود عارضه یاری می نماید. هرچند بهتر است از انواع قطره های فاقد مواد نگهدارنده استفاده گردد تا عوارض دیگری برای چشم به وجود نیاید.

در مواردی که خراش عمیق شده باشد، ممکن است متخصص چشم استفاده از ژل های ترمیمی را برای یک ماه لازم بداند و پس از معاینه مجدد درمان را ادامه دهد یا قطع کند. اگر خراش عامل بروز عفونت گردد هم استفاده از آنتی بیوتیک لازم است تا التهاب و قرمزی بهبود یابد.

گاه متخصص چشم در برخی موارد لنزهای درمانی را توصیه می نماید. این لنز توسط پزشک روی قرنیه قرار می گیرد و موجب تسکین درد می گردد و اغلب فرایند بهبود را تسریع می نماید.

در بیشتر موارد، خراش قرنیه با چنین اقدامات درمانی بهبود می یابد اما اگر خراش خیلی عمیق، مزمن و روی مردمک باشد، ممکن است درمان نکردن آن منجر به نابینایی فرد گردد. از همین رو، معاینه دوره ای چشم پزشک و جدی دریافت علایم هشدار بسیار ضروری خواهدبود. همچنین باید توجه داشت که درمان خراش قرنیه معمولا طولانی است و احتیاج به رعایت توصیه های پزشک دارد. معمولا در دوره درمان پزشک توصیه به محافظت چشم در برابر نور شدید، باد و پرهیز از خستگی چشم ها نیز خواهد نمود.

توصیه های پیشگیری از خراش قرنیه

1- از چشم ها در برابر باد مستقیم و شدید محافظت کنید.

2- از گرم کردن بیش از حد منزل پرهیز و رطوبت محیط را با بخور حفظ کنید.

3- هنگام حضور در معرض نور خورشید یا کارکردن در شرایطی که امکان تماس چشم با ذرات مختلف وجود دارد، حتما عینک داشته باشید.

4- دفعات استفاده از لنز را به حداقل برسانید. این نکته به خصوص در دوران شیوع کرونا اهمیت بیشتری دارد زیرا ویروس به وسیله چشم هم می تواند انتقال یابد.

5- از استعمال سیگار و دخانیات پرهیز کنید.

6- هرگز بدون عینک شنا نکنید زیرا کلر موجود در آب به شدت چشم ها را تحریک می نماید.

7- اگر خشکی چشم از عوارض داروهای مصرفی است، حتما در این زمینه با پزشک مشورت کنید تا در صورت احتیاج دارو تغییر کند یا قطره اشک مصنوعی تجویز گردد.

سخنی کوتاه با افرادی که با رایانه کار می نمایند

1- صفحات نمایشگرLED و با سطح آنتی رفلکس انتخاب کنید تا آسیب ناشی از نور آبی صفحات نمایشگر کاهش یابد.

2- حتما معاینات دوره ای توسط متخصص چشم را انجام دهید و در صورت تشخیص پزشک از قطره اشک مصنوعی بهره ببرید.

3- از کار مداوم با رایانه واقعا پرهیز کنید و پس از هر 30 دقیقه تا یک ساعت حتما چند دقیقه ای چشم ها را روی هم بگذارید تا استراحت نمایند.

4- تمریناتی را که به عنوان ورزش های چشم معرفی می گردد ، حتما و به طور مرتب انجام دهید و پلک زدن مداوم را از قلم نیاندازید.

5- از هر نوع کار غیرضروری با رایانه و تلفن همراه اجتناب کنید.

6- صفحه نمایشگر را در موقعیتی قرار دهید که کمترین فشار برای تمرکز به چشم ها وارد گردد. همچنین سطح درشت تری از حروف را برای تایپ انتخاب کنید.

7- به خاطر داشته باشید که خستگی چشم ها با کشیدن دست ها بهتر نمی گردد بلکه احتیاج به خواب و استراحت کافی خواهدبود.

منبع: همگردی
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1267

به "راهکارهای پیشگیری از خراش قرنیه؛ مشکل دردناک چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای پیشگیری از خراش قرنیه؛ مشکل دردناک چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید