دلایل عمومی ناکامی شرکت ها در تحول دیجیتال

به گزارش سفر به کیش، بسیاری از شرکت ها اجرای پروژه های تحول دیجیتال را با هدف افزایش بهره وری، کارآیی و سود دنبال می کنند.

دلایل عمومی ناکامی شرکت ها در تحول دیجیتال

برخی از پروژه ها تغییرات گسترده ای را شامل می شوند که اتوماسیون و کار هایی را که پیش تر به صورت دستی انجام می شد در بر می گیرد. در حالی که برخی دیگر در پی جایگزینی فناوری قدیمی با سیستم های نوین و به روز شده هستند.

اگرچه هدف از تحول دیجیتال ممکن است ساده سازی کار و روان سازی گردش کار در شرکت باشد، اما فرآیند این تحول ممکن است به آسانی انجام نشود.

مطالعه ای که در سال 2020 از طریق گروه مشاوران بوستون انجام شد، نشان داد حتی با وجود همسویی رهبران سازمان ها، دستیابی به اهداف 70 درصد از پروژه های تحول دیجیتال پیروزیت آمیز نبوده است.

اگر سازمانتان با تحول دیجیتال دست و پنجه نرم می کند، مطمئنا تنها نیستید. در متن زیر 13 عضو شورای فناوری فوربز دلایل عمومی ناکامی شرکت ها در تحول دیجیتال و همچنین توصیه هایی برای بهبود نتایج را به اشتراک می گذارند.

1- مشکل در دستیابی به داده های درست در مکان درست

بیماری کووید- 19 به طرز چشمگیری مدل های کسب و کار را تغییر داده و شرکت ها را مجبور به سرعت بخشیدن به ابتکارات دیجیتالی خود کرده و برنامه های آزمایشی را با شتاب به سمت تولید سوق داده است.

برای بقا در این اقتصاد دیجیتالی تازه، مشتریان باید بر رشد داده های خود سرمایه گذاری کنند و راهکار هایی تازه ارائه دهند. به دلیل توزیع داده ها و اطلاعات بین فضای رایانش ابری و دستگاه ها و ماشین ها، دستیابی به داده های درست در مکان درست سخت شده است.

2- فرآیند های ضعیف جامعه پذیری تحول دیجیتال

فرآیند های ضعیف جامعه پذیری تحول دیجیتال و کمبود سیستم های هدفمند برای جامعه پذیری و پیاده سازی از عمومی ترین دلایل اصلی شکست پروژه های تحول دیجیتال است.

به دلیل ابزار هایی که معمولا برای همکاری مورد استفاده قرار می گیرند و پروژه های کنونی، شفافیت و پاسخگویی مورد نیاز ذی نفعان از دست رفته است.

3- استفاده از فناوری های نوین در سیستم های معیوب

به دلیل استفاده از اجزایی نوین در فرآیند های معیوب و تیم هایی که در برابر تغییر مقاومت می کنند، پروژه های تحول دیجیتال اغلب ناامیدکننده اند.

رهبران سازمان می توانند با توسعه استراتژی های یکپارچه ای که از فرآیند های هدف محور و مدیریت تغییر طراحی سازمان شروع می شوند، نتایج تحول کسب و کار را بهبود بخشند. نوآوری های دیجیتال باید این تلاش ها را امکان پذیر و هماهنگ تر کنند.

4- مقاومت کارکنان در برابر تغییر

تحول دیجیتال مستلزم تغییر است. به ویژه تغییر در ویژگی های افرادی که با فرآیند ها درگیرند. این بسیار سخت است و برای آن نه تنها به همسویی رهبران، بلکه به تغییر فرهنگ کلی سازمان نیاز است. کارکنان اغلب حفظ وضع موجود را ترجیح می دهند و در برابر تغییر مقاومت می کنند.

5- ناکامی در تعیین اهداف شفاف برای تجربه کاربر نهایی

هنگامی که صد ها برنامه کاربردی قدیمی باید به فضای رایانش ابری منتقل شوند، درصد خطا افزایش می یابد. برخی از شرکت ها نمی توانند اهداف تجربه کاربران نهایی را شفاف سازند و قبل، بعد و در طول دوره انتقال، تجربه کاربر نهایی را به درستی بهینه کاوی نمی کنند.

عدم اطلاع از اهداف شفاف برای تجربه مشتری و نبود شیوه های دقیق سنجش اندازه دستیابی به آنها، اغلب از دلایل ناکامی در دستیابی به اهداف است.

6- تبیین نامناسب اهداف پروژه

یکی از اشتباهاتی که قطعا سبب شکست می شود ارتباطات نادرست است که منجر به سوءتفاهم درباره نیاز ها و راهکار های مرتبط با آن ها می شود.

اگر اهداف پروژه مبهم باشد یا به درستی اعلام نشود، نتیجه نهایی ناهماهنگی و از دید ذی نفعان شکست خواهد بود. همچنین اگر سازمان از فرهنگ تحول برخوردار نباشد یا کارکنان در برابر تغییرات بسیار مقاومت کنند، توافق درباره فرآیند های تازه چالش برانگیز خواهد بود.

7-ناهماهنگی اهداف تیم ها

تحول دیجیتال پیروز مستلزم رویکردی جامعه نگر با همگام سازی و همسویی واقعی در سازمان است. تیم ها و رهبران آن ها نه تنها باید نتیجه دلخواهشان را به سهم خود هماهنگ و تعیین کنند، بلکه باید تاثیر کلی نتیجه کار برای سازمان را درک کنند. سازمان از اجزای پویای بی شمار تشکیل شده است. شکست شرکت ها در تحول دیجیتال به دلیل نادیده گرفتن یک یا تعداد بیشتری از این اجزا رخ می دهد.

8- دیجیتالی سازی به جای تحول دیجیتال

شرکت ها به دلیل عدم تمایز بین دیجیتالی سازی (به معنای دیجیتالی کردن محصولات یا فرآیندها) و تحول دیجیتال (استفاده از فرصت های مرتبط با محصولات و فرآیند های دیجیتال) در تحول دیجیتال شکست می خورند.

دیجیتالی سازی کمترین اندازه سرمایه گذاری مورد نیاز برای ورود به بازار یا کسب و کار است. درحالی که تحول دیجیتال کل سازمان را متحول می کند.

9- به کارگیری فناوری منسوخ

یکی از دلایل شکست در دستیابی به اهداف پروژه های تحول دیجیتال (که حتی ممکن است با وجود هماهنگی و همسویی با رهبران سازمان رخ دهد)، فناوری منسوخ است.

مجموعه فناوری سازمان باید اتحاد بین تیم های فروش و بازاریابی را تقویت کند و نتایج را با تمام ابزارها، خدمات و تجزیه و تحلیل های لازم برای اجرای استراتژی های کلی سازمان هدایت کند. بدون آن، تلاش برای تحول دیجیتال کاملا بی اثر خواهد شد.

10- عدم تعهد

دومین عنصر مهم تحول، تعهد است. برای سازمانی که می خواهد کار تازه یاد بگیرد، تعهد الزامی است. بدین منظور نه تنها همسویی رهبری سازمان، بلکه درک سختی کار از طریق او ضروری است.

11- ترس از شکست موقت

ترس از شکست، اغلب شرکت ها را عقب نگه می دارد و در برابر تغییرات و خرابی های اولیه که برای تحول دیجیتال حیاتی است، مقاومت ایجاد می کند.

مانند هر پروژه دیگر، تحول دیجیتال معمولا با شکست های موقت بسکمک روبه رو می شود. تیم ها به دلیل پیامد های منفی هر یک از این مساله می ترسند. بهره گیری از ذهنیت بهبود مستمر و حل مساله کمک می کند، اما سرعت را کاهش می دهد.

12- عدم برخورداری از مهارت های مناسب

مهارت های مورد نیاز برای تحول دیجیتال کمیاب است. تحول دیجیتال به معنای انتقال فرآیند های کسب و کار به فضای رایانش ابری برای ایجاد تجربه های بهتر و بی کم و کاست برای مشتریان و توانمند سازی کارکنان برای همکاری با یکدیگر بدون حضور در مکانی مشترک است.

انتقال کار به فضای رایانش ابری مستلزم تلاش و مدیریت تغییر است و مهارت های مربوط به رایانش ابری هنوز بسیار مورد تقاضا بوده و با سختی یافت می شوند.

13-اشتباه در برآورد هزینه و منفعت

اشتباه پیوسته در برآورد بیش از حد منافع و دست کم گرفتن هزینه ها یکی از دلایل اصلی شکست در تحول دیجیتال است.

منبع: Forbes

مترجم: علی پورقاسمی

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1902

به "دلایل عمومی ناکامی شرکت ها در تحول دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل عمومی ناکامی شرکت ها در تحول دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید