جاذبه های گردشگری زابل، سرزمین اسطوره ها و افسانه ها

به گزارش سفر به کیش، زابُل، مرکز شهرستان زابل در سیستان و بلوچستان است. شهرستان زابل از شمال به شهرستان نیمروز، از شرق به شهرستان هیرمند و از جنوب به شهرستان های هامون و زهک و از غرب به شهرستان هامون محدود می گردد.

جاذبه های گردشگری زابل، سرزمین اسطوره ها و افسانه ها

برای سفر با تور پوکت نوروز همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

اگر از کرمان وارد سیستان و بلوچستان شوید و بخواهید مهم ترین جاذبه های گردشگری استان را ببینید و زابل هم دربرنامه هایتان باشد، باید بعد از گذشتن از بزمان، بمپور، ایرانشهر، نیکشهر، کنارک، چابهار، سراوان و زاهدان وارد زابل شوید. این شهر در فاصله 207 کیلومتری شمال زاهدان و در راستا ارتباطی مشهد به چابهار واقع شده است. زابل جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که ارزش تاریخی دارند.

بازار سرپوشیده زابل

بازار مرکزی زابل بافت قدیمی و سنتی دارد که می تواند فرصتی برای گشت و گذار باشد. قدمت بازار بزرگ زابل به 150 سال می رسد. این بازار از شلوغ ترین بازارهای زابل محسوب می گردد و در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده است.

موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی زابل در قرن 19 میلادی توسط مهندسان انگلیسی و به عنوان کنسولگری ساخته شده است. در سال 1368 این بنا در اختیار سازمان میراث فرهنگی نهاده شد و مرمت شد. بازدید از این موزه مردم شناسی خالی از لطف نیست، زیرا با تاریخ و فرهنگ مردم 5 هزار سال به ویژه مردم شهرسوخته آشنا می شوید.

شهرسوخته

شهر سوخته در 56 کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان واقع شده است. این شهر در سه هزار و 200 سال قبل از میلاد پایه گذاری شده است. تمدن شهر سوخته یکی از شگفتی های دنیای باستان است. مساحت کلی شهرسوخته حدود 152 هکتار و در یک برآمدگی بین دریاچه هامون و رود هیرمند بنا شده است.

قلعه رستم

قلعه رستم، در 70 کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل بعد از شهر سوخته در یک راستا فرعی واقع شده است. این قلعه بزرگ ترین قلعه دوران صفوی و مربوط به خوانین سیستانی در زمان صفویان بوده است. محوطه ای که قلعه در آن واقع شده است به محوطه حوض دار معروف است. در این منطقه بقایای یک شهر باستانی با آجرکاری و ساختمان های متعدد و سردر ورودی، برج نگهبانی و 15برج دفاعی دیده می گردد.

آسبادهای حوضدار

آسباد(آسیاب بادی) های حوضدار در فاصله 7 کیلومتری جنوب شهرسوخته قرار دارند. این آسبادها نمادی از زندگی نظام مند در دو هزار و 800 سال قبل است. این سازه های تاریخی در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده اند.

قلعه سام

قلعه سام در 4 کیلومتری سکوهه واقع شده است. قلعه، مستطیل شکل است و دیوارهای پهن و بزرگ خشتی و گلی و همچنین دروازه و برج های متعدد دارد.

زاهدان کهنه

زاهدان کهنه در 27 کیلومتری شرق زابل، 7 کیلومتری شمال شهرستان زهک در بخش مرکزی زهک در روی بلندی واقع شده است. باستان شناسان معتقدند که این خرابه ها مربوط به شهر زرنج (زرنک یا زرنگ) است که 420 سال پیش توسط تیمورلنگ و با توجه به ویرانی بندهای (سدهای) سیستان به این صورت در آمده است.

آتشکده کرکویه

آتشکده کرکویه یا آتشکده کرکوشاه مربوط به دوره ساسانیان است که در شهرستان هیرمند، در مرکز روستایی با همین نام واقع شده است.

دریاچه هامون

دریاچه و تالاب بین المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان فراوانی آب به هم می پیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل می دهند.

زیارتگاه بی بی دوست

زیارتگاه بی بی دوست در 20 کیلومتری سیستان و 10 کیلومتری شهرستان زابل روی تپه ای به همین نام به ارتفاع حدود 8 متر قرارگرفته است. باید توجه داشته باشید که فقط خانم ها اجازه ورود به این زیارتگاه را دارند.

کوه خواجه

در 30 کیلومتری جنوب شهر زابل کوهی زیبا و باستانی با نام خواجه واقع شده است. این کوه در کنار دریاچه هامون نهاده شده و در زمان پرآبی دریاچه هامون مانند جزیره ای درمیان آب ها بود. در اطراف این کوه تعداد زیادی آثار باستانی از دوران ساسانیان، اشکانیان و بقایای اماکن اسلامی و معبد بودایی باقی مانده است.

آرامگاه خواجه غلطان

آرامگاه خواجه غلطان، مهم ترین زیارتگاه شهرستان زابل است. این بنا در راس کوه خواجه و در جبهه شمال شرقی به شکل مستطیل ساخته شده و شامل سردر ورودی و یک اتاق گنبددار است.

قلعه چهل دختران

قلعه چهل دختران مربوط به دوره ساسانیان و در شهرستان زابل، بخش شیب آب، روستای کوه خواجه واقع شده است.

دهانه غلامان

دهانه غلامان، یادگار هخامنشیان یک مکان باستانی در 2 کیلومتری روستای قلعه نو و حدود 44 کیلومتری شهر تاریخی زابل است. ویرانه ها و آثار باقی مانده از این اثر در محوطه ای بسیار گسترده روی تراسی به درازای حدودا 4 تا 5 کیلومتر واقع شده است. دهانه غلامان تنها شهر خشت و گلی یادگار دوره هخامنشیان است.

چاه نیمه

چاه نیمه چاله ها و گودال های طبیعی بزرگی هستند که در فاصله 50 کیلومتری شهر زابل و 5 کیلومتری شهرستان زهک و نزدیک روستای قلعه نو واقع شده است. آب مازاد رودخانه هیرمند توسط کانالی به چاه نیمه راهنمایی می گردد و آن را پر می نماید.

تپه های تخت عدالت شاه

مجموعه تپه های تخت عدالت شاه مربوط به سده های میانه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در زابل، بخش میان کنگی، روستای تخت عدالت شاه واقع شده است. این اثر در سال 1381 ثبت ملی شده است.

  • سفر به سیستان و بلوچستان
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 633

به "جاذبه های گردشگری زابل، سرزمین اسطوره ها و افسانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری زابل، سرزمین اسطوره ها و افسانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید