تصاویر زندگی پلاستیکی...

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مصرف مواد پلاستیکی در استان افزایش یافته است.

تصاویر زندگی پلاستیکی...

پرویز آراسته در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه یکی از چالش های عصر حاضر در بخش محیط زیست افزایش کیسه های پلاستیکی و نیز مواد پلیمری است اضافه نمود: متاسفانه خطرات و آلودگی ناشی از این مواد به مرز هشدار رسیده و باید هر چه سریعتر روش و شیوه استفاده از پلاستیک در زندگی و جوامع بشری تغییر یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه هم اکنون نیمی از عوامل آلودگی در استان به دلیل استفاده بسته بندی های پلاستیکی مواد غذایی، میوه جات و ... است اضافه نمود: این بسته بندی های پلاستیکی یک بار مصرف بوده و قابل بازیافت نیستند.

قانون مشخصی در زمینه ممنوعیت استفاده از پلاستیک در استان و حتی کشور نداریم

آراسته با اشاره به ضعف و خلاء قانونی در زمینه استفاده از مواد و کیسه های پلاستیکی در کشور و به تبع آن استان اعلام نمود: متاسفانه در حال حاضر قانون مشخصی در زمینه ممنوعیت استفاده از پلاستیک در استان و حتی کشور نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به بالا بودن هزینه کیسه و بسته بندی های جایگزین کیسه و بسته بندی های پلاستیکی در استان و کشور مطرح کرد: بازیافت مجدد پلاستیک، کاهش مصرف از مبدا، نه به کیسه های پلاستیکی و تدوین قانون جامع در خصوص ممنوعیت استفاده از پلاستیک باید در دستور کار قرار گیرد.

11 درصد از زباله های استان را پلاستیک تشکیل می دهد

آراسته با اشاره به اینکه در حال حاضر 11 درصد از زباله های استان را پلاستیک تشکیل می دهد و در سایت های دفن زباله دفن می گردد اظهارکرد: مقدار کمی توسط شرکت های مربوطه بازیافت می گردد.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان مصرف کیسه های پلاستیکی و بسته بندی در این خصوص وجود ندارد اضافه نمود: متاسفانه تاکنون جایگزین مناسبی نیز در این خصوص وجود ندارد تا به مردم معرفی گردد.

مصرف پلاستیک در کشور رو به افزایش است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه هم اکنون 25 کشور جهان مصرف پلاستیک را ممنوع نموده اند، گفت: این در حالی است که مصرف پلاستیک در کشور و به تبع آن استان ما رو به افزایش است.

وی ادامه داد: باید از مبدا تا مقصد تفکیک پسماند پلاستیکی را انجام دهیم تا بازیافت هم به خوبی انجام گردد چرا که سوزاندن مواد پلاستیکی باعث فراوری گاز خطرناکی می گردد که این روشی خطرناک در حذف مواد پلاستیکی است.

آراسته با بیان اینکه پلاستیک تا هزاران سال در طبیعت باقی مانده و موجب آلودگی می گردد، اضافه نمود: باید پاکسازی و خروج مواد پلاستیکی از طبیعت به خصوص منابع آب های زیرزمینی و ورودی و خروجی رودخانه ها با همکارهای سازمان های مردم نهاد در استان و با مشارکت مردم اجرایی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تصاویر زندگی پلاستیکی..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر زندگی پلاستیکی..."

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید