ارغنون استالاکتیتی؛ بزرگترین ساز زیرزمینی دنیا

به گزارش سفر به کیش، نواختن با این ساز مانند تجربه یکی شدن با زمین و پدیده های طبیعی آن است.

ارغنون استالاکتیتی؛ بزرگترین ساز زیرزمینی دنیا

ارغنون استالاکتیتی، یکی از بزرگ ترین سازهای جهان است که در زیر زمین واقع شده است. ارغنون همان سازهای ارگ مانندی است که معمولا در کلیساها و مراسم مذهبی مسیحیان استفاده می گردد. اما این ارغنون علاوه بر بزرگی و قرارگیری اش در زیر زمین، یک تفاوت اساسی با دیگر ارغنون ها دارد؛ آن هم این است که به جای استفاده از لوله های فلزی از استالاکتیت های طبیعی درون غار لورای (Luray) در ویرجینیا برای فراوری صدای لطیفش استفاده می نماید.

چگونه کار می نماید؟

وقتی نوازنده کلیدی از این ارغنون بزرگ استالاکتیتی را فشار می دهد، سیمی که به چکش های ارگ وصل است، بر استالاکتیت های با طول های مختلف، که بیش از 3.5 هکتار از سطح غار را تشکیل داده اند، ضربه می زند. للاند اسپرینکل (Leland Sprinkle)، ریاضی دان و مهندس الکترونیک، ایده ساخت این ساز را در فکر پرورد.

او در سال 1954 آغاز به ساختش کرد و سه سال بعد آن را به انتها رساند. چکش های کوچک با ضربه هایی که بر این ستون ها می زنند راهروهای زیرزمینی را آهنگین می نمایند. فضای فراوری شده واقعا جادویی به نظر می رسد. امروزه ملاقات از این ساز عجیب برای عموم آزاد است.

آهنگی که به گوش می رسد

خیلی از بازدیدنمایندگان به این غار می فرایند تا صدای ساز را بشنوند و به نظرشان می آید که دارند یکی از عجایب طبیعی جهان را تجربه می نمایند. مسافران به اینجا نمی آیند تا از جهان و پدیده هایش فرار نمایند، بلکه برای یادآوری آنکه جزوی از جهان هستند رفتن به این غار را انتخاب می نمایند.

همانطور که در ویدیوی زیر شرح داده شده ارگ زدن با این ساز، که از پدیده های زمینی استفاده می نماید، مثل آن است که دارید با ساز و طبیعت یکی می شوید.

منبع: کجارو / curiosity.com
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 2054

به "ارغنون استالاکتیتی؛ بزرگترین ساز زیرزمینی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارغنون استالاکتیتی؛ بزرگترین ساز زیرزمینی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید