اصلاح کوررنگی با لنزهای تماسی جدید

به گزارش سفر به کیش، محققان امارات متحده عربی در مطالعه اخیرشان از توسعه لنزهای تماسی جدیدی که درون آنها نانوذرات طلا تعبیه شده است و توسط آنها می توان کوررنگی را اصلاح کرد، خبر داده اند.

اصلاح کوررنگی با لنزهای تماسی جدید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدگجت، محققان لنزهای تماسی فراوری نموده اند که می تواند به اصلاح کوررنگی یاری کند. لنزهای مذکور حاوی نانو ذرات طلا هستند و در حالیکه به عنوان لنزهای اصلاحی عمل می نمایند به افزایش کنتراست سبز-قرمز در کاربران نیز یاری می نمایند.

این ذرات به لنزها رنگی همانند رنگ گل رز می دهند که این امر باعث می گردد کاربران در هنگام مشاهده دنیا تجربه مثبت تری هم داشته باشند. کوررنگی رنگ سبز و قرمز می تواند چالش های مختلفی از جمله مشکل در دانستن رنگ چراغ هدایت و زمان توقف در محل های عبور و مرور ایجاد کند. مدتهاست محققان در حال توسعه روش هایی برای بهبود کنتراست قرمز-سبز در افرادی که از چنین کوررنگی رنج می برند، هستند.

یکی از راه چاره ها استفاده از عینک های دارای شیشه قرمز رنگ است. با این حال استفاده از چنین عینکی کمی برای افراد ناخوشایند است و همه افراد دوست ندارند از چنین عینکی استفاده نمایند. برای حل این مسئله محققان در حال فراوری لنزهای تماسی هستند که می توانند به حل مشکل آنها یاری کند. در این مطالعه محققان ابتدا لنزهایی را که به رنگ صورتی رنگ شده بودند آزمایش کردند اما متوجه شدند که آنها ناپایدار و به طور بالقوه ناامن هستند. محققان سپس به نانوکامپوزیت های طلا روی آوردند. محققان نانوذرات طلا را با یک هیدروژل مخلوط نموده و از آنها برای ساخت لنزها استفاده کردند. ساختار صورتی رنگ، نور فیلتر شده بین 520-580 نانومتر را ایجاد می نماید و سبب می گردد طول موج های نور قرمز و سبز با هم برخورد نمایند.

محققان اثربخشی و ایمنی لنزهای مذکور را آزمایش نموده اند. آنها دریافتند که لنزهای اصلاح شده در شرایط آزمایشگاهی سمی نیستند و دارای خصوصیات نگهداری آب مشابه لنزهای تجاری هستند که این موضوع نشان می دهد برای استفاده بی خطر هستند.

آنها سپس لنزهای اصلاح شده با نانوذرات طلا را با دو نوع عینک رنگی که برای افرادی دارای کوررنگی ساخته شده، مقایسه کردند و دریافتند که لنزها در مسدود کردن طول موج های خاص نسبت به عینک ها عملکرد بهتری دارند.

گام بعدی محققان انجام آزمایش های انسانی است تا دریابند آیا لنزها راحت هستند و می توانند با موفقیت به کنتراست سبز-قرمز در افرادی که کوررنگی دارند یاری نمایند یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1517

به "اصلاح کوررنگی با لنزهای تماسی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح کوررنگی با لنزهای تماسی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید