کرونا و انتخاب طبیعی

به گزارش سفر به کیش، مرتضی کشاورز*؛ انتخاب طبیعی یکی از مفاهیم بسیار پایه ای در علم زیست شناسی است که توسط چارلزداروین در 1859 میلادی در کتابی به عنوان Origin of species یا منشأ گونه ها (انواع) به شکل عمومی منتشر و مطرح شد و این مقوله بخصوص از دهه 1920 میلادی به عنوان مبنای بسیاری پژوهش های زیست شناسی قرار گرفته و طی این سال ها شواهد بسیاری در حوزه زیست شناسی، رفتارشناسی و زمین شناسی اجرا شده است که به نوعی مؤید تکامل و به دنبال آن نظریه انتخاب طبیعی داروین بوده است.

کرونا و انتخاب طبیعی

اما داروین و نظریه اش بخاطر عدم درک صحیح و همچنین وجود برخی تناقض ها میان این نظریه و متون دینی -که بیشتر ناشی از ترجمه ناقص کتابش به فارسی بوده است- مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است. البته استدلال های داروین و متأخران پیرو یا ناقد این نظریه در حوزه های علمی و فلسفی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد که پرداختن به آن، هدف این یادداشت نبوده و در نوشتاری این چنین نمی گنجد.

انتخاب طبیعی خاص جانوران و گیاهان نبوده و اصلی ساری و جاری در زندگی همه زیست مندانی است که به لحاظ زیستی زنده در نظر گرفته می شوند. در موضوع بیماری کرونا، می توان از دو زاویه به این مفهوم نگاه کرد؛ اول انتخاب طبیعی و اثر آن بر ویروس، دوم اثر ویروس بر انتخاب طبیعی در جامعه انسانی.

ویروس کرونا از خانواده Coronaviridae بوده و هفتمین کروناویروس است که در انسان ایجاد عفونت می کند. مطالعه مولکولی عملکرد ویروس نشان داده است که یک پروتیئن ساختاری در سطح غشای ویروس تمایل به اتصال به گیرنده آنزیمی خاص در انسان دارد که به احتمال بسیار زیاد ناشی از انتخاب طبیعی است به این معنی که ویروس هایی که به خاطر بروز جهش در بیان آن پروتئین ساختاری متفاوت شده اند و می توانند به گیرنده انسانی خود متصل شوند بقا و به دنبال آن تولید مثل و تکثیربیشتر و پیروز تری داشته اند.

همچنین در مطالعه ای که در مورد بیماری سارس (که عامل آن یکی دیگر از ویروس های این خانواده است) اجرا شده است نشان داده شده که در سال 2001 حدود 5/2 درصد از جمعیت هنگ کنگ آنتی بادی علیه ویروس کرونای SARS را داشته اند و این به این معنی است که این ویروس قبل از شیوع آن در سال 2003 وجود داشته است، اما به دلیل بروز تغییراتی در ساختار ژنوم ویروس که می تواند ناشی از انتقال انسان به حیوان و برعکس باشد، با ایجاد تفاوت در محیط رشد ویروس (بدن جانوران)، ویروسی مقاوم تر پدید آمده است.

این مسأله در مورد کرونا ویروس Covid-19 نیز می تواند صادق باشد و اساساً یکی از مسائل پیش روی تولید واکسن و درمان قطعی ویروس همین بروز تغییرات در ژنوم ویروس است؛ که این تغییرات را که باعث بقا و ماندگاری بیشتر یک عامل زنده می شود را نتیجه انتخاب طبیعی می دانیم.

برای درک بهتر موضوع انتخاب طبیعی در سطح میکرو، می توان مثال دیگری آورد. حتما شما هم تا کنون این جمله را از پزشکان یا در برنامه های پزشکی شنیده اید که اثر بخشی دارو های آنتی بیوتیک به خاطر مصرف خودسرانه و زیاد آن کم شده است، اما به واقع چه اتفاقی افتاده است؟

آیا میکروارگانیسم های بیماری زا تحت آموزش مواجهه با دارو قرار گرفته اند؟ خیر! بدن انسان ها برای باکتری به مثابه محیط زیستی است که ما در آن زندگی می کنیم. باکتری هایی که به خاطر بروز یک جهش در ژنوم نسبت به دارو مقاوم تر هستند باقی مانده و بقیه از بین می فرایند.

باکتری های باقیمانده تولید مثل کرده، تکثیر می شوند و حتی به بدن انسان های دیگر منتقل می شوند و همواره مقاومت در برابر داروی قبلی را به نسل بعدی خود انتقال می دهند بنابراین نسل های جدید در برابر داروی قبلی مقاوم هستند و باید برای مقابله با عامل بیماری زا، داروی دیگری استفاده شود. با این مثال می توان درک بهتری از اثر انتخاب طبیعی روی زنده ماندن و پایداری عوامل بیماری زا داشت.

از سوی دیگر، انتخاب طبیعی بر زندگی انسان ها نیز اثر گذار است که در مورد این بیماری به وضوح می توان دریافت که این ویروس و به معنای کلی تر بیماری های همه گیر جهانی (Pandemic) یکی از عوامل پالایش جامعه انسانی است، به این صورت که افراد بیمار که برای بقا و به دنبال آن تولید مثل ضعیف تر هستند و ممکن است نسل آینده شان بیمار باشند و یا در برابر ویروس های خانواده کرونا آسیب پذیر باشند حذف می شوند.

این فرایند شاید در نگاه اول بی رحمانه و خشن به نظر برسد، اما در نگاه کلی و در نظر دریافت انسان به عنوان یک گونه زیستی، می توان چنین تفسیر کرد که اِعمال چنین فرآیندی بر روی جامعه انسانی اثر مثبت بر کل جمعیت خواهد داشت؛ و اگر طی این سا ل ها بسیاری از بیمارانی که در شرایط طبیعی باید از میان می رفتند و به واسطه دستاورد های علم پزشکی زنده مانده اند و به نوعی در برابر انتخاب طبیعی مقاومت کرده اند در برابر این ویروس آسیب پذیرتر هستند.

چنانچه از علم پزشکی در مواجهه با این بیماری استفاده نشود، آنچه محتمل است این است که تقریبا تمامی افراد جامعه انسانی به این ویروس مبتلا شوند و آن هایی که در برابر بیماری مقاومت داشته باشند باقی مانده و افرادی که به دلایل ژنتیکی یا بیماری قادر به تاب آوری در برابر بیماری نیستند، حذف شوند و در نتیجه جامعه انسانی و ویروس به یک سطح تعادل و همزیستی خواهند رسید؛ که با توجه به ساختار ساده تر ژنوم ویروس نسبت به انسان، احتمال ایجاد تغییرات در آن بالاتر از انسان است و چرخه ابتلا، مقاومت و حذف همچنان ادامه پیدا خواهد کرد...

*پژوهشگر زیست شناسی و محیط زیست

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1324

به "کرونا و انتخاب طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و انتخاب طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید