مصوبه مالیات بر خانه های خالی منجر به بهبود بازار اجاره مسکن شد، قیمت مسکن کاهش می یابد

به گزارش سفر به کیش، قانون مجلس یازدهم در مورد اخذ مالیات از خانه های خالی منجر به بهبود شرایط بازار اجاره مسکن شده است.

مصوبه مالیات بر خانه های خالی منجر به بهبود بازار اجاره مسکن شد، قیمت مسکن کاهش می یابد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با تایید گزارش وزارت راه و شهرسازی درباره افزایش 30 درصدی عرضه خانه های خالی طی چند مدت اخیر گفت: این مساله منجر به ایجاد آرامش در بازار اجاره بها شده است.

اجرای مصوبه اخذ مالیات از خانه های خالی در سال های گذشته به دلیل عدم بازدارندگی پیروزیت آمیز نبود. بر این اساس مجلس یازدهم با انجام اصلاحاتی در این خصوص به اجرای این طرح یاری کرد. طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی عرضه مسکن به بازار اجاره با تصویب این طرح مجلس افزایش 30 درصدی داشته است.

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور اخذ مالیات از خانه های خالی را عاملی برای افزایش عرضه به بازار اجاره مسکن بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر خانه های خالی، پیش تر نیز به تصویب رسیده بود گفت:، اما این قانون به دلیل چالش ها و بعضی مسائل در اجرا پیروز نبود، اما با اصلاحات انجام شده شاهد بازگشت آرامش به بازار اجاره هستیم.

رییس اتحادیه املاک با بیان اینکه افزایش عرضه خانه های خالی منجر به تعدیل قیمت ها در بازار اجاره نیز می گردد افزود: به همین دلیل این اقدام از این منظر نیز بر بازار اجاره بها موثر بوده است.

قلی خسروی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به تبعیت قیمت اجاره از نرخ مسکن گفت: با کاهش قیمت مسکن پیش بینی می گردد که سال آینده افزایش قیمت در این بازار نداشته باشیم.

وی با اشاره به نوسانات کاهشی نرخ دلار، کاهش قیمت ها در بازار خودرو و همچنین شرایط بورس گفت: بازار مسکن نیز به تبع این شرایط تاثیرپذیر است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور افزود: جو روانی و کاهش انتظارات تورمی منجر به کاهش قیمت ها در بازار مسکن شده است.

مطابق قانون اصلاح شده از سوی مجلس، هر واحد مسکونی واقع در تمامی شهر های بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره می گردد. بر این اساس در سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه، در سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و در سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه اخذ می گردد. همچنین واحد های نوساز پس از 12 ماه و در طرح های انبوه سازی پس از 18 ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات مذکور می شوند.

کمیسیون تلفیق مجلس بر اخذ مالیات از خانه های لوکس در بودجه سال آینده نیز تاکید دارد که به گفته فعالان این بخش این مساله نیز عاملی برای افزایش بیشتر عرضه خانه های خالی در ماه های آینده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1471

به "مصوبه مالیات بر خانه های خالی منجر به بهبود بازار اجاره مسکن شد، قیمت مسکن کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه مالیات بر خانه های خالی منجر به بهبود بازار اجاره مسکن شد، قیمت مسکن کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید