ضرورت توجه به توسعه دانش میکروبیوتا در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت

به گزارش سفر به کیش، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به اهمیت حوزه دانشی میکروبیوتا، توسعه این حوزه را یکی از اهداف مهم این پژوهشگاه دانست و ابراز امیدواری کرد: با اقداماتی که در این پژوهشگاه در دست اجرا است و ایجاد شبکه های علمی از محققان رشته های مرتبط گام های مؤثری در توسعه این دانش بین رشته ای برداشته شود.

ضرورت توجه به توسعه دانش میکروبیوتا در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت

به گزارش سفر به کیش، دکتر لاریجانی در آستانه روز جهانی میکروبیوم با تاکید بر ضرورت توجه به توسعه دانش میکروبیوتا با بهره مندی از توان پژوهشگران و دانشمندان کشور در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت، گفت: عوامل بی شماری در ایجاد بیماری های مختلف نقش دارند که میکروب ها یک گروه از این عوامل هستند.

وی با بیان اینکه از دوران کهن حضور و استقرار میکروب در اکثر مناطق بدن و همزیستی انسان با میکروب ها به اثبات رسیده است، اضافه نمود: اما کمتر از 100 سال است که به هم ریختگی الگو و نظم خاص این میکروب ها به لحاظ تعداد و نوع چیدمان و نقش آن در بیماری ها، نظر محققان و دست اندرکاران علوم پزشکی جهان را به خود جلب کرده است.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با ارائه تعریفی از میکروبیوتا که جمعیت باکتریایی موجود در بدن انسان را می گویند، اظهار کرد: پس از کشف ژنوم انسانی که انقلابی بزرگ در علم پزشکی بود، پروژه میکروبیوم انسانی از سال 2007 میلادی آغاز و در دو فاز تا سال 2016 میلادی با صرف هزینه های چند صد میلیون دلاری توسط مراکز تحقیقاتی در جهان انجام شد.

دکتر لاریجانی از پژوهش های اجرا شده در حوزه میکروبیوم در مراکز معتبر تحقیقاتی و دانشگاهی و درمانی جهان سخن گفت و ادامه داد: در این حرکت بس عظیم، محققان و پژوهشگران کشورمان نیز در حال نقش آفرینی در این پازل جهانی همانند سایر علوم بوده و به خوبی درخشیده اند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در گنجینه طب سنتی ایرانی به این امر اشاره شده است، گفت: امروز به اثبات رسیده است که سبک زندگی با این جمعیت میکروبی درون بدن که به مراتب بیش از سلول های انسانی است، ارتباط مستقیم دارد.

دکتر لاریجانی با اشاره به این که میکروبیوم، جزو علوم نوین و بین رشته ای است که باید به آن توجه شود، گفت: با توجه به تاکید اسناد بالادستی کشور بر کاهش بیماری ها، سیاست گذاری و برنامه ریزی درست در زمینه پژوهش های مرتبط با میکروبیوم می تواند اثرات شگرفی در علوم پزشکی داشته باشد و امیدواریم به نحوی برنامه ریزی شود که مردم کشورمان بتوانند از نتایج این پژوهش ها بهره مند شوند.

وی با اشاره به آغاز حرکت هایی در زمینه توسعه پژوهش های حوزه میکروبیوم در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: طی چند روز اخیر از یکی از این پژوهش ها در قالب انتها نامه دکترای پژوهشی دفاع شد. تعیین الگوی میکروبیوتای روده بزرگسالان ایرانی چاق و غیرچاق و بررسی تغییرات آن پس از مداخله در زنان چاق موضوعی بود که این پژوهش بدان پرداخته بود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در سال 2006 برای اولین بار ارتباط میکروبیوتای روده و چاقی مطرح شد و پژوهش هایی هم در جهان در این زمینه اجرا شده است، ادامه داد: طبق یافته های انتها نامه ای که ذکر شد، تفاوت فراوانی برخی از جنس های باکتریایی میان بزرگسالان چاق و با وزن نرمال مختص جمعیت ایرانی است و بنا به شواهد قبلی افراد چاق را در معرض ابتلا به کبد چرب قرار م دهد.

به زودی سایتی ویژه برای میکروبیوتا راه اندازی می شود

دکتر لاریجانی توسعه علمی در زمینه میکروبیوتا در راستای رفع نیازهای کشور در این زمینه را یکی از اهداف مهم پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برای سال های آینده ذکر و اظهار کرد: اقداماتی در این زمینه در دست پیگیری است و به زودی سایتی ویژه برای میکروبیوتا در این پژوهشگاه راه اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به مجله بین المللی این پژوهشگاه، گفت: شماره ویژه ای از این نشریه به موضوع میکروبیوتا اختصاص یافته و در حال تشکیل گروه تحقیقاتی منسجمی برای پیشبرد تحقیقات میکروبیوتا هستیم.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: حوزه میکروبیوتا حوزه ای بین رشته ای است و در گروهی که تشکیل خواهد شد، از همکاری پژوهشگران گروه های آموزشی و پژوهشی مرتبط بهره برداری خواهد شد.

وی ضمن گرامیداشت 27 ژوئن روز جهانی میکروبیوم، گفت: شعار جهانی امسال برای این روز، مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیکی است و امیدواریم با توسعه پژوهش های این حوزه گام های موثری در زمینه پیشگیری و درمان بیماری ها در کشور برداریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 232

به "ضرورت توجه به توسعه دانش میکروبیوتا در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت توجه به توسعه دانش میکروبیوتا در سیاست گذاری های پژوهشی نظام سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید