شهرداری مشهد ورشکسته می گردد اگر ...

به گزارش سفر به کیش، معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اگر واحدهای اقامتی پیرامون مشهد را حذف کنیم، شهرداری مشهد ورشکسته خواهد شد.

شهرداری مشهد ورشکسته می گردد اگر ...

به گزارش خبرنگاران، احمد دیناری امروز در سمینار تخصصی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری شهر مشهد که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی واقع در دانشگاه فردوسی برگزار گردید، در رابطه وضعیت گردشگری استان، اظهار کرد: برخی از دوستان کارشناس به دنبال افزایش ماندگاری گردشگران در مشهد هستند، این درحالی است که باید به جای افزایش اقامت گردشگر، به دنبال افزایش تکرار سفر گردشگر به مشهد باشند، بنابراین کوشش برای تکرار سفر گردشگر اهمیت بیشتری دارد.

وی اضافه نمود: احتیاج است برخی مواقع به صحبت ها و دیدگاه های سرمایه دار توجه داشت، درواثع شرایط کشور به طور مطلوب مهیا نیست تا سرمایه گذار بتواند تغییر چشمگیری در حوزه گردشگری ایجاد کند. یکی از شاخص های اصلی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، جذب سرمایه گذاران و ایجاد اشتعال پایدار در خراسان رضوی است، چراکه تنها حوزه ماندگار که احتیاج به آب، برق و یکسری از زیرساخت های دیگر ندارد صنعت گردشگری است.

90 درصد تأسیسات گردشگری استان در مشهد متمرکز است

دیناری ادامه داد: درحال حاضر استان، دارای 2227 تأسیسات گردشگری بوده که بیش از 90 درصد این تأسیسات در شهر مشهد متمرکز هستند که نشانگر تمرکزگرایی صرف است. البته توجه به این نکته مشهد دارای فرصت گردشگری خاص حرم امام رضا اهمیت چندانی در جذب این سرمایه ها دارد. بنابراین حرم امام رضا، جاذبه اصلی گردشگری است که ماهیت بین المللی دارد.

معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی گفت: رویکرد سازمان میراث فرهنگی استان، تمرکززدایی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری تا بخشی از این سرمایه ها به شهرستان های دیگر چون نیشابور، سبزوار، تربت جام و تربت حیدیریه تزریق گردد؛ چراکه قابلیت این شهرستان ها در حوزه گردشگری بالاست.

نیمی از واحدهای اقامتی کشور در مشهد مستقر هستند

وی با بیان اینکه 25 نوع تأسیسات گردشگری و حدود 2000 واحد گردشگری در مشهد وجود دارد، توضیح داد: وجود این میزان از تأسیسات و واحدهای گردشگری در مشهد هم مثبت و هم منفی است. از آنجا که این تعداد از واحدهای گردشگری در مشهد، شهر را شاخص می نماید، چراکه نیمی از واحدهای اقامتی ایران و 50 درصد از هتل آپارتمان های کشور در مشهد است. بعد از مشهد، اردبیل و تهران در صندلی دوم و سوم هستند.

برخی برای ساخت واحد اقامتی در مشهد پروانه ساخت رایگان می گیرند

دیناری اظهار کرد: از سویی دیگر تمرکز این حجم از تأسیسات گردشگری در مشهد منفی است، چراکه سرمایه گذاران تنها کوشش کردند، واحد اقامتی در شهر بسازند، این درحالیست که بایستی برای اقامت گردشگران برنامه ریزی های لازم انجام گردد. متأسفانه به واسطه عدم هماهنگی میان دستگاه های اجرایی و جزیره ای عمل کردن تعدادی از این دستگاه های مرتبط با زائر و زیارت منجر می گردد که برخی از آن ها به صورت مستقل با زمین و پروانه های ساخت رایگان در این حوزه ورود پیدا می نمایند. این اتفاق منجر به زیان رسی بخش خصوصی می گردد.

معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی تشریح کرد: سازمان میراث فرهنگی استان برای ایجاد تأسیسات گردشگری به صورت ماهیانه تنها پنج پروانه ساخت برای بخش خصوصی صادر می نماید. درواقع از مسائل ما عدم واگذاری زائرسراهای دولتی بوده، همچنین تعدادی از واحدهای گردشگری به صورت غیرمجاز در پیرامون حرم، کار می نمایند که متولی این واحدها، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیست، بلکه دستگاه های دیگر است. درواقع زمانی که برخی از این دستگاه های اجرایی عملکردی این گونه داشته باشند، نقشه راهی در سرمایه گذاری حوزه گردشگری وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به این موضوع که اگر واحدهای اقامتی پیرامون مشهد را حذف کنیم، شهرداری مشهد ورشکسته خواهد شد، شرح داد: درواقع این واحدهای اقامتی، درآمد پایدار به همراه دارند که فرصتی برای مدیریت شهری ایجاد می نماید، بنابراین بایستی از حوزه های خصوصی حمایت کرد. در شهرهای دیگری از کشور چون شیراز، شهرداری در مقاطعی از حوزه خصوصی حمایت نموده و یک سری از مالیات ها و هزینه ها را حذف کرد. در این راستا احتیاج است تا شورای شهر مشهد، سیستمی تشویقی برای تأسیسات گردشگری مشهد در نظر بگیرد.

بهره برداری از 290 پروژه گردشگری با هزینه 8 هزار میلیارد تومان تا سال 1404

دیناری گفت: بیش از 290 پروژه درحال ساخت حوزه گردشگری با حجم سرمایه گذاری بیش از 8 هزار میلیارد تومان بوده، که بدون احتساب زمین و نرخ تورم است که منجر به ایجاد بیش از 10 هزار و 500 شغل در استان خواهد شد. براساس پیش بینی ها 290 پروژه گردشگری تا سال 1404 به بهره برداری خواهد رسید. نکته قابل توجه این است که 75 درصد پروژه ها در شهر مشهد است. همین امر نشانگر این است که سرمایه گذاران آرام آرام به سمت سرمایه گذاری در شهرستان ها گرایش پیدا کردند.

اشتغال 35 هزار نفر به صورت مستقیم در حوزه تأسیسات گردشگری

معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی بیان نمود: با برنامه ریزی های مناسب دولت، میزان سرمایه گذاری در شهرستان ها و روستاها افزایش یافته که نشانگر رقم خوردن اتفاقات خوبی است، چراکه منجر به جلوگیری از مهاجرت های معکوس می گردد و توزیع متوازن سرمایه گذاری در استان را به همراه خواهد داشت. کوشش بر این است تا این خلأها رفع گردد. در حال حاضر 35 هزار نفر به صورت مستقیم در حوزه تأسیسات گردشگری فعالیت می نمایند و 90 هزار نفر نیز به شکلی غیرمستقیم در این حوزه فعالند.

وی با اشاره به فعالیت های سازمان میراث فرهنگی در استان اضافه نمود: اعتباری که سازمان میراث فرهنگی برای سرمایه گذاری در حوزه اشتغال روستایی درنظر گرفته 14 میلیارد تومان است که بیشتر آن در حوزه اقامت گاه های بوم گردی هزینه شده است. تسهیلات در این زمینه در شهرهای زیر 10 هزار نفر 6 درصد و روستاهایی که در مناطق مرزی هستند 4 درصد است. تاکنون 10میلیارد 500 میلیون تومان از این اعتبارات پرداخت شده که منجر به ایجاد شغل شده است. تا انتها امسال 100 درصد تعهد میراث گردشگری یعنی پرداخت 14 میلیارد تومان عملی خواهد شد.

وی گفت: در حوزه سرمایه گذاری گردشگری تسهیلاتی برای بخش خصوصی درنظر گرفته شده است، ازآنجا که سازمان میراث با بانک ها توافقاتی دارد برای پروژه های کلانی که دارای 20 درصد توسعه فیزیکی باشند، تسهیلات چهار درصدی ارائه می دهد. همچنین در قالب سامانه بهین یاب، به سرمایه گذاران یارانه پرداخت می گردد. از سویی دیگر یکسری یاری های فنی و اعتباری ارائه می گردد که سهم آن 15 میلیارد تومان به صورت تخصیصی و یک میلیارد و 500 میلیون تومان پرداختی است.

دیناری با بیان اینکه بیشترین سرمایه گذاری گردشگری در مشهد در حوزه واحدهای اقامتی بوده، اما در شهرستان ها بیشتر در زمینه تأسیسات که جنبه ماهیت گردشگری دارند چون مجتمع های گردشگری، سفره خانه های سنتی و اقامت گاه های بوم گردی در مشهد و پیرامون آن است، بیان نمود: امروز درخواست برای سرمایه گذاری بیشتر شده است. برای نمونه در چند سال اخیر هتل آپارتمان دارهای مشهدی به دلیل افزایش قیمت ها و تغییر نوع گردشگران عرب که وارد مشهد می شوند درخواست تغییر به هتل دارند تا بتوانند تعداد اتاق های خود را افزایش داده و هزینه ها را کنترل نمایند. درواقع تغییر شرایط بازار منجر به تغییر نوع سرمایه گذاری ها خواهد بود.

معاون سرمایه گذاری و تأمین منابع سازمان میراث فرهنگی با اشاره به بحث تم پارک ها ادامه داد: تم پارک ها از موضوعات بسیار اساسی در زمینه گردشگری هستند که متأسفانه تنها در پارک مینیاتوری مشهد ایجاد شده است، این درحالیست که یکی از اصول جهانی ایجاد تم پارک ها، ساخت آن ها در خارج از شهر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 120

به "شهرداری مشهد ورشکسته می گردد اگر ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری مشهد ورشکسته می گردد اگر ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید