سلیمی: اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گامی در جهت قانون مندی بیشتر است

به گزارش سفر به کیش، نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی تاکید نمود که طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گامی رو به جلو در جهت قانون مداری بیشتر بوده تا افرادی جوان و توانمند امکان حضور در عرصه رقابت انتخابات را داشته باشد.

سلیمی: اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گامی در جهت قانون مندی بیشتر است

اصغر سلیمی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به تاثیر طرح اصلاح انتخابات ریاست جمهوری بر فرایند انتخابات بیان نمود: از مدت ها پیش احتیاج بود تا اصلاحی در قانون انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد و با در نظر دریافت ضابطه هایی برای ثبت نام فرایند کار ساماندهی گردد. ما معیارهای صریح و مشخصی برای حضور نامزدها و ثبت نام آنها در انتخابات نداشتیم. در این طرح با در نظر دریافت شاخص هایی دیگر هر کسی نمی تواند برای ثبت نام حضور یابد.

وی در ادامه اظهار کرد: مشخص محدوده سنی 40 تا 70 سال و همچنین در نظر دریافت مدرک کارشناسی ارشد برای داوطلبین دو مولفه اساسی است که در این طرح دیده شده است. البته از نظر بنده و بعضی از نمایندگان که پیشنهاداتی در صحن مطرح کردند بهتر بود تا حداقل سن کاندیداها بین 30 تا 35 سال در نظر گرفته گردد تا امکان حضور افراد جوان تر نیز در رقابت های انتخاباتی فراهم می شد، اما به هرحال نظر اکثریت مجلس شورای اسلامی به مشخص سن حداقل 40 سال بود.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: با در نظر دریافت دو معیار سن و مدرک تحصیلی دیگر خیلی از افراد نمی توانند برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری حضور پیدا کند و از حجم کار شورای نگهبان نیز کاسته شده و آنالیز ها با دقت بیشتری صورت می گیرد. اما در این طرح شاخص های دیگری دیده شده است و از نظر بنده بهتر است که ما محیط را کمتر محدود کنیم و امکان حضور جوانان را بیشتر فراهم کنیم. یکی از معیارهای این طرح در نظر دریافت سوابق اجرایی در مناصب سیاسی خاص می باشد که ممکن است عده ای از افراد این سابقه را کسب نمایند. ما در دوران جنگ تحمیلی افرادی را داشتیم که در سن پایین و در فاصله زمانی کوتاهی توانستند توانمندی های خود را ثابت نمایند.

وی در ادامه تاکید نمود: در مجموع این طرح گامی رو به جلو بوده و منجر می گردد تا انتخابات قانونمندتر گردد و از سوی دیگر از تمسخر فرایند انتخابات از سوی دشمنان جلوگیری می نماید، چرا که براساس معیارهای دیده شده در این طرح به ویژه دو معیار سن و مدرک تحصیلی دیگر امکان حضور برای هر کسی وجود ندارد. ان شاءالله این طرح به گونه ای جمع بندی گردد که افرادی توانمند و جوان نیز بتواند در عرصه انتخابات وارد شده و ما شاهد کارآمدی بیشتری باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1411

به "سلیمی: اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گامی در جهت قانون مندی بیشتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلیمی: اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گامی در جهت قانون مندی بیشتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید