رالی نفت برای جبران ریزش اخیر قیمت

قیمت نفت روز سه شنبه در بحبوحه کاهش عرضه از سوی اوپک و روسیه حدود یک درصد افزایش پیدا کرد. اما چشم انداز کندی اقتصاد جهانی مانع رشد بیشتر آن شد.

رالی نفت برای جبران ریزش اخیر قیمت

به گزارش خبرنگاران، بهای معاملات آینده نفت برنت 65 سنت یا 1.1 درصد نسبت به قیمت نهایی روز دوشنبه افزایش یافت و به 59.64 دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آینده وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 58 سنت یا 1.2 درصد افزایش، به 51.09 دلار در هر بشکه رسید.

بانک آمریکایی جی پی مورگان در یادداشتی خاطرنشان کرد تاثیر کاهش فراوری اوپک پلاس، تحریمهای ایران و رشد ماهانه کمتر فراوری نفت آمریکا، قیمتهای نفت را نسبت به سطوح پایین اخیرشان تقویت خواهد نمود.

اوپک و متحدانش در اواخر سال 2018 توافق کردند فراوریشان را در شش ماه نخست سال 2019 به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا از اشباع عرضه و افت بیشتر قیمتها جلوگیری گردد.

در این بین، آمریکا در نوامبر تحریمها علیه صادرات نفت ایران را شروع کرد با این حال واشنگتن به هشت خریدار بزرگ، برای ادامه خرید نفت ایران معافیت داد که اکثر آنها در آسیا هستند با این حال واردات این کشورها از ایران به دلیل وجود ابهامات همچنان محدود مانده است.

در حالی که اوپک و روسیه فراوریشان را کاهش داده اند و صادرات ایران به دلیل تحریمها محدود شده است، فراوری نفت خام آمریکا در سال میلادی گذشته به رکورد 11.7 میلیون بشکه در روز صعود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، محموله های نفت آمریکا در حال حاضر از منطقه گلف کاست آمریکا به سوی چین روانه شده اند که نخستین محموله های نفتی هستند که از اواخر سپتامبر و زمان شروع آتش بس تجاری میان دو کشور، به مقصد چین ارسال می شوند.

طبق آمار کشتیرانی، این نفتکشها قرار است در فاصله اواخر ژانویه تا اوایل مارس به بنادر چین وارد شوند.

با این حال چشم انداز کندی اقتصاد جهانی روی بازارهای اقتصادی و نفت سایه افکنده است.

افزایش قیمت نفت در روز سه شنبه پس از کاهش بیش از دو درصد قیمتها در معاملات روز دوشنبه حاصل شد که ناشی از انتشار آمار کاهش واردات و صادرات چین بود که گواه دیگری از کندی رشد اقتصاد جهانی بود.

بانک انگلیسی HSBC تحت تاثیر رشد عرضه آمریکا و ابهامات پیرامون روند رشد تقاضای جهانی برای نفت، قیمت مورد پیش بینی برای نفت برنت در سال 2019 را به میزان 16 دلار در هر بشکه کاهش داد و 64 دلار در هر بشکه خاطرنشان کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 127

به "رالی نفت برای جبران ریزش اخیر قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رالی نفت برای جبران ریزش اخیر قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید