دور تازه همکاری دولت و شهرداری در بافت فرسوده

ایجاد هماهنگی بین دولت و شهرداری برای تسهیل فعالیت بخش خصوصی به منظور نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد در هفت پروژه کلید خورد و انتظار می رود با برداشته شدن چهار مانع از پیش پای توسعه گران، بازآفرینی شهری سرعت بیشتری به خود بگیرد.

دور تازه همکاری دولت و شهرداری در بافت فرسوده

به گزارش خبرنگاران، روز گذشته تفاهم نامه همکاری مشترک بین شرکت بازآفرینی شهری، شهرداری و یک بخش خصوصی به منظور اجرای برنامه ملی بازآفرینی امضا شد. این تفاهم سه جانبه بین شهرداری تهران به عنوان مالک زمین و ارائه دهنده بخشی از تسهیلات و مشوق ها، گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان توسعه گر و شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان نماینده دولت و تأمین کننده بخشی از تسهیلات و مشوق هایی که در آئین نامه اجرایی پیش بینی شده منعقد شد. با انعقاد تفاهم نامه مذکور، زمینه شروع عملیات اجرایی در این پروژه ها و همچنین حضور و مشارکت سایر توسعه گران فراهم گردد.

کسری 4 هزار میلیارد تومانی تامین شد

هوشنگ عشایری - معاون وزیر راه و شهرسازی - در مراسم امضای این تفاهمنامه با تأکید بر اینکه توسعه فضاهای عمومی شهری یکی از محورهای اصلی برنامه بازآفرینی است، اظهار کرد: توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی از دیگر برنامه های بازآفرینی شهری است. دولت در این زمینه در حد بضاعت خود یاری های لازم را ارائه نموده و کسری 4000 میلیارد تومانی تأمین شده است و با این مبلغ خدمات روبنایی و زیربنایی ارائه می گردد.

عشایری با بیان اینکه نقش دولت در این زمینه حمایتگری است، گفت: منابع اولیه احیا شده و ایجاد مشوق ها باقی مانده که اصلی ترین بازیگر این موضوع شهرداری ها هستند. تمام تخفیف ها و تشویق هایی که مشمول حال مناطق محروم کشور می شوند، شامل بازآفرینی شهری نیز می گردد، در همین راستا تخفیف ها و تسهیلات ویژه ای برای سرمایه گذاران در این زمینه تعلق می گیرد.

وی با اشاره به اینکه بازآفرینی شهری یک برنامه اجتماعی با پیوست کالبدی است، اضافه نمود: امیدواریم بتوانیم در راستای فراوری یک صد هزار واحد مسکونی گام برداریم. سازمان نوسازی بافت فرسوده امروزه با ایجاد تسهیل گری های لازم، خواسته ها و کمبودهای محلات را تأمین می نماید.

چالش های پیش روی بخش خصوصی

طبق آمار 140 هزار هکتار بافت فرسوده و نابسامان شهری وجود دارد. 19 بهمن ماه سال گذشته برنامه ملی بازآفرینی شهری با حضور رئیس جمهوری شروع شد. با وجودی که نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد به عنوان سیاست غالب دولت های یازدهم و دوازدهم در بخش مسکن عنوان می گردد، زمینه برای فعالیت بخش خصوصی چندان مهیا نیست. تعیین نبودن مکانیزم مشوق های مالیاتی، خودداری دستگاه های دولتی از واگذاری زمین و ایجاد شرط و شروط از سوی بانک ها برای ارایه تسهیلات 6 درصد به سازندگان از جمله این موانع است. مردادماه سال جاری، عشایری از خودداری دستگاه های دولتی در واگذاری زمین به پروژه های بازآفرینی شهری انتقاد کرد و گفت که با وجود تاکید رئیس جمهوری در ضرورت واگذاری هرچه سریع تر اراضی دولتی بلااستفاده به وزارت راه و شهرسازی هنوز یک متر مربع از این اراضی به شرکت بازآفرینی معرفی نشده است.

بر این اساس تاکنون بخش خصوصی تمایل چندانی برای ورود به این بافت ها از خود نشان نداده است. البته بر مبنای تفاهم نامه روزگذشته 7 پروژه با ظرفیت ساخت 3000 واحد مسکونی در عرصه 100 هزار مترمربعی پیش بینی شده و قرار است برای هر یک از پروژه ها قرارداد مشارکت به صورت جداگانه تدوین و آماده گردد. در قالب پروژه های پیش بینی شده مالک اراضی شهرداری تهران است و شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان توسعه گر نقش دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دور تازه همکاری دولت و شهرداری در بافت فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور تازه همکاری دولت و شهرداری در بافت فرسوده"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید