داعشی ها از خاورمیانه روانه فیلیپین شده اند

به گزارش سفر به کیش، رهبر بزرگترین گروه مسلمان فیلیپین گفته است، نیروهای خارجی فعال در داعش که از سوریه و عراق بیرون رانده شده اند، با هدف جذب مجدد نیرو، خود را به فیلیپین می رسانند و قصد دارند تا به دو شهر این کشور حمله نمایند.

داعشی ها از خاورمیانه روانه فیلیپین شده اند

به گزارش سفر به کیش، به نقل از خبرگزاری رویترز، شبه نظامیان حامی داعش سال گذشته میلادی برای پنج ماه شهر ماراوی در فیلیپین را به تصرف خود در آوردند و در نتیجه درگیری با ارتش بیش از 1100 تن کشته شدند.

ابراهیم مراد، رهبر جبهه آزادی بخش مورو در فیلیپین گفت: چنین رخدادی می تواند در شهرهای دیگر فیلیپین هم اتفاق بیفتد اگر که کنگره در تصویب قانونی در اعطای مجوز به مسلمانان در جنوب این کشور برای رسیدگی به امور خودشان ناکام بماند.

جبهه آزادی بخش مورو یک گروه اسلامی در فیلیپین است که مدتها برای استقلال یا خودمختاری مناطق مسلمان نشین جنوب فیلیپین با دولت مرکزی این کشور مبارزه نموده است.

وی ادامه داد: براساس اطلاعاتی که در اختیار داریم، نیروهای خارجی فعال در داعش که از خاورمیانه بیرون رانده شدند، از مرزها می گذرند و قصد دارند تا در دو شهر جنوبی فیلیپین به نام های ایلیگان و کوتاباتو دست به حملاتی بزنند.

این دو شهر در 38 کیلومتری و 265 کیلومتری ماراوی واقع شده اند. بنا بر این گزارش، شبه نظامیانی از اندونزی، مالزی و خاورمیانه وارد فیلیپین شده اند و حتی فردی از خاورمیانه شناسایی شده که دارای پاسپورت کانادایی بوده است. این فرد وارد قرارگاه گروه شبه نظامی ابوسیاف شده است.

رهبر گروه مورو در ادامه صحبت هایش گفت: شبه نظامیان در مناطق دورافتاده فیلیپین اقدام به جذب مجدد نیرو می نمایند. آنها را به مکتب می فرستند و آموزه های خودشان را به آنها تدریس می نمایند و بعضی هم وارد دانشگاه های محلی می شوند تا دیگر دانشجویان را تحت تاثیر قرار دهند و بذر انزجار و خشونت را در دل آنها بکارند.

چنین سناریویی برای ارتش که با چندین گروه شبه نظامی در استان میندانائو مقابله نموده است، بسیار گران تمام می گردد. میندانائو تحت شرایط امنیتی شدید و حکومت نظامی است.

صحبت های این رهبر مورو بازتاب گفته های رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین است که ماه گذشته میلادی به قانونگذاران تاکید نموده بود تا لایحه قوانین ابتدایی بانگسامورو را تصویب نمایند یا با جنگی مجدد با جدایی طلبان پس از دو دهه صلح در منطقه روبرو خواهند شد.

دوترته قول داده بود تا لایحه قوانین ابتدایی بانگسامورو را که از سوی مقام های دولت و گروه اسلامی مورو تدوین شده در کنگره به تصویب برساند و اجرایی کند.

وی گفته بود: این اقدامی مهم برای از میان بردن درگیری ها و عدم اعتماد و بی عدالتی است که هزینه های زیادی را در پی داشته و بر زندگی میلیون ها تن از مردم فیلیپین اثر گذاشته است.

هر دو طرف -مسلمان های فیلیپین و دولت مرکزی- گفته اند که این طرح یک پیشنهاد بهتر برای جمعیت کاتولیک و اقلیت مسلمان کشور است که باعث از میان رفتن افراط گرایی و پشت کردن مردم مسلمان کشور به داعش می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 752

به "داعشی ها از خاورمیانه روانه فیلیپین شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داعشی ها از خاورمیانه روانه فیلیپین شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید