خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه بگرام تا 20 روز دیگر

به گزارش سفر به کیش، خبرگزاری خبرنگاران- یک منبع نظامی افغانستان اعلام کرد نیرو های آمریکایی در این کشور برای آنکه تا 20 روز دیگر پایگاه بگرام را به افغان ها تحویل دهند آماده می شوند.

خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه بگرام تا 20 روز دیگر

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک منبع نظامی افغانستان روز سه شنبه گفت نیرو های آمریکایی در این کشور برای آنکه تا 20 روز دیگر پایگاه نظامی اصلی خود یعنی پایگاه بگرام را به افغان ها تحویل دهند آماده می شوند. این مرحله جدیدی از تسریع در خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان به شمار می آید.

این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت فرایند تحویل این پایگاه احتمالا نزدیک به 20 روز طول می کشد، اما ممکن است این مهلت تا حدودی طولانی تر شود.

یک منبع رسمی که خواست نامش فاش نشود تأیید کرد در عین حال، هیئتی از دولت افغانستان، که محدود به شش تا هشت نفر است، روز سه شنبه در راه دوحه است و امید دارد، به رغم ادامه درگیری ها در این کشور، گفتگو ها با طالبان برای تقسیم احتمالی قدرت از سر گرفته شود.

خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان که در ابتدا قرار بود در تاریخ اول مه انجام گیرد و سپس جو بایدن رئیس جمهور آمریکا آن را به تعویق انداخت و به تاریخ نمادین 11 سپتامبر موکول کرد، با آهنگی سریع پیش می رود. بازگرداندن پایگاه بگرام که در آن ده ها هزار نیروی آمریکایی و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با بیشترین توان برای انجام عملیات مستقر هستند، مرحله ای مهم خواهد بود.

یک سخنگوی نیرو های آمریکایی گفت من تأیید می کنم که ما به زودی پایگاه آمریکایی بگرام را تحویل می دهیم، اما من از جزئیات و جدول زمانی آن مطلع نیستم.

در حالی که 20 سال از آغاز مداخله آمریکا در افغانستان در اکتبر 2001 می گذرد، آمریکا همچنان 2500 نظامی مستقر در افغانستان دارد که بدون شک خروج آن ها در این تابستان به پایان می رسد.

پایگاه نظامی بگرام که در استان پروان، تقریبا در 50 کیلومتری شمال شرقی کابل قرار گرفته است مهمترین پایگاه عملیاتی نیرو های غربی در افغانستان است.

این پایگاه که توسط نیرو های اتحاد جماهیر شوروی سابق در زمانی که افغانستان را اشغال کردند (1989-1979) ساخته شد، در اوج عملیات در سال 2011، تا 300 هزار نیروی نظامی و غیرنظامی آمریکایی و نیرو های ناتو، از جمله نیرو های فرانسوی، را در خود جای داده بود.

از این پایگاه همچنین به عنوان بازداشتگاه استفاده شد که عفو بین الملل این اقدام را محکوم کرد و از مراکز شکنجه در انبار های این پایگاه سخن گفت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1672

به "خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه بگرام تا 20 روز دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه بگرام تا 20 روز دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید