توقف صادرات دریایی گازوئیل با هدف تامین سوخت زمستانی

به گزارش سفر به کیش، تهران (پانا) - نماینده شرکت ملی نفت در بورس با تاکید بر اینکه تغییری در نحوه عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی در بورس ایجاد نشده است، گفت با هدف تامین سوخت مایع نیروگاه ها در فصل زمستان، صادرات دریایی گازوئیل متوقف شده است.

توقف صادرات دریایی گازوئیل با هدف تامین سوخت زمستانی

به گزارش ایرنا، امیرحسین تبیانیان امروز (پنجشنبه) با بیان اینکه عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی همچنان با همان آیین نامه سال 99 انجام می شود، ادامه داد: همه مواردی که مورد نظر فعالان بازار نفت بوده در این آیین نامه دیده شده بود.

وی اضافه کرد: تا به امروز نیز موضوعی مبنی بر احتیاج به تغییر آیین نامه به شرکت ملی نفت ایران اعلام نشده است.

تبیانیان با تاکید بر اینکه عرضه نفت خام و میعانات گازی برای صادرات دریایی در بورس انرژی پیروز نبوده است، گفت: اما عرضه های زمینی میعانات گازی با پیروزیت انجام می شود و حجم محموله های عرضه شده نیز 5 تا 15 هزار تن در هر عرضه است.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس تاکید نمود: با این حال بازار عرضه فرآروده های نفتی در بورس انرژی مجذوب کننده تر است.

وی با اشاره به اینکه به علت فصل سرما و تامین سوخت زمستانی نیروگاه های کشور، تخصیص فرآورده برای صادرات محدود شده است، اضافه کرد: با وجود این موضوع، به صورت منظم عرضه ها در بورس انرژی اجرا شده است.

نماینده شرکت ملی نفت در بورس ادامه داد: مهمترین فرآورده نفتی که به وسیله شرکت ملی نفت ایران صادر می شود، نفت کوره است که عرضه آن متوالی و جدی ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه سعی می کنیم حجم عرضه ها را بیشتر کنیم تا جوابگوی تقاضا باشد، گفت: ماهانه حدود 20 تا 30 هزار تن نفت کوره برای صادرات در بورس انرژی عرضه می شود که کل عرضه ها پیروزیت آمیز است.

تبیانیان بازار صادرات فرآورده های نفتی را بازاری با کشش بالا دانست و اضافه کرد: با این حال، به منظور تامین احتیاج داخلی گازوئیل در فصل زمستان برای سوخت دوم نیروگاه ها، صادرات دریایی این فرآورده که بر عهده شرکت ملی نفت ایران بوده، متوقف شده است.

صادرات فرآورده های نفتی از جمله کانال هایی است که در شرایط تحریم توانست مصداق متمرکز شدن بر سیاست دوری از خام فروشی مبتنی بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب را در این خصوص عینیت بخشد.

البته در این خصوص باید چند محور را مد نظر قرار داد؛ نخست آنکه باتوجه به هم زمان بودن صادرات بنزین و شیوع کرونا، این ایپدمی خود مزید علتی شد تا فرایند مصرف سوخت خودروها کاهش بیابد و ذخایر بنزین و گازوئیل افزایش پیدا کند و در ادامه محموله های بیشتری از سوخت به بازارهای هدف ارسال شد.

اما با از بین رفتن همه گیری کرونا، بازارهای جهانی در فراوری و مصرف انرژی به جایگاه پیشین خود بازخواهند گشت ایران نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. بنابراین در آینده ای نزدیک مصرف بنزین به دوران پیش از کرونا باز می شود و این به معنای نزدیک شدن به جریان واردات سوخت خواهد بود. براساس آمار منتشر شده میانگین مصرف بنزین در 6 ماه سال جاری به 85 میلیون لیتر در روز رسیده که خود موید این ماجرا است.

دوم آنکه نیروگاه ها در زمستان با کمبود 200 میلیون مترمکعبی سوخت اصلی خود یعنی گاز مواجهند پس براساس تعهدی که برعهده شرکت ملی پالایش و پخش گذاشته شده است باید احتیاج نیروگاه ها با سوخت مایع را برطرف شود. این درحالی است که یک کارگروهی نیز برای تامین سوخت زمستانی نیروگاه ها از سوی این شرکت تشکیل شده است تا برای کنترل اوضاع برنامه دقیق تری را بچیند.

درحال حاضر ظرفیت فراوری بنزین 115 میلیون لیتر و ظرفیت فراوری گازوئیل 125 میلیون لیتر است درخصوص بنزین باید گفت که هم اکنون به صورت میانگین 85 میلیون لیتر بنزین روزانه در کشور مصرف می شود و مصرف گازوئیل نیز روزانه 96 میلیون لیتر است که با برطرف موانع تردد مقدار مصرف سوخت شدت بیشتری خواهد گرفت. بنابراین با این فرایند شتاب گرفته مصرف، آیا بنزین و گازوئیل مازادی برای صادرات باقی می ماند؟

همان طور که محرز است تامین احتیاج بازار داخلی با احیا کردن خط صادرات مانند دو خط موازی درحال حرکت هستند. از آنجایی که مقدار بی محابای مصرف انرژی در کشور دربین سایر کشورها شدت چشمگیری پیدا نموده است به نظر می رسد با تعمق بیشتری در این باب، باید کنترل و نظارت در متعادل ساختن مصرف انرژی انجام شود.

بر اساس آمار موجود سالیانه 150 میلیارد دلار انرژی در داخل کشور مصرف می شود. یک عدد کلان که نشانگر عدم علاج تب تند مصرف سوخت است، بنابراین باید طی اقدامی عاجل نسبت به شکاف اتلاف انرژی هم در بخش فراوری هم دربخش مصرف اقداماتی انجام شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1931

به "توقف صادرات دریایی گازوئیل با هدف تامین سوخت زمستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف صادرات دریایی گازوئیل با هدف تامین سوخت زمستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید