تلاش سنا برای رد وتوی ترامپ علیه قطعنامه کاهش اختیارات نظامی علیه ایران

به گزارش سفر به کیش، تسنیم نوشت: مجلس سنای آمریکا قصد دارد درباره قطعنامه ای با هدف لغو وتوی رئیس جمهور این کشور علیه مصوبه کاهش اختیارات جنگی علیه ایران، رای گیری کند.

تلاش سنا برای رد وتوی ترامپ علیه قطعنامه کاهش اختیارات نظامی علیه ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره، تنها چند ساعت پس از اعلام وتوی قطعنامه کاهش قدرت و اختیارات جنگی با ایران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مجلس سنا قصد دارد پنجشنبه نشستی را برای لغو این تصمیم ترامپ برگزار کند.

بر اساس این گزارش، مجلس سنا قصد دارد درباره قطعنامه ای رای گیری کند که هدف اصلی آن لغو وتوی ترامپ علیه مصوبه کاهش قدرت و اختیارات جنگی وی با ایران خواهد بود.

برخی تحلیلگران بر این باورند که کنگره آمریکا دو سوم آرا لازم برای لغو وتوی ترامپ را در اختیار ندارد و این مصوبه کنگره به طور کامل ملغی خواهد شد.

ترامپ با انتشار بیانیه ای گفت: امروز قطعنامه اس جی 68 را که قصد داشت من را به سوی منع استفاده از نیروهای مسلح آمریکا در شرایط مخاصمه و درگیری با ایران سوق دهد، وتو کردم. این قطعنامه کاملا توهین آمیز بود که دموکراتها آن را به عنوان بخشی از راهبرد خود برای ایجاد تفرقه در بین حزب جمهوریخواه و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر تهیه کرده بودند. تعداد کمی از جمهوریخواهان که به این قطعنامه رای مثبت دادند، در واقع بازیچه دست آنها شده اند.

وی در ادامه این بیانیه مدعی شد که ایالات متحده از زور علیه ایران استفاده نکرده است. ترامپ نوشت: علاوه بر این، قطعنامه اس جی 68 بر مبنای سوء برداشت از واقعیت ها و قوانین پایه گذاری شده است. بر خلاف ادعای مطرح شده در قطعنامه، ایالات متحده وارد مساله استفاده از زور علیه ایران نشده است.

ترامپ همچنین یادآور شده است: قطعنامه اس جی 68 به توانایی و قدرت رئیس جمهور برای حفاظت از ایالات متحده و متحدانش لطمه می زد. این قطعنامه به طور تلویحی به معنای آن بود که اختیارات قانونی رئیس جمهور برای استفاده از نیروی نظامی صرفا برای دفاع از آمریکا و نیروهایش در برابر حملات احتمالی و قریب الوقوع محدود شود. این درست نیست. ما در جهانی زندگی می کنیم که تهدیدها رو به افزایش است و قانون اساسی ما تاکید می کند که رئیس جمهور باید قادر به پیش بینی تحرکات بعدی دشمنان و اتخاذ تصمیم های سریع و قاطع در برابر آنها باشد. این دقیقا کاری است که من کردم.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1009

به "تلاش سنا برای رد وتوی ترامپ علیه قطعنامه کاهش اختیارات نظامی علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش سنا برای رد وتوی ترامپ علیه قطعنامه کاهش اختیارات نظامی علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید