تصمیمات ناتو برای مقابله با تقویت توان موشکی روسیه

به گزارش سفر به کیش، دبیر کل ناتو از توافق وزرای دفاع اعضای پیمان آتلانتیک شمالی درباره بسته اقداماتی در رابطه با تقویت توان بالقوه موشکی-هسته ای روسیه، از جمله خرید سامانه های جدید دفاع موشکی و جنگنده های نسل پنجم اطلاع داد.

تصمیمات ناتو برای مقابله با تقویت توان موشکی روسیه

به گزارش گروه بین الملل سفر به کیش به نقل از خبرگزاری نووستی، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو گفت که روسای وزارتخانه های دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در خصوص بسته اقداماتی در رابطه با تقویت توان بالقوه موشکی-هسته ای روسیه به توافق رسیدند. به گفته وی، به عنوان بخشی از این بسته اقدامات، تصمیم گرفته شد تا سیستم های دفاع موشکی و پدافند هوایی، به ویژه با خرید سامانه های موشکی پاتریوت اضافی، تقویت گردد.

استولتنبرگ در صفحه توئیتر خود در این باره نوشت: وزرای دفاع کشورهای ناتو در پاسخ به ساخت موشک های جدید در فدراسیون روسیه، تصمیم به خرید مجدد سامانه های دفاع هوایی پاتریوت و SAMP، T (ساخت ایتالیا و فرانسه) و همچنین جنگنده های نسل پنجم گرفته اند تا بتوانند سیستم دفاعی خود را در مقابل موشک های جدید روسی تقویت نمایند.

دبیر کل ناتو تأکید کرد که کشورهای عضو این پیمان خواهان مسابقه تسلیحاتی نیستند، بلکه میخواهد توانایی دفاعی خود را در برابر تهدیدات بالقوه حفظ نمایند.

به گفته وی، رفتار روسیه بی ثبات نماینده است و ناتو آن را ادامه الگوی درازمدت رفتار غیرمسئولانه با هدف ترساندن متحدان ناتو ارزیابی می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ، پیش از این، برخوردهای کلیشه ای ناتو را منسوخ شده خواند و یا آور شد: این اتحاد برای مقابله با اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شده بود. ولی اکنون با وجود فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این سازمان همچنان به حیات خود ادامه داده و در حال توسعه است.

استولتنبرگ در اوایل ماه ژوئن گفته بود که هوادار مصاحبه با روسیه و بحث در خصوص موضوعاتی از جمله کنترل تسلیحات، با توجه به از بین رفتن پیمان مربوط به نابودسازی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر است.

مقامات مسکو نیز به نوبه خود بارها آمادگی خود برای همکاری با ناتو برای مقابله با تهدیدات واقعی، مانند تروریسم بین المللی، حل و فصل درگیری های مسلحانه محلی و خطر گسترش کنترل نشده سلاح های کشتار جمعی را ابراز نموده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1063

به "تصمیمات ناتو برای مقابله با تقویت توان موشکی روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیمات ناتو برای مقابله با تقویت توان موشکی روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید