آیا مدرک تحصیلی داشتن شغل آینده را تضمین می نماید؟ خبرنگاران

به گزارش سفر به کیش، معاون آموزشی وزارت علوم درباره مدرک گرایی و رابطه آن با یافتن شغل مناسب در آینده به دانشجویان چند توصیه کرد.

آیا مدرک تحصیلی داشتن شغل آینده را تضمین می نماید؟ خبرنگاران

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، درباره دلایل افزایش تب مدرک گرایی در بین جوانان کشور گفت: مدرک گرایی یک مسئله چند بعدی است که به راحتی نمی توان تحلیل کرد. بخش عمده این مسئله فرهنگی بوده و فشار خانواده ها باعث می گردد که فرزندشان کسب صندلی اجتماعی و داشتن یک آینده کاری پیروز و تضمین شده را در اخذ مدارک تحصیلات تکمیلی بداند.

خاکی صدیق با بیان اینکه در گذشته یافتن شغل با نوع مدرک تحصیلی ارتباط مستقیمی داشت، مطرح نمود: متاسفانه در گذشته و حال داشتن مدارک تحصیلی بالا در نظام اداری ما برای اضافه شدن پایه حقوق و مزایا موثر است که بدون شک این مسئله به افزایش مدرک گرایی دامن می زند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: عده ای از جوانان جویای کار فکر می نمایند که با دریافت مدارک تحصیلات تکمیلی می توانند شغل مورد نظر و درخور خود را پیدا نمایند، اما متاسفانه این طرز تفکر به معضل بیکاری در کشور منجر شده است.

وی گفت: البته آمار ها حاکی از آن است که این فرایند درحال تغییر بوده و استقبال گسترده جوانان برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کمی کاهش یافته و افراد بیشتر به سمت فراگیری آموزش های مهارتی درحرکت هستند. ناگفته نماند که این مسئله دلیلی نیست که در این زمینه شرایط ما خوب می گردد، چون هنوز با الگو های ایده آل فاصله زیادی داریم.

به گفته معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جوانان اخیرا به این موضوع فکر می نمایند که داشتن مدرک تحصیلی از کارشناسی گرفته تا دکتری شغل نمی آورد و اگر می خواهند آینده کاری پیروزی را تجربه نمایند باید مهارتی را آموزش ببینند. چون دیگر حتی بخش خصوصی هم تنها مدرک را معیار نمی داند و به دنبال افراد دارای تخصص و مهارت است.

خاکی صدیق با بیان اینکه تنها بخشی از مدیریت کردن این امر دست وزارت علوم است، مطرح نمود: هنگام مشاوره به دانشجویان همواره اولویت بخشیدن به علاقه را تاکید می کنم. اگر فردی به راه اندازی شغل و کسب وکار علاقه دارد، ادامه تحصیل را به او توصیه نمی کنم، چون یاری نماینده نیست هرچند که گاهی می تواند موثر باشد.

وی ادامه داد: اینگونه نیست که هرکس مدرک دکتری دارد جذب بازارکار گردد یا بتواند برای خود کارآفرینی کند. توصیه می کنم که اگر بخاطر این کار قدم به تحصیلات تکمیلی می گذارند از این کار منصرف شوند و از همان دوره کارشناسی، حرفه ای را متناسب با شغل مورد علاقه شان یاد بگیرند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1541

به "آیا مدرک تحصیلی داشتن شغل آینده را تضمین می نماید؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مدرک تحصیلی داشتن شغل آینده را تضمین می نماید؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید