آیا قوانین بد عامل شهادت محیط بانان هستند؟ خبرنگاران

به گزارش سفر به کیش، چند روز پیش بود که خبر ناگوار شهادت دو محیط بان زنجان کام همه مردم ما را تلخ کرد. در این میان یک فعال و پژوهشگر محیط زیست در گفت وگویی از وجود خلاءهای قانونی و وجود قوانین نامناسب در حوزه محیط بانی انتقاد کرد

آیا قوانین بد عامل شهادت محیط بانان هستند؟ خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، چند روز پیش بود که خبر ناگوار شهادت دو محیط بان زنجانی در درگیری با شکارچیان غیرمجاز کام همه مردم ما را تلخ کرد. این واقعه واکنش های متعددی را در رسانه ها و فضای مجازی به همراه داشت.

در این میان محمد درویش فعال و پژوهشگر محیط زیست در گفت وگویی از وجود خلاءهای قانونی و وجود قوانین نامناسب در حوزه محیط بانی انتقاد کرد.

تضاد منافع؛ عامل درگیری های شدید بین محیط بانان و شکارچیان

وی با بیان اینکه در حال حاضر جنگ خاموشی در طبیعت ایران در جریان است اظهار کرد: قانون بدی در کشور داریم که اگر محیط بانی بتواند یک شکارچی را بعد از شکار و داشتن لاشه بازداشت کند، هم لاشه نصیب محیط بان می گردد و جایزه خیلی خوبی دریافت می نماید ولی اگر یک محیط بان یک شکارچی را قبل از شکار دستگیر کند، هیچ چیزی به او تعلق نمی گیرد.

درویش معقتد است که محیط بانان برای اینکه منافع مادی بیشتری داشته باشند، طبق قانون ناخودآگاه آدرس غلط دریافت می نمایند که اجازه دهند شکار اتفاق بیافتد تا پاداش بیشتری دریافت نمایند. از سوی دیگر هم شکارچی که شکار نموده، می داند در آن لحظه تقریبا تمام زندگیش در معرض نابودی است و علاوه بر تحویل اسلحه و پرداخت جریمه باید زندان هم برود، پس به شدت مقابله می نماید.

تعارض منافعی وجود ندارد!

با این حال جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، در گفت وگو با خبرنگار فارس ضمن رد ادعاهای درویش اظهار کرد: همیشه این دستگاه قضایی است که تکلیف لاشه را معین می نماید و لاشه را به بعضا به کمیته امداد یا بهزیستی می دهند و اصلا اینگونه نیست که لاشه پس از تحویل به محیط بان داده گردد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تنها مشوق محیط بانان برای فعالیت بیشتر حق الکشفی است که قانون پیش بینی نموده است، گفت: حق الکشفی که به محیط بان داده می گردد براساس جریمه ای است که شکارچی غیرمجاز می گردد و درصدی از آن جریمه طبق قانون به عنوان حق الکشف به محیط بانان باید پرداخت گردد که آن هم از سال 94 تا کنون اصلا پرداخت نشده است.

حق الکشف باعث درگیری نمی گردد

وی اضافه نمود: حق الکشف برای محیط بان انگیزه ایجاد می نماید که برود بیشتر گشت بزند و در کارش اهتمام بیشتری کند ولی این حق الکشف ابدا باعث افزایش درگیری نمی گردد.

محبت خانی با انتقاد از اظهارات درویش اضافه نمود: آقای درویش خودش چند سال مسئولیت سازمان را به عهده داشته است، سوال اینجاست که چرا حالا یاد این مشکل قانونی افتاده است؟

وی در سرانجام با تأکید بر لزوم آنالیز سریع پرونده قتل دو محیط بان زنجانی گفت: انتظار بنده این است که پرونده قتل این دو محیط بان سریع تر معین تکلیف گردد تا قوانین ما در حوزه محیط زیست بازدارندگی خود را حفظ نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1568

به "آیا قوانین بد عامل شهادت محیط بانان هستند؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قوانین بد عامل شهادت محیط بانان هستند؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید