آژانس اتمی: افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران ادامه دارد

به گزارش سفر به کیش، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی مدعی شد میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 12 برابر محدودیت های وضع شده در برجام بوده است.

آژانس اتمی: افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران ادامه دارد

به گزارش خبرنگاران از فارس، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی امروز چهارشنبه بیان کرد میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 12 برابر محدودیت اعلام شده در توافق هسته ای برجام است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش فصلی که برای اعضای شورای حکام ارسال شده ادعا نموده میزان ذخائر اورانیوم غنی شده ایران به 2443 کیلوگرم افزایش یافته است.

ذخائر اورانیوم غنی شده ایران در گزارش فصلی قبلی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه آگوست، 2105.4 کیلوگرم اعلام شده بود.

خبرگزاری رویترز با استناد به نسخه ای از گزارش جدید آژانس اتمی که می گوید به رویت این رسانه رسیده مدعی شده ایران اقدام به نصب نخستین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات هسته ای نظنز نموده است.

مطابق این گزارش، ایران اقدام به نصب و متصل کردن آبشار سانتریفیوژهای IR-2m نموده اما هنوز به این آبشار گاز هگزافلوراید اورانیوم تزریق ننموده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی علاوه بر این گزارش داده ایران کماکان به غنی سازی ایران در سطح 4.5 درصد ادامه می دهد که از سقف 3.67% معین شده در توافق هسته ای برجام بالاتر است.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه ای در مهرماه امسال گفت که نهاد تحت امر او در سال گذشته میلادی بیش از 400 بازرسی در ایران انجام داده است.

دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال 1397 به مشارکت آمریکا در این توافق هسته ای انتها داد و تحریم های معلق شده علیه ایران را احیا کرد.

خروج آمریکا از برجام در حالی صورت گرفت که ایران به تمامی تعهداتش ذیل توافق هسته ای برجام پایبند مانده بود و آژانس اتمی در بیش از 10 گزارش این موضوع را تأیید نموده بود.

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام تا یک سال تمامی تعهداتش در این توافق هسته ای را همانند حالت عدم خروج آمریکا اجرا کرد.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال 1398، با توجه به آنکه کشورهای اروپایی به وعده های خود برای جبران آثار خروج آمریکا از برجام عمل ننموده بودند بیان کرد به موجب مفاد توافق هسته ای میخواهد تعهداتش ذیل این توافق را کاهش دهد.

جمهوری اسلامی ایران بعد از آن در پنج گام از تعهداتش کاست. ایران در پنجمین گام از کاهش تعهدات خود، دی ماه سال 1398 بیان کرد همه محدودیت های عملیاتی برجام را کنار گذاشته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: kishnet65.ir شناسه مطلب: 1304

به "آژانس اتمی: افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی: افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید